VF-2

Podłączenie komputera zewnętrznego

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
Supri
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 13 cze 2012, 01:41
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

VF-2

#1

Post napisał: Supri » 04 kwie 2019, 20:46

Cześć,

chciałem zapytać czy ktoś może ma wiedzę na temat podłączenia takiej maszyny jak mój HAAS (VF-2 rok produkcji 97), do komputera. Znalazłem sobie program taki jak MeshCam i o ile dobrze zrozumiałem, generuje on G-kod który zapisuje jako program, następnie przerzucam go do pamięci maszyny i mogę obrabiać detal. Maszyna ma 2 "Serial porty" - z tego co udało mi się znaleźć to jest to port RS232 25 PIN. Taki sam port jest w starszych komputerach jako drukarkowy. Czy jeśli połączę maszynę z komputerem takim właśnie kablem, to uzyskam dostęp do pamięci maszyny ? Czy może to być zwykły kabel (słyszałem coś o crossowaniu takiego kabla ?). Jeśli chodzi o tematy komunikacji maszyny z komputerem to jestem laikiem :( Mój HAAS ma również stację dyskietek, ale szczerze mówiąc wolałbym mieć komputer połączone na stałe przez ten port o ile jest taka możliwość.

Z góry dziękuje za pomoc !




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: VF-2

#2

Post napisał: Steryd » 04 kwie 2019, 21:39

to nie jest port drukarkowy. Port RS232 w komputerach najczęściej miał 9 pin. Da się te dwa porty połączyć bez problemu, są standardowe kable do łączenia tego, są i przejściówki.
Program do łączenia widnowsa z haasem możesz wykorzystać dowolny pozwalający na komunikację w trybie tekstowym, może być tncremo, czy winpcin,- oba darmowe i sprawdzone.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Supri
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 13 cze 2012, 01:41
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: VF-2

#3

Post napisał: Supri » 08 maja 2019, 01:41

Cześć,

dziś próbowałem połączyć się z Haasem i niestety się nie udało. Kabel mam RS232 - DB 25 męskie z obu stron. Z jednej wchodzi w Serial Port w Haasie, z drugiej w port LPT płyty głównej komputera. Zainstalowałem zarówno TNCremo jak i Winpcin. Obydwa programy niestety nie widzą mojego portu LPT w komputerze. Czy w takim przypadku muszę kupić przejściówkę DB25 do DB9 i wpiąć się w port "COM" w komputerze ? I czy do komputera powinienem kupić jakąś kartę sieciową z wyjściem DB9 czy wystarczy, że wepnę się w port DB9 płyty głównej ?


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

Re: VF-2

#4

Post napisał: mtryb14 » 08 maja 2019, 06:53

Jedno z najlepszych rozwiązań to zamiast dyskietki założyć port usb, dostepne moduły na aaaalledrogo. Tam sprzedaje gostek i powie jak zainstalować . Cena to coś koło 300-400, a po rs-ie to strasznie wolny transfer.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: VF-2

#5

Post napisał: piromarek » 08 maja 2019, 07:09

Cześć.

Nie będzie działać, jak połączysz serial port z portem drukarkowym.

To dwa różne porty. Nie ma się co rozpisywać.

Serial był wykonywany/zakańczany co najmniej dwoma rodzajami wtyczek a tutaj szerokim i wąskim DB.

Ale musi być to serial port ( szeregowa transmisja) w kompie.

Jak napisał kolega Steryd są do tego przejściówki/kable z szerokiego na wąskie.

Ostatecznie można poszukać kartę na slot PCI kompa z portem szeregowym złączem szerokim albo wąskim i przejściówkę.

np. takie
https://www.komputronik.pl/category/996 ... Products=1


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: VF-2

#6

Post napisał: rdarek » 08 maja 2019, 07:54

Supri pisze:
08 maja 2019, 01:41
Kabel mam RS232 - DB 25 męskie z obu stron. Z jednej wchodzi w Serial Port w Haasie, z drugiej w port LPT płyty głównej komputera. Zainstalowałem zarówno TNCremo jak i Winpcin. Obydwa programy niestety nie widzą mojego portu LPT w komputerze.

Nie będzie działało
Supri pisze:
08 maja 2019, 01:41
Czy w takim przypadku muszę kupić przejściówkę DB25 do DB9 i wpiąć się w port "COM" w komputerze ?
Tak np. taką
Obrazek
lub jak masz smykałkę to można samemu zmajstrować :wink:
Obrazek
Może okazać się, że również zadziała adapter USB to RS jeśli jest komp bez RS ale niektóre szczególnie starsze programy mają problem z jego obsługą.
piromarek pisze:
08 maja 2019, 07:09
Cześć.

Nie będzie działać, jak połączysz serial port z portem drukarkowym.

To dwa różne porty. Nie ma się co rozpisywać.

Serial był wykonywany/zakańczany co najmniej dwoma rodzajami wtyczek a tutaj szerokim i wąskim DB.

Ale musi być to serial port ( szeregowa transmisja) w kompie.
A tutaj krótkie treściwe wyjaśnienie dlaczego:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_r%C3%B3wnoleg%C5%82y

https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_szeregowy


Tomasz metmil
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 20 cze 2019, 16:58

Re: VF-2

#7

Post napisał: Tomasz metmil » 21 cze 2019, 16:44

Witam rozwiązywałem ten problem z moja vf3 z 95 roku kable złożyłem zgodnie z instrukcją obsługi haas z frezarki miałem tylko problem na win 7 nie chciał mi działać jak zainstalowałem xp poszło bez problemu


Autor tematu
Supri
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 13 cze 2012, 01:41
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: VF-2

#8

Post napisał: Supri » 13 lis 2019, 22:24

Cześć,

wracam z tematem - trochę mi to zajęło ale kupiłem w końcu kabel - dokładnie taki link, zainstalowałem do niego sterowniki i ... nie mogę się połączyć. Mam kilka pytań:

- Najsensowniejszym programem wydaje mi się winpcin. Czy G kod napisany w notatniku, można przesłać na maszynę ? Czy powinien on być zapisany w jakimś specjalnym rozszerzeniu np. .nc czy coś podobnego?
- Korzystając z winpcin powinienem wybrać sposób tekstowy czy binarny ?
- Czy w maszynie trzeba w jakiś sposób włączyć przesyłanie danych RS232 ?
- Czy utworzony plik musi mieć jakąś konkretną nazwę ? Programy na maszynie zapisują się jako O0010, czy plik z G kodem do wgrania do pamięci musi mieć ten sam system zapisywania czy może zamiast O na początku powinno być N ?
- Czy można w jakiś sposób sprawdzić czy port RS232 w maszynie działa i jest sprawny ?
- Czy w kablu który kupiłem nie trzeba czegoś przelutować ? Czytałem, że przy zastosowaniu przejściówki Db25-Db9 czasem trzeba zmienić Pin'y, może i w tym przypadku tak jest ?

- Ustawienia w programie są zgodne z tymi które pokazują się na maszynie odnośnie transferu danych RS232 i w menadżerze urządzeń również ustawienia portu są zgodne z powyższymi, nie bardzo wiem co mam z tym zrobić :/

Z góry bardzo dziękuję za pomoc !

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”