Ustawianie geometrii

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
Viincent
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 23 lut 2017, 06:13
Lokalizacja: Środa

Ustawianie geometrii

#1

Post napisał: Viincent » 18 lip 2017, 17:55

Witam. Przy tokarce Haas ST 20, gdy chciałem wywiercić otwór, zauważyłem, że wiertło idzie nie w osi. W tym problem, że w oś "Y" jest przestawiona o 1,4mm. Maszyna nie posiada osi "Y" więc nie jestem w stanie tego skorygować parametrem. Serwisant mówi, że muszę ustawić ją na śrubach, na wózkach, ale mi się aż nie chce wierzyć, żeby ustawianie geometrii miało być aż tak problemowe. Jakies sugestie?

Jeszcze jedno wytlumaczenie: dzwona nie było, lecz była robota mocno obciążająca maszynę, wieć podejrzewam, że to jest przyczyną.



Tagi:


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: mag999 » 18 lip 2017, 18:08

Trzeba zluzowac śruby na czole głowicy, potem zegar w uchwyt i trzpień kontrolny i obracasz tarcza żeby zegar nie pokazywał bicia


Autor tematu
Viincent
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 23 lut 2017, 06:13
Lokalizacja: Środa

#3

Post napisał: Viincent » 18 lip 2017, 18:12

No właśnie tak myślałem, bo tak ustawiam geometrię na każdej innej maszynie. Myślałem, że może haas ma jakąś inną budowę.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Ustawianie geometrii

#4

Post napisał: WZÓR » 18 lip 2017, 19:20

Viincent pisze:Witam. Przy tokarce Haas ST 20, gdy chciałem wywiercić otwór, zauważyłem, że wiertło idzie nie w osi. W tym problem, że w oś "Y" jest przestawiona o 1,4mm. Maszyna nie posiada osi "Y" więc nie jestem w stanie tego skorygować parametrem. Serwisant mówi, że muszę ustawić ją na śrubach, na wózkach, ale mi się aż nie chce wierzyć, żeby ustawianie geometrii miało być aż tak problemowe. Jakies sugestie?

Jeszcze jedno wytlumaczenie: dzwona nie było, lecz była robota mocno obciążająca maszynę, wieć podejrzewam, że to jest przyczyną.
Zapraszam do lektury

https://www.cnc.info.pl/topics90/centru ... t43244.htm

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Viincent
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 23 lut 2017, 06:13
Lokalizacja: Środa

#5

Post napisał: Viincent » 18 lip 2017, 23:19

Tak wiem, już ten temat czytałem i zaciekawiła mnie ostatnia odpowiedź, że tej głowicy się nie ustawia śrubami. Stąd też moje wątpliwości, bo serwisant z którym rozmawiałem mówił to samo dlatego wolałem poradzić się kolejnego źródła. Dzięki za pomoc i rady.


Jonecki
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 23 wrz 2015, 20:01
Lokalizacja: PL

#6

Post napisał: Jonecki » 20 lip 2017, 20:37

1.4mm to dużo...bardzo dużo. Tyle nie wyciągniesz na śrubach od wózków. Wózki są przykręcone śrubami chyba 3/8' ale nie pamiętam dokładnie, a otwory pod te śruby na pewno nie są z luzem 1,4mm. Jeśli nie masz osi Y to dziwi mnie aż takie przesunięcie Spindle center. Czy aby na pewno dobrze zmierzyłeś tą odchyłkę? Sprawdź to na kilku gniazdach, najlepiej na krzyż np. 1-7 i 4-10 wtedy masz najlepszą wiedzę w która stronę poszła głowica. Jeśli pomiary na gniazdach będą zbliżone to odkręcanie śrub z czoła głowicy i walenie młotkiem tylko pogorszy sprawę.Skasujesz sprzęgło albo utracisz dokładność zapinania tarczy i będziesz miał loterię z wymiarami nawet na nożu. Znajdź kogoś kto robił już takie rzeczy albo dzwoń po serwis. Wiem że nie takiej odpowiedzi oczekujesz ale uwierz, ustawienie samej głowicy to 1 dzień roboty, ustawienie suportu na wózkach to 2-3dni. A jak ktoś rozjedzie całą geometrię to i tydzień czasami nie starczał.

PS.
Te 1,4mm na wózkach nie pójdzie jeszcze z jednego powodu... mocowanie nakrętki na śrubie pociągowej. Tam nie udało mi się wyciągnąć nigdy więcej jak 2-3 dychy! Bez popuszczenia mocowania nakrętki skrzywisz śrubę i parę tysi popłyniesz.

PS2.
Jeśli prawdę powiadasz (prawdę zmierzyłeś) i masz te 1,4mm w osi Y to poszło wrzeciono, ale to jest najmniej prawdopodobne. Nigdy jeszcze nie widziałem walniętego wrzeciona tak że nie ciągnęło by stożka.


Autor tematu
Viincent
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 23 lut 2017, 06:13
Lokalizacja: Środa

#7

Post napisał: Viincent » 21 lip 2017, 11:31

Tez myślę że 1,4mm to coś za dużo. Na tej samej robocie na doosan Lmc 220, wrzeciono też miałem przestawione o około 1mm, lecz to mnie nie zdziwiło, bo w porównaniu do Haasa jest to bardzo delikatna maszyna. Tak od razu bez zastanowienia zjadłem kapsel z przodu i brałem się do ustawiania geometrii. Wielkie dzięki za radę, na pierwszy raz wezmę serwis i zobaczę co powiedzą na takie ustawienie i następny raz będę już wiedział jak się za to brać.

P.s.
Przestawienie sprawdzałem tak jak mówiłeś na wszystkich pozycjach. Wszędzie było zbliżone.


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

#8

Post napisał: MarioMAX » 22 lip 2017, 16:40

Spróbuj ręcznie ustawić spindle center a nie automatycznie, tak aby na osi X nie było odchyłki, i dopiero potem podaj bicie w osi Y, jeśli to zrobiłeś dobrze, to 1,4mm bez dzwona nie jest praktycznie możliwe, taka odchyłka kiedyś u nas wystąpiła jak oprawka kątowa napędzana która była w głowicy o narzędzie wyżej niż aktywne uderzyła na G00 we wrzeciono.


Jonecki
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 23 wrz 2015, 20:01
Lokalizacja: PL

#9

Post napisał: Jonecki » 23 lip 2017, 22:07

Skoro odchyłka jest taka sama na wszystkich gniazdach to na pewno nie głowica. Tam nie należy dotykać bez ważnego powodu, potem to ustrojstwo ustawić to już trzeba wiedzieć jak, a i czasem serwis ma z tym kłopoty. Wracając do Twojego przypadku to sądzę iż te 1,4mm to suma odchyłek wrzeciona, i suportu (zarówno w osi X jak i wózkach teoretycznej osi Y). Aby maszyna działała jak należy trzeba by ją pomierzyć na wrzecionie i głowicy. Tylko to da pełny obraz sytuacji.
Dobrze kombinujesz, pierwszy raz przez serwis i obserwować co i jak on robi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”