Pilnie potrzebuję pomocy - zrobienie fazy

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
bartas178
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2015, 20:02
Lokalizacja: Poznań

Pilnie potrzebuję pomocy - zrobienie fazy

#1

Post napisał: bartas178 » 18 sie 2016, 17:35

Witam,
ostatnio przesiadłem się na sterowanie HAAS, mam do zrobienia pewien element (jak na załączonym zdjęciu) - mam zrobić fazę 45 st. na 5 mm głęboką. Użyję narzędzia fazownika 45 st (nie płytkowy). Nie mam pojęcia jaką mam podać średnicę w offsecie oraz na jaką głębokość wtedy fazować. Interesuje mnie też od razu sprawa zrobienia fazki usunięcia zadzioru po frezowaniu ( w tolerancji od 0.2 do 0.5 mm). Płytka na rysunku ma grubość 8 mm, fazka ma mieć 5.
Fazkę będę robił z korekcją G41 bo tak mnie akurat nauczono, a nie chcę sobie narazie mieszać.
Początkowo wpisałem w Offsecie narzędzi D0 potem puściłem program na głębokość -0.5 ale został taki zadzior. Proszę o pomoc, pozdrawiam.Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Pilnie potrzebuję pomocy - zrobienie fazy

#2

Post napisał: WZÓR » 18 sie 2016, 20:50

bartas178 pisze:... - mam zrobić fazę 45 st. na 5 mm głęboką. Użyję narzędzia fazownika 45 st (nie płytkowy). ...
Fazkę będę robił z korekcją G41 bo tak mnie akurat nauczono, a nie chcę sobie narazie mieszać.
...
Trochę dziwnie Ciebie uczono .... , ale nie wnikam. :neutral:
Spróbuj zrobić to bez korekcji.
Ustaw detal (np.) , aby faza szła wzdłuż osi X.
Osią Z zjedź na 5mm i regulując osią Y ustal tor pracy narzędzia do momentu uzyskania właściwego wymiaru.
Operację wykonaj z pozycji operatora , tj. wyzeruj oś Y - będzie łatwiej.
Jakbyś miał problem , to narysuj sobie szkic na papierze milimetrowym i łatwo sobie te przesunięcie w osi Y obliczysz.
Sprawa jest banalnie prosta.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


skapiec1123
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2010, 18:19
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: skapiec1123 » 21 sie 2016, 11:45

Nie wiem czy temat dalej jest aktualny ale się pod niego podepnę . Mimo że pracuję na Heidenhainie to opiszę jak ja robię to na swojej maszynie. Nie wiem czy podobnie można zrobić na sterowaniu Haas ale z chęcią się dowiem.
W korektorze narzędzi ustawiam promień narzędzia na 0,1 mm. Następnie podczas wywoływania narzędzia ustawiam w korektorach odsunięcie narzędzia ---np. długość narzędzia -2 mm; promień +2 mm. Fazkę robię z korekcją promienia na głębokość zadaną przez konstruktora np. 1 mm. Wychodzi zawsze ok.

Przy tak dużych fazach jednak bym robił tak jak mówił kolega Wzór. Dojeżdżać i patrzyć czy jest już fazka 5mm.

Pozdrawiam
Myślec zamiast płacić.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 21 sie 2016, 11:57

skapiec1123 pisze:....
Przy tak dużych fazach jednak bym robił tak jak mówił kolega Wzór. Dojeżdżać i patrzyć czy jest już fazka 5mm. ...
Alternatywę pokazałem , ale nie znaczy , że ją popieram.
... Urzyję narzędzia fazownika 45 st (nie płytkowy). ...
Takie narzędzie tuż przy wierzchołku ma małe Vc i w trakcie pracy może z dymem pójść przy źle dobranych parametrach.

W praktyce przy takich fazach ja używam obróbkę 3D i frez węglik kula.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”