Strona 1 z 1

TL1 - imak typu gang.

: 22 kwie 2018, 00:02
autor: cube000
Mam w pracy pod opieką rzadko używaną TL1. Posiada ona imak narzędziowy szybkozmienny Parat i wierci się na niej z ręki, jak w klasycznej tokarce lub za pomocą uchwytu wiertarskiego ustawionego w rzeczonym paracie. Jakakolwiek praca na niej jest powolna i upierdliwa, trzeba się też pilnować by nie pomylić narzędzi zakładanych na imak, gdy jest ich więcej niż kilka i nie mieszczą się na paracie. Wszystkie te wady powodują że maszyna więcej stoi niż pracuje. Postanowiłem trochę ją przerobić i zastosować imak typu gang.
Imak został zaprojektowany modułowo, z wymiennymi uchwytami narzędzi. Jeszcze nie wszystko gotowe, ale już wiór się produkuje. Może kogoś zainspiruje.
Obrazek Obrazek Obrazek

Re: TL1 - imak typu gang.

: 16 wrz 2018, 16:29
autor: maz
Czy otwory pod te oprawki i wiertła to wytaczałeś z wrzeciona, czy na innej maszynie?

Re: TL1 - imak typu gang.

: 16 wrz 2018, 17:43
autor: Petroholic
Nawet z chłodzeniem przez narzędzie :) Bravo :)

Re: TL1 - imak typu gang.

: 17 wrz 2018, 11:30
autor: maz
i odbiór detali ;)

Re: TL1 - imak typu gang.

: 21 wrz 2018, 16:35
autor: cube000
Obrazek
Obrazek

Dziś skończona robota. Roleczki fi10 z dwoma różnymi kanałkami. 6 narzędzi. Program robił trzy rolki z jednego mocowania tocząc po kolei każdą rolkę i odcinając gotowy wyrób, który sobie spadał na tackę (a czasem z rozpędu i w wióry ;) ).
Otwory w imakach są wstępnie wiercone na frezarce. Po założeniu na tokarkę są wytaczane wytaczadłem z podparciem konikiem a następnie rozwiercane zamontowanym w uchwycie rozwiertakiem ręcznym (ze stożkowym wejściem, potem walec).

EDIT. Zaprojektowałem też automatyczny zamykacz wrzeciona na siłownik pneumatyczny do pracy z tulejkami 5C. ale nie mam w tokarce opcji makro i dodatkowych przekaźników więc udostępniam projekt na grabcad, bo pewnie dużo wody w rzecze upłynie nim się znajdą na to fundusze. https://grabcad.com/library/lever-colle ... haas-tl1-1