problem ze zrobieniem otworów na bryle w part modeler


Autor tematu
czarek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 9
Posty: 73
Rejestracja: 27 wrz 2006, 17:57
Lokalizacja: warszawa

rysunki

#11

Post napisał: czarek » 06 mar 2010, 14:15

Mam nadzieję że doszły rysunki a jak nie to spróbuje jeszcze raz .



Tagi:

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#12

Post napisał: cinek_80 » 06 mar 2010, 19:03

Kolego dzięki za rysunki. Bez problemu da się wykorzystać Twoje pliki płaskie w PartModleler tylko trzeba pamiętać o kilku sprawach:

1. Rysunki 2D np. z AutoCAD mają to do siebie (w zależności od umiejętności rysującego) że czasami w tym samym miejscu znajduje się 2 lub więcej krawędzi. Gdy mamy taką sytuację to PartModeler przy wykonywaniu bryły przez obrót będzie głupiał i wywalał błąd.

2. Jeżeli już uporamy się z wyeliminowaniem podwójnych krawędzi to będziemy musieli połączyć końce poszczególnych krawędzi ponieważ wczytują plik DXF/DWG wszystkie krawędzie stanową osobne odcinki. Tak więc za pomocą relacji "Wspólny" łączymy końce. Oczywiście może nam to "zburzyć" kształt i wymiary naszego elementu. Proponuje narzucić odpowiednie więzy wymiarowe i geometryczne a następnie łączyć końce.

3. Bawiąc się z plikiem "Glowica Fi 60 LD + 35 HD.dwg" zauważyłem oprócz podwójnych krawędzi, że ważne krawędzie potrzebne później do wskazania jako obrotowe leżą na różnych warstwach - płaszczyznach. Proponuję tradycyjną metodą kopiuj-wklej skopiować wszystkie potrzebne krawędzie na jedną płaszczyznę. Inaczej nie będziemy mogli wskazać całej geometrii jako element obrotowy.

4. Oczywiście w oknie roboczym nie może być jakiś zbędnych dodatkowych elementów. W plikach DXF/DWG lubią być pozostawione krawędzie, kropki itp. gdzieś w jakimś miejscu obszaru roboczego. Pozostawiamy tylko krawędzie które będziemy obracali+oś obrotu. Pozostałe elementy DELETE!

To chyba tyle co mi przychodzi na teraz do głowy. Jak coś będzie nie tak to pisz będziemy dalej myśleli co zrobić żeby było dobrze :wink:

Poniżej efekt mojej zabawy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
czarek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 9
Posty: 73
Rejestracja: 27 wrz 2006, 17:57
Lokalizacja: warszawa

rysunek

#13

Post napisał: czarek » 06 mar 2010, 20:23

wiem że te rysunki miały po kilka linii na sobie były nie po docinane ale to efekt naszego konstruktora ja też się nad nimi męczę gdy dostaje je i muszę zrobić jakieś detale a w edgecam musi być ok. żeby poszedł cykl bo inaczej nie generuje mi ścieżki, przesłałem taki żeby pokazać w takim stanie jakim ja dostaje , dlatego tak się męczę już tyle czasu żeby zrobić z któregoś bryłę chociaż jest to mi potrzebne tylko dla siebie z ciekawości i żeby to umieć zrobić bo w samym edgecam robię to bez problemu docinam wszystkie wystające linie i usuwam te z pod spodu i jest ok w 2D
Chciałem tylko to wyjaśnić bo mi nie dawało spokoju a i Pan zobaczył jak rysują inżynierowie chociaż oni twierdzą że mają wersję autocada z 2008r z 3D i ona rozrzuca to tak po płaszczyznach ciekawe prawda?
Dziękuję za czas poświęcony i rozwiązany problem z który mam nadzieję sobie poradzę.
Pozdrawiam

Ciekawe co Pan myśli o tym rozrzucaniu po płaszczyznach auto cada hm.

[ Dodano: 2010-03-06, 20:55 ]
no za nic z tym rysunkiem nic nie mogę zrobić tylko warstwa z wymiarami jest aktywna, żadnej nili nie daje się podświetlić nie można skopiować nie można też przesunąć nie dam rady chyba , poprawiał Pan ten rysunek w Auto Cad czy P.M

[ Dodano: 2010-03-06, 20:58 ]
Jutro powalczę w Auto Cad i spróbuje wczytać już gotowy rysunek a potem połączę linie tak jak Pan radził w PM i może będzie dobrze

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#14

Post napisał: cinek_80 » 07 mar 2010, 14:22

Co do AutoCAD to o ile mnie pamięć nie myli to od konstruktora zależy na jakiej warstwie rysuje. Jak konstruktor jest zorganizowany i zależy mu nie tylko na efekcie w postaci rysunku ale również na przejrzystości wykonanej pracy (w końcu może się zdarzyć że poprawki będzie wprowadzał któryś z kolegów i jak trafi na jeden wielki burdel to się nie połapie) będzie najpierw tworzył warstwy a później tylko je wykorzystywał. Nie przypominam sobie żeby AutoCAD sam z siebie rozrzucał krawędzie po warstwach.

Jest jeszcze jedno zagrożenie, gdy chcemy wykorzystywać rysunki 2D do wykonywania modeli 2D lub generowania ścieżek w Edgecam. Otóż, gdy konstruktor nie ma świadomości, że ktoś może bezpośrednio pracować na jego pliku dxf/dwg może sobie "odpowiednio" detal narysować, przecież na wydruku chodzi o właściwie podane wymiary, a czy dana krawędź ma 30mm czy 30,5mm to już nie ma znaczenia. Papier wszystko przyjmie. No tak, gdy będziemy bazowali na rysunku trzymanym w ręku nie ma problemu ale jak wczytujemy plik 2D do Edgecam i na podstawie tego generujemy ścieżkę to ma to kolosalne znaczenie czy krawędź ma właściwy wymiar nie tylko na wydruku...

Co do PartModelera... Żeby odpowiednie krawędzie zapisane na odpowiednich płaszczyznach były edytowalne musisz kliknąć na wybraną płaszczyznę. Jeżeli tego nie zrobisz będziesz miał dokładnie tak jak piszesz...

"...no za nic z tym rysunkiem nic nie mogę zrobić tylko warstwa z wymiarami jest aktywna, żadnej nili nie daje się podświetlić..."

Klikniesz płaszczyznę "WYMIARY" ->aktywne są wszystkie krawędzie narysowane w AutoCAD na tej warstwie.
Klikniesz płaszczyznę "KONSTRUKCYJNA" masz znowu wszystkie krawędzie z tej warstwy aktywne. Tak to działa. Tak jak napisałem wcześniej możesz kopiować i wklejać krawędzie pomiędzy płaszczyznami (klikasz na płaszczyznę, kopiujesz, klikasz na kolejną płaszczyznę na którą masz kopiować i wklejasz krawędzie).

Żeby wykonać model pokazany we wcześniejszych wpisach, gdy już miałem usunięte wszystkie zbędne krawędzie pozostałych rzutów, gdy skopiowałem wszystkie interesujące mnie krawędzie na jedną warstwę, to żeby się przekonać czy są podwójne krawędzie każdą z nich usuwałem aż do momentu kiedy mi całkowicie zniknęła. Jak wiedziałem że to jest ostatnia, wtedy cofałem operacje. Żmudna praca której konstruktor nam wcale nie ułatwił...

Pozdrawiam!

Obrazek


Autor tematu
czarek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 9
Posty: 73
Rejestracja: 27 wrz 2006, 17:57
Lokalizacja: warszawa

rysunek

#15

Post napisał: czarek » 07 mar 2010, 14:52

tak wiedziałem że to tak działa tylko właśnie u mnie nie chce właśnie popatrz na mój rysunek w twoim przypadku masz więcej warstw a ja jak klikam na warstwę konstrukcja to podświetla mi tylko parę wymiarów właśnie przez to nic nie mogę zrobić

Ja też tak robię z usuwaniem linii zanim przejdę dalej i to za każdym razem kiedy dostaję rysunek.
Załączniki
GŁ.jpg
GŁ.jpg (37 KiB) Przejrzano 318 razy

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#16

Post napisał: cinek_80 » 07 mar 2010, 17:01

Dokładnie, nic nie możesz zrobić bo pozostała część istotnych krawędzi jest na warstwie "0" i warstwie "prze". Kliknij poszczególne płaszczyzny, zobacz co się na nich znajduje, usuń wszystko co jest zbędne i wtedy skopiuj istotne krawędzie na jedną wybraną płaszczyznę. Usuń pozostałe zbędne płaszczyzny i będziesz miał przejrzysty obszar pracy.


Autor tematu
czarek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 9
Posty: 73
Rejestracja: 27 wrz 2006, 17:57
Lokalizacja: warszawa

rysunek

#17

Post napisał: czarek » 07 mar 2010, 19:23

dam znać co mi wyjdzie jak na razie widzę wszystko co jest porozrzucane ale klikając na poszczególne płaszczyzny podświetla się parę linii i wymiary jedynie jak kliknę na szkic który pokazuje się przed płaszczyznami mogę zaznaczyć jakieś linie ale nie mogę przekopiować ich dalej posiedzę i zobaczę ale już wymiękam powoli

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „EdgeCAM”