Import modeli , student edition

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

Import modeli , student edition

#1

Post napisał: luk_asz01 » 11 sty 2009, 02:11

witam.
mam taki problem. czy utworzone modele w Edge Cam Part Modeler moge obrabiac(symulacja) w EC? zaznaczam ze chodzi tu p wersje edukacyjna. drugie pytanie. to gdzie robicie modele? w EC czy w ECPM. ? ja cos probuje utworzyc w EC w modelowaniu i za h...j mi nic nie wychodzi.
moze zajezec w ten plik , moze cos robie w tym wszystkim nie tak. oto moja druga brylka, zaznacze moze ze jestem laikiem w tej dziedzinie, zaczalem sie uczyc sam wszystkiego. wiec zapewne robie wiele bledow. oto plik i brylka.
Załączniki
Bez nazwy Model2.rar
plik EC edu edition
(33.79 KiB) Pobrany 337 razy
6.JPG
6.JPG (32.63 KiB) Przejrzano 1359 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#2

Post napisał: cinek_80 » 11 sty 2009, 14:05

Wersja EC Student Edition od komercyjnej ograniczona jest tylko brakiem możliwości generowania kodu NC, więc wszystkie inne opcje typu import brył z CAD mają działać. To samo tyczy się importu z EC Part Modeler.
Edgecam jest programem służącym do generowania kodu NC w oparciu o geometrię wyjściową typu pliki pładkie 2D, modle bryłowe 3D czy powierzchnie. Nie jest to program do modelowania. Co do geometrii wyjściowej to już od Ciebie zależy gdzie sobie ją stworzysz i w jakim programie. Może być to Edgecam Part Modeler. Co do CAD w samym EC w przypadku toczenia możesz rysować tylko rys. płaskie 2D. To samo możesz zrobić np. w Autocad i wczytać do EC. Jeżeli chodzi o rysowanie w EC to jest jedna podstawowa zasada - rysujemy zawsze na płaszczyźnie XY. Jest to bardzo proste ale trzeba załapać co i jak. Jak będzie zainteresowanie to w miarę posiadanego czasu opiszę podstawy rysowania w EC. W między czasie można się zapoznać z pewną pomocą odnośnie toczenia z http://www.nicom.pl/download.php . Nie jest to dużo ale zawsze to coś.
Co do Twojego modelu to jest coś nie tak bo przy wczytywaniu do Part Modelera wywala błędy, a jak już otworzy to nie mogę nic edytować, nawet szkicu który obracałeś nie mogę zobaczyć. Ale wczytałem model do EC i bez problemu można robić obróbkę. Przykład poniżej.
Pozdrawiam
Załączniki
Przykład.jpg
Przykład.jpg (10.13 KiB) Przejrzano 3846 razy


kamosis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 10 lut 2009, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: kamosis » 10 lut 2009, 08:33

A ja mam pytanko.
Czemu nie moge po zaimportowaniu bryłki narysowanej w solidedge nic z nią dalej robić ?
Wszystkie modele z przykładów wczytują się, mogę puścić obróbkę itp. Przyczym one mają rozszerzenie .ppf, a z solida .part.

Trzeba jakoś rozbić, ta bryłkę, aby sam łańcuch odcinków został tworzący zarys tej bryły??
Jakieś specjalne cechy jej nadać?

Mam książkę z helionu do edgecam i to jest jeden wielki sheet. Niema tam napisane, jak trzeba importować bryłę, aby to obróbkę przeprowadzić, a nawet jak bazę dobrze ustawić.


Jeśli znajdzie się jakaś dobra duszyczka i mi podpowie, ale tak łopatologicznie co trza zrobić to bede dzwięczny. Panom co tylko do google potrafią odsylać z góry dziękuje :grin:

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#4

Post napisał: cinek_80 » 10 lut 2009, 17:12

Kolego... Może na początek trzeba sprawdzić czy posiadana wersja Edgecam współpracuje z posiadaną wersją Solid Edge, może potrzebujesz nowszego EC :?: :?: :?: . Bardzo ciekawe że nie możesz wczytać bryłki szczególnie w wersji Student Edition gdzie nie ma ograniczeń licencyjnych. Powinno się to dać zrobić przez najprostszy sposób "przeciągnij i upuść". Spróbuj może odpalić EC i przez opcję Otwórz zobacz jakie pliki możesz wczytywać, normalnie bez problemu powinieneś mieć do wyboru pliki z Solid Edge. Drugi sposób to przez opcję "Wstaw bryłę"/Przeglądaj i też bez problemu powinno się dać wczytać.

Jeżeli będziesz już miał wstawioną bryłę to ustawienie jej do toczenia jest prymitywnie proste. Korzystając z "Wstaw bryłę" możesz zaznaczyć opcję "Początek układu" (dostępna od wersji 2009R1), a program w odpowiednim momencie poprosi o wskazanie istniejącego Zera i sam umieści bryłę. Kolejny ze sposobów to wykorzystanie opcji "Oś wrzeciona". Pamiętaj żeby przenieść się do środowiska toczenia (Opcje/Środowisko ZX wtedy ta opcja jest dostępna). Czytając podpowiedź w lewym dolnym rogu bez problemu ustawisz detal do toczenia. Wskazujesz obrotowe lico (równoległe do osi Z), następnie płaskie lico przez które ma przechodzić oś X i masz gotowy detal. Najbardziej prymitywną metodą ustawienia bryły to skorzystanie z opcji Przesuń i Obróć.

Aby program "widział" co ma być obrabiane w toczeniu musisz użyć funkcji Znajdź cechy (sposób automatyczny) lub Cecha tokarska (sposób ręczny), wskazujesz lica z których chcesz uzyskać profil, który będziesz wskazywał do toczenia. Mam nadzieję że nie zamotałem... :roll:

Pozdrawiam


kamosis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 10 lut 2009, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: kamosis » 10 lut 2009, 23:12

nie niezamotałes..oto chodziło..



p.s. Co do ksiązki to powiem tyle, ze jakby mi zabrakło papieru w kiblu to bym bez wachania po nią siegnoł..Jest beznadziejna. W 50% opisuje to co potrzeba poczatkującemu..


powinni dodac, ze to jest dla zaawansowanych..

dzieki

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#6

Post napisał: luk_asz01 » 22 mar 2009, 17:03

Hm. troche odbiegne od tematu. Ale nie za daleko ;)
Zrobilem model walka w solidworksie, nie moge zrobic w tej bryle gwintu zewnetrznego. po imporcie tej bryly do edge_cam , po wyszukaniu cech, oczywiscie nie mam gwintu,
Pytanie:
czy moge zaprogramowac ceche jaka jest gwint?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „EdgeCAM”