Jak wgrać program do Frezarki VF2 ?

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

Jak wgrać program do Frezarki VF2 ?

#1

Post napisał: Przemek92 » 22 sty 2016, 23:57

Drodzy koledzy,

Frezarka Haas VF2 w ogóle się mnie nie chce słuchać.
Chcę wrzucić program przez port USB- dowiaduję się, że opcja USB nie została wykupiona i okres 200h testowania przepadł bezpowrotnie.

Pozostaje port RS232, ale obawiam się, że i on jest chroniony- możliwe?
Jeżeli port jest dostępny to jak mogę transmitować dane? Muszę wykonać kabel zgodnie z schematem łączenia przedstawionym w instrukcji czy mogę zakupić kabel USB-DB25? (najmniejsza linia oporu, ale sam jestem prawie pewien, że to się nie uda-zapytać mogę).

Coś mnie podkusiło aby zajrzeć do szafy sterowniczej i moim oczom ujawnił się PRZENOŚNY DYSK TWARDY poklejony taśmą(podstawowe narzędzie inżyniera,aż do USA dotarło). Ale nie do tego zmierzam, czy ten dysk mogę odłączyć i znaleźć katalog z programami i tam wrzucić swój program? (Jeżeli tak to jaki to katalog).

Idąc za kabelkiem dysku natrafiłem na poklejoną taśmą kostkę (nie wiem co w środku bo cała zaklejona taśmą) ale z niej wychodzi sympatyczne złącze USB (męskie) coś z tym mogę wyczarować?

Mam program z Esprita liczący 50 tysięcy linijek, do świąt wielkanocnych 2017 tego nie przepiszę!
Ratujcie :oops:


Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!

Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 23 sty 2016, 08:20

Masz gdzieś w systemie możliwość konfiguracji port rs232? Jeśli ten dysk co mówisz jest dyskiem systemowym maszyny to bym go do windowsa nie podpinał bo może być problem po powrocie do maszyny, natomiast linux jest ok. Jeśli są programy ju w maszynie to po nazwie znajdziesz ich lokalizację. https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=winpcin
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Jak wgrać program do Frezarki VF2 ?

#3

Post napisał: WZÓR » 23 sty 2016, 10:27

Przemek92 pisze:Drodzy koledzy,

Frezarka Haas VF2 w ogóle się mnie nie chce słuchać.
Chcę wrzucić program przez port USB- dowiaduję się, że opcja USB nie została wykupiona i okres 200h testowania przepadł bezpowrotnie. ...
To wykup sobie tę opcję .
Nie kosztuje majątek.
zibi pisze:Masz gdzieś w systemie możliwość konfiguracji port rs232? Jeśli ten dysk co mówisz jest dyskiem systemowym maszyny to bym go do windowsa nie podpinał bo może być problem po powrocie do maszyny, natomiast linux jest ok. Jeśli są programy ju w maszynie to po nazwie znajdziesz ich lokalizację. https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=winpcin
Najgorsze rozwiązanie w Haas jakie mogłeś zaproponować.
Gość ma USB !!!!! - wystarczy aktywować.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

#4

Post napisał: Przemek92 » 23 sty 2016, 10:35

Jestem studentem wykonującym pracę inżynierską, raczej chcącym ją wykonać. Maszyna jest uczelniana, szukam alternatywnego rozwiązania problemu... Gdybym chciał uczelnie naciągnąć na tą opcję, jaki to jest koszt i czas oczekiwana na kod?
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 23 sty 2016, 10:40

Przemek92 pisze:Jestem studentem wykonującym pracę inżynierską, raczej chcącym ją wykonać. Maszyna jest uczelniana, szukam alternatywnego rozwiązania problemu... Gdybym chciał uczelnie naciągnąć na tą opcję, jaki to jest koszt i czas oczekiwana na kod?
To wklep program ręcznie ..... , trochę to potrwa. :mrgreen:
.... , albo zgłoś prowadzącemu , że maszyna jest niesprawna.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 23 sty 2016, 11:50

polutuj kabel rs232 według instrukcji, port ten nie jest chroniony czy blokowany, to tylko parę zł i kilka minut zabawy lutownicą, programów do przesyłu danych pełno na necie, pamiętaj żeby mieć te same ustawienia portu w maszynie i pc, tu przykład:
Załączniki
haas.jpg
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

#7

Post napisał: Przemek92 » 23 sty 2016, 16:09

Dziękuję za informacje, że port RS232 nie jest blokowany. Kabel przygotuję, na pewno się może przydać w przyszłości. W laptopie nie posiadam portu RS232- jedynie standardowe USB,HDMI...czy dzięki tym portom mogę połączyć się z maszyną? Jakiś konwerter z USB do RS232? Dokładniej mówię o takim rozwiązaniu: http://botland.com.pl/konwertery-usb-ua ... -db25.html Ewentualnie jak rozwiązanie nie jest pewne to zorganizuje jakiś sprzęt z portem RS232 :wink:
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#8

Post napisał: dance1 » 23 sty 2016, 18:01

z przejściówkami jest tak że jedne działają 2 nie, najpewniej uzyskać połączenie z maszyną za pomocą kompa z fizycznym portem i później testować przejściówki.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

#9

Post napisał: Przemek92 » 29 sty 2016, 16:53

Dzisiaj byłem na uczelni i udało mi się przesłać plik przez port rs232. Wykorzystałem samodzielnie wykonany kabel DB25<--->DB9. Do zapisu programu do pamięci użyłem programu Nlink, bardzo sprawnie sobie poradził, za co wielkie dzięki dlaWZÓR, bez Twojej pomocy to nie wiem co bym zrobił :mrgreen: Do trybu DNC użyłem programu DNC4U. Przez Nlink na pewno da się uruchomić program w trybie DNC, ale miałem mało czasu sam na sam z laptopem z portem RS232.
Problem transmisji został rozwiązany więc temat do zamknięcia. Teraz będę chciał uruchomić czwartą zapomnianą oś frezarki, więc znowu będę potrzebował waszej pomocy :twisted:
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”