Tokarka Haas jakie oprawki B2 i B4 czy może B1 i B3 (VDI)

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
olbaid
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 22
Rejestracja: 17 kwie 2012, 11:03
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Tokarka Haas jakie oprawki B2 i B4 czy może B1 i B3 (VDI)

#1

Post napisał: olbaid » 20 wrz 2015, 22:05

Witam,

Proszę o wasze opinie na temat stosowanych oprawek w tokarkach haas. czy stosujecie oprawki do pracy na prawych czy lewych obrotach? Haas zaleca obróbkę "prawą" natomiast wielu fachowców zaleca "lewą". Jakie jest wasze zdanie na ten temat?



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 20 wrz 2015, 22:17

olbaid pisze:... Haas zaleca obróbkę "prawą" natomiast wielu fachowców zaleca "lewą". ...
Skąd to wytrzasnąłeś ?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Gnierad
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 15 sty 2015, 12:43
Lokalizacja: Gniezno

#3

Post napisał: Gnierad » 20 wrz 2015, 22:23

WZÓR, zapewne stąd, że większość starych wyjadaczy na tokarkach konwencjonalnych pracuje na oprawkach lewych :) jeśli ta maszyna posiada głowicę narzędziową ustawioną "nad" wrzecionem, bardziej się opłaca używać noży prawych. Z prostej przyczyny, widzisz płytkę bez potrzeby wykręcenia narzędzia z głowicy.


Autor tematu
olbaid
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 22
Rejestracja: 17 kwie 2012, 11:03
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

#4

Post napisał: olbaid » 20 wrz 2015, 22:28

Może nieco źle to ująłem, haas zaleca stosowanie oprawek typu B2 i B4, a niektórzy zalecają B1 i B3....

Mariusz, a Ty jekie oprawki stosujesz? Widzisz płytkę w trakcie obróbki czy płytka jest pod spodem? i dlaczego?...
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, 22:32 przez olbaid, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 20 wrz 2015, 22:32

Gnierad pisze:... jeśli ta maszyna posiada głowicę narzędziową ustawioną "nad" wrzecionem, bardziej się opłaca używać noży prawych. Z prostej przyczyny, widzisz płytkę bez potrzeby wykręcenia narzędzia z głowicy.
Ile lat pracujesz na tokarkach Haas ?
.... , ja po 6 latach pracy na w/ w maszynach nie doszedłem do takiego wniosku.
P.s.
Problemu przy wymianie płytki nie ma .... , obracasz głowicą i wcale nie trzeba wykręcać noża z oprawki.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
olbaid
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 22
Rejestracja: 17 kwie 2012, 11:03
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

#6

Post napisał: olbaid » 20 wrz 2015, 22:35

Wnioskuję że stosujesz B2 i B4 ale czy to jest twój wybór czy może zostało Ci to narzucone? Próbuję poznać jakieś sensowne argumenty.


Gnierad
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 15 sty 2015, 12:43
Lokalizacja: Gniezno

#7

Post napisał: Gnierad » 20 wrz 2015, 22:35

Przyznam, na Haasach nie pracowałem nigdy, kilka MAS'ów, DMG, Mori-Seiki, Mazaki, kilka starszych Polskich konwencjonalnych :) dla mnie był to problem, głównie na oprogramowaniu Haina, przy tym oprogramowaniu mogłerm swobodnie zatrzymać maszynę, odjechać, wymienić płytkę i powrócić do dokładnie tego samego punktu, na którym obróbkę przerwałem (przydatne na detalach wielkoformatowych). Fanuch oraz Mazak takiej opcji nie miały. Jak już wspomniałem nie pracowałem na Haasach, więc nie wiem jak tam ta sprawa wygląda :)

EDIT:
olbaid, owszem, stosowałem (aktualnie nie pracuję już jako tokarz, a programista) oprawki B1, głównie własnie z wygody. Posiadałem oprawki B2, są one bardzo przydatne, np. do toczenia gwintów. Minusem tego wyboru jest to, ze jeśli chcesz pożyczyć od kogoś nóż, możesz mieć problem z założeniem go, dlatego warto mieć zawsze w zapasie zarówno oprawkę B1 jak i B2.

Doosan wprowadził fajne rozwiązanie, oprawki uniwersalne, w których wystarczy przełożyć podkładkę, aby móc założyć oba typy noży :)
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, 23:27 przez Gnierad, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 20 wrz 2015, 22:38

olbaid pisze:Może nieco źle to ująłem, haas zaleca stosowanie oprawek typu B2 i B4, a niektórzy zalecają B1 i B3....

Mariusz, a Ty jekie oprawki stosujesz? Widzisz płytkę w trakcie obróbki czy płytka jest pod spodem? i dlaczego?...
Ja toczę na M3 i płytka jest pod spodem .
olbaid pisze:Wnioskuję że stosujesz B2 i B4 ale czy to jest twój wybór czy może zostało Ci to narzucone? Próbuję poznać jakieś sensowne argumenty.
Poczytaj w instrukcji obsługi o M3 i o M4
.... wtedy zrozumiesz co mnie pokierowało nad wyborem.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
olbaid
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 22
Rejestracja: 17 kwie 2012, 11:03
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

#9

Post napisał: olbaid » 20 wrz 2015, 22:42

jak byś mi to nieco streścił byłbym wdzięczny :)

Niestety nie mam na chwilę obecną dostępu do instrukcji a temat jest dość pieklący bo jutro muszę dla szefa przygotować zestawienia oprzyrządowania które powinien zakupić :p i pewnie będzie chciał jakieś argumenty poznać :)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 20 wrz 2015, 22:51

olbaid pisze:jak byś mi to nieco streścił byłbym wdzięczny :)

Niestety nie mam na chwilę obecną dostępu do instrukcji a temat jest dość pieklący bo jutro muszę dla szefa przygotować zestawienia oprzyrządowania które powinien zakupić :p i pewnie będzie chciał jakieś argumenty poznać :)
Wybierz oprawki na noże prawe .... , a argumenty nie są w tym przypadku potrzebne.

P.s.
W/g instrukcji M3 włącza wrzeciono ,, do przodu" , a M4 włącza wrzeciono ,, do tyłu"
... od taka filozofia. :mrgreen:

Gdzie te oprawki zamawiasz ?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”