Strona 1 z 1
Haas bar feeder problem
: 18 wrz 2017, 16:08
autor: Mateuszoperator
Witam, aktualnie jestem w pracy i mam problem z podajnikiem haasa, mianowicie podajnik wysuwa pręt na złe odległości tzn podaje jak chce, wysunięcia różnią się nawet ponad 0.5mm , każde cofnięcie bazy skutkuje tym że podajnik wysuwa pręt na mniejsza odległość - dokładnie tyle ile cofnięto w bazie - próbowałem oszukać go w programie ale nawet wtedy źle wysuwa na drugiej czy trzeciej sztuce. Idzie to zmienić jakoś w setingach? Czy może to kwestia odpowiedniego ustawienia pierwszej bazy? Detale wychodzą w różnych wymiarach na długości i strasznie to irytuje, może idzie jakoś przerobić to aby podawało do zderzaka? Podajnik jest u nas 3 tyg i nie mieliśmy żadnego dobrego przeszkolenia w tym temacie.
: 18 wrz 2017, 17:35
autor: andrzey520
Witam z tego co wiem to nie da się do zderzaka. Jaki masz model tego podajnika z którego roku mamy w firmie 2 podajniki Haasa i generalnie podawanie w 0.2 mm sie mieści popracuj nad dopasowaniem preta do tulei im mniejszy luz tym lepiej podaje. Może masz źle coś opisane w zakładce podajnika swego czasu też toczyłem nierówną walkę z tymi podajnikami
: 18 wrz 2017, 18:38
autor: Mateuszoperator
Podajnik to najnowszy model od haasa "haas barfeeder" z 2017 roku, kupiony na początku września wraz z maszyną st20. Czy ten podajnik jest sprzężony z bazą programu ? Bo najbardziej mnie dziwi że gdy cofam bazę np-0.3mm żeby zabielilo czoło preta to na następnej sztuce popychacz wypchnie pręt o te 0.3 mm mniej, o co tu chodzi ? Podkreślam że w curnt commands wszystko mam wpisane prawidłowo.
: 18 wrz 2017, 19:22
autor: WZÓR
Mateuszoperator pisze: .... Czy ten podajnik jest sprzężony z bazą programu ? Bo najbardziej mnie dziwi że gdy cofam bazę np-0.3mm żeby zabielilo czoło preta to na następnej sztuce popychacz wypchnie pręt o te 0.3 mm mniej, o co tu chodzi ? Podkreślam że w curnt commands wszystko mam wpisane prawidłowo.
Nie obsługiwałem podajnika pręta , ale z tego co wiem ( czytając instrukcję obsługi) , to długość części gotowej plus naddatek na oczyszczenie powierzchni czołowej plus szerokość noża przecinaka wprowadza się w #3100 , a nie zmianą bazy w prawo czy też w lewo.
Mariusz.
: 18 wrz 2017, 19:52
autor: Mateuszoperator
Dokładnie pamiętam słowa serwisanta, parametr 3100 wpisujesz detal + odcięcie, nie wspomniał że trzeba dodać naddatek na planowanie jeszcze

a zaglądając do instrukcji w języku angielskim nie doczytałem poprost tej istotnej sprawy - słaby mój angielski - wszystko śmiga, podajnik podaje z dokładnością do dychy, dzięki za poświęcony czas. Pozdrawiam

: 18 wrz 2017, 20:06
autor: WZÓR
Mateuszoperator pisze:Dokładnie pamiętam słowa serwisanta, parametr 3100 wpisujesz detal + odcięcie, nie wspomniał że trzeba dodać naddatek na planowanie jeszcze

....
Jak nigdy tego nie robił , to skąd mógł wiedzieć.
Ja przynajmniej instrukcję przeczytałem - starą , bo starą ..... , ale w PL.
Mariusz.
Re: Haas bar feeder problem
: 19 cze 2018, 19:25
autor: Grzegorz Łysiuk
Mam ten sam problem. Serwisanci zmniejszyli mi prędkość podajnika i zmniejszyli czasy wykonania detali. Jednakże powodem może być zmniejszona siła nacisku na szczękach wrzeciona i przy operacji toczenie, wiercenie osiowe, może nieznacznie wepchnąć pręt do środka i każde następne podanie będzie niedokładne. Dobrze pisze Mateuszoperator, że trzeba w parametrach podajnika uwzględnić kilka dyszek na planowanie i w programie wpisać operację, która planuje detal. Nie zawsze się da. Podajnik nie jest doskonały. Jestem świeży w temacie. Dopiero rok. Rzadko też tu bywam, postaram się częściej. Po niedokładnym podaniu proszę rozładować pręt (g105 Q6;) i załadować ponownie g (g105Q4;), następnie hand jog v, ustawić pręt równo do szczęk, zamknąć uchwyt. Potem dokonać pierwszego podania (g105 Q2;) I start programu. Pozdrawiam.