Przerobienie gwintu Haas ST10

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
andrzey520
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 107
Rejestracja: 28 cze 2011, 19:41
Lokalizacja: wp

Przerobienie gwintu Haas ST10

#1

Post napisał: andrzey520 » 08 lut 2017, 17:59

Witam dostałem do przerobienia 200 szt. śrub specjalnych z nietypowym gwintem które już kiedyś robiłem na moim Haas ST 10 klient chce żeby przerobić mu te śruby.Pytanie jak wszczelić się w nitke gwintu aby za bardzo sie nie namęczyć jakoś orientacją wrzeciona ? cyklu nie idzie przecież zatrzymać żeby sobie dojechać do zwoju tak jak to robi sie na manualu dodam ze w Haas niejestem mistrzem ale sobie radze niestety takich cudów nierobiłem na nim jeszcze miał ktoś podobne przygody i mógłby sie podzielić wiedzą :D? chciałem przerobić to na manualu ale wiadomo siła wyższa.

Skok gwintu 5.35 kąt 70* fi 67 długość 89 mm

Dodam że niewiele jest do zjechania ok.0.8mm na głebokości średnica zostaje materiał 40 hm ulepszony na 45-50 HRC



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 08 lut 2017, 20:38

Ciężko będzie ..... , sugeruję poprawki na manualu.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#3

Post napisał: jasiu... » 09 lut 2017, 16:33

Ja bym pokombinował w ten sposób (pomysł możesz zmodyfikować).

Po pierwsze potrzebna mi nakrętka do tych śrub. I do tej nakrętki mocuję (heftnąć?) "wskazówkę, czyli kawałek drutu.

Jeszcze potrzebna mi tulejka, w którą wejdzie śruba.

Na początek nakładam na śrubę tulejkę, a następnie nakręcam nakrętkę.

Całość mocuję w uchwycie samocentrującym tak, żeby tulejka z jednej strony opierała się na szczękach uchwytu, z drugiej była dociskana nakrętką. Chodzi o to, żeby zawsze, przy zablokowanym uchwycie mocować tak, żeby "wskazówka" zawsze pokazywała tak samo, np. była skierowana pionowo do góry.

W takiej pozycji blokuję (przykręcam) śrubę, odkręcam nakrętkę i wyjmuję robiącą za dystans tulejkę.

Wszystkie śruby mniej więcej będą mocowane w ten sam sposób, jeśli chodzi o położenie gwintu, a o to chodzi w sumie.Jak śruba ciężka, to do uchwytu można ją (tulejka + nakrętka) konikiem lekko docisnąć. Moim zdaniem powtarzalność, to "mniej więcej" wystarczy.

Nie chcesz się bawić, to sobie dorób do czujnika zegarowego kulkę tak około 20 mm. Przy zablokowanym wrzecionie (ono zawsze blokuje się przy kącie zero, albo zadanym)) zakładasz czujnik zegarowy z taką kulką i jedziesz ręcznie w "Z" po gwincie. Kulka zagłębia się i wychodzi. W momencie, kiedy jest najniżej odczytujesz współrzędną "Z" i zawsze będzie to ten sam punkt na gwincie śruby. Jeśli zakładasz odpowiednio duży dobieg i wybieg, to możesz początek gwintu przyjąć właśnie jako znaleziony "Z". Aha, oczywiście że dobieg wówczas, to np. 30 czy 50 mm, w zależności gdzie szukasz tego "dołka" na przebiegu gwintu. Oczywiście, że dla pierwszej śruby musisz znaleźć taki przebieg noża, żeby szło w rowku gwintu i robisz to korektorem od Z.


Autor tematu
andrzey520
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 107
Rejestracja: 28 cze 2011, 19:41
Lokalizacja: wp

#4

Post napisał: andrzey520 » 10 lut 2017, 04:13

Nie jest to głupie z tą kulką pokombinuje aczkolwiek bardziej jestem za tym żeby to na manualu zrobić jak szef sie nie ugnie to bede musiał zrobić na Haas ale jak mu powiem ze bedzie to trwało X a na manualu zrobie w 1 dzien :) to chyba sie ugnie ale warto wiedzieć jak takie rzeczy sie robi Pozdrawiam


robolito
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 17 wrz 2006, 18:12
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: robolito » 14 lut 2017, 10:29

Cześć, na hasie pracowałem 8 lat temu. Ale pamiętam, że był cykl do naprawy gwintu. Poszukaj w manualu programisty. Miał taki bajer, że na początku wystarczyło ustawić narzędzie równo z gwintem i go.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 14 lut 2017, 20:02

robolito pisze:Cześć, na hasie pracowałem 8 lat temu. Ale pamiętam, że był cykl do naprawy gwintu. Poszukaj w manualu programisty. Miał taki bajer, że na początku wystarczyło ustawić narzędzie równo z gwintem i go.
Hmm ...
Na Haas pracuję od 2009 r. - jak dobrze pamiętam.
..... , a ten cykl to chyba przeoczyłem. :wink:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


grzeszko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 263
Rejestracja: 03 lip 2012, 20:36
Lokalizacja: Tarnów

#7

Post napisał: grzeszko » 14 lut 2017, 20:35

bo to może był haas ze sterowaniem siemensa albo HH
dopiero się uczę


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#8

Post napisał: jasiu... » 15 lut 2017, 16:30

ja mam taką możliwość na Weilerze, którego oprogramowanie bazuje na Sinumeriku. W największym uproszczeniu działa to tak, że leci ci w kółko ruch gwintowania (bez przybierania), a oprócz tego korbkami możesz w takim cyklu przesuwać nóż w Z i X, tak żeby najpierw dokładnie ustawić go w rowku, a później zagłębić się na interesującą cię głębokość - "przybrać" gwint.


robolito
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 17 wrz 2006, 18:12
Lokalizacja: Rybnik

#9

Post napisał: robolito » 19 lut 2017, 11:53

Proszę o to link z rozwiązaniem problemu.
http://www.helmancnc.com/thread-repair- ... cnc-lathe/

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 19 lut 2017, 14:48

robolito pisze:Proszę o to link z rozwiązaniem problemu.
http://www.helmancnc.com/thread-repair- ... cnc-lathe/
W IPS są takie bajery?
.... nigdy tam nie zaglądałem. :neutral:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”