Strona 1 z 1
EdgeCam Part Modeler 12,5 student edition
: 07 sty 2009, 19:47
autor: luk_asz01
witam. myslem ze bedzie gorzej z utworzeniem pierwszej bryly. nie ma jak poklikac po indeksie pomoc

. mam pytanie , jesli utworzylem bryle, ktora jest w skali 1:1, czyli ma wszystkie wymiary ,ktore mnie intersuja, to jak zrobic bym mogl ta bryle zobaczyc w conajmniej dwoch plaszczyznach, czy jest tu jakas funkcjia ze wrzuca mi ta brylke na rysunek techniczny? oto ta bryla.
znalazlem odpowiedz sam

1.trzba utworzyc nowy rysunek z menu wstawic rzut bryly. zlokalizowac go a pozniej to juz w lewokliku ma sie wiecej opcji , to zalezy kto co chce. jutro zapewne zrobie to w calosci . napisze program w g-kode, moze tez sprobuje zajac sie symulacja obrobki , bo do tego mam ksiazke. ale sie jeszcze zobaczy c z tym edgecam. narazie g-kod , pozniej eksperymenty

. pozdrawiam
: 08 sty 2009, 08:39
autor: cinek_80
Do wymiarowania tego detalu wystarczy Ci jeden przekrój ale mniejsza o to...
Co do Part Modelera to posiada on swój moduł do wykonywania dokumentacji płaskiej:
1. Wybierasz Nowy, następnie Rysunek
2. Ustawiasz parametry szablonu (skala, jednostki, rozmiar arkusza, standard)
3. Zakładka Wstaw i wybierasz ikonę Rzut lub ikona z paska Wstaw rzut
4. Jeżeli w otwartym oknie pojawi się podgląd na Twój model to ok jeżeli nie to za pomocą Przeglądaj odnajdujesz plik modelu na dysku, jeżeli pojawił się od razu Twój model to wybierasz rzut który ma być wczytany. Jeżeli chcesz wczytać kilka rzutów powtarzasz tą samą procedurę aż uzyskasz to co Cię interesuje.
5. Jeżeli wstawisz sobie tylko jeden główny rzut to możesz sobie później za pomocą opcji Rzut pomocniczy stworzyć dodatkowe rzuty lub za pomocą opcji Przekrój odsunięty tworzyć jak nazwa wskazuje przekroje detali.
6. Za pomocą dostępnych narzędzi typu Wymiar, Tolerancje, Bazy, Pozycje itd. wymiarujemy i opisujemy rysunek. Wcześniej proponuję kliknąć prawym w oknie nawigacji na pozycji Szablon i wybrać opcję Edytuj parametry gdzie definiujemy sobie ogólne dane na temat wymiarów (czcionka tekstu, wysokość, położenie, rodzaj strzałek itd.) tak żeby rozmiary i wygląd linii wymiarowych był zawsze taki sam.
To chyba tyle jak na początek. Podaj jakiegoś maila to Ci podeślę kilka modeli to sobie popatrzysz jak były robione...
Pozdrawiam
edgecam
: 18 lut 2009, 19:20
autor: czarek
Panowie jeżeli znajdziecie trochę czasu napiszcie jak zrobić tuleję w part modeler 12.5 (bryła z otworem) do półfabrykatu w toczeniu jest tam opcja automatycznie ale nie mogę zrobić tam otworu a w Part modeler nie kumam nic po angielsku , może znacie inny łatwy sposób narysowania bryły już przy definiowaniu półfabrykatu. Rysuję w auto cadzie ale nie wczytuje mi z niego brył. Pozdrawiam Czarek
: 18 lut 2009, 19:36
autor: kaleena
Jednym ze sposobów jest zrobienie półfabrykatu poprzez obróbkę (w kolegi przypadku wywiercenie otworu w wałku) i zapisanie go po symulacji jako plik *.stl.
Re: edgecam
: 18 lut 2009, 20:19
autor: qqaz
czarek pisze: Rysuję w auto cadzie ale nie wczytuje mi z niego brył.
export z Acada w STL i póżniej do EC.
: 18 lut 2009, 21:09
autor: cinek_80
Kolego a spotkałeś się może w EC przy definiowaniu półfabrykatu z opcją Kształt - Tokarski

Wystarczy że narysujesz sobie profil obrazujący przekrój żądanego półfabrykatu (w przypadku tulei będzie to po prostu prostokąt), wskażesz profil jako tokarski i masz gotowy półfabrykat typu tuleja. Opcja ta utworzy półfabrykat przez obrót narysowanego profilu wokół osi Z. Bez kombinowania z jakimiś wcześniejszymi obróbkami i zapisywaniem jako STL...
Pozdrawiam
: 19 lut 2009, 07:38
autor: kaleena
cinek_80 pisze:Bez kombinowania z jakimiś wcześniejszymi obróbkami i zapisywaniem jako STL...
Oczywiście ma kolega rację. Chciałem tylko zaznaczyć, że przed zapytaniem na forum, można samemu "pokombinować" wyjść z kłopotu (uczy myślenia). Do jednego celu mogą prowadzić różne ścieżki, choć nie zawsze są one najprostsze (ale chodzi chyba o efekt, prawda?)

: 19 lut 2009, 08:54
autor: cinek_80
W moim poście nie miało być żadnej złośliwości

. Zgadzam się z kolegą że kombinowanie jest twórcze a znalezienie odpowiedzi we własnym zakresie daje dużo satysfakcji i jest zapamiętywane na dłużej. No i racja, dwie różne osoby przed tym samym softem mogą wykonać tą samą robotę na dwa różne sposoby i jak kolega pisze ważny jest efekt... Zgadzam się w 100%
Pozdrawiam