minimill Haasa?

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
TomRoj
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 cze 2015, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

minimill Haasa?

#1

Post napisał: TomRoj » 28 cze 2015, 11:18

Otóż opiszę krótko jak moja sytuacja wygląda. Od jakiegoś czasu zajmuję się z kumplem obróbką na cnc. Mamy trochę zleceń jednak to nie idzie w ogóle do przodu. Pracujemy na starym bridgeporcie na Heidenhainie 155 . Głównie aluminium,trochę miękkiej stali. Chciałbym zakupić minimilla (ewentualnie może VF1). Czemu akurat taką maszynę,wiadomo chodzi o kasę. Dla mnie i tak byłaby to przepaść technologiczna jeśli porównać z maszyną z końca lat 80. Pole pracy dla mnie zadowalające. Robimy pojedyncze sztuki żadnej serii także myślę , że nawet taki minimill dla mnie byłby krokiem w dobrą stronę.
Pytanie,które mnie nurtuje to czy taka maszyna poradzi sobie z obróbką na gotowo w twardej stali po hartowni. Na ten moment oddaje niektóre zlecenia ,gdyż wymagana jest dokładność 0,01mm po obróbce na gotowo po hartowni. Nie zależy mi,żeby ta maszyna brała po 2mm stali. Mogę obrabiać po 0,1mm byle osiągnąć wymaganą dokładność. Czy jest to do osiągnięcia?



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: minimill Haasa?

#2

Post napisał: CFA » 28 cze 2015, 11:49

TomRoj pisze:Pytanie,które mnie nurtuje to czy taka maszyna poradzi sobie z obróbką na gotowo w twardej stali po hartowni. Na ten moment oddaje niektóre zlecenia ,gdyż wymagana jest dokładność 0,01mm po obróbce na gotowo po hartowni. Nie zależy mi,żeby ta maszyna brała po 2mm stali. Mogę obrabiać po 0,1mm byle osiągnąć wymaganą dokładność. Czy jest to do osiągnięcia?
Jesteś pewny, że to prawidłowa technologia?
Osiąganie setek na frezarce jest zawsze kłopotliwe, nawet jeśli nie jest twarde.
Da się wyciągać setki w hartowanych sztukach, ale efektywność tego jest znikoma.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#3

Post napisał: jasiu... » 28 cze 2015, 13:33

fajnie, pewnie że się da, ale to będzie kosztować, bo jeśli to jest naprawdę twarde, to niestety frezy CBN są niezastąpione, ale kosztują ciut więcej, niż węglik.
Sobie zajrzyj np. tu: http://www.yg-1.pl/resources/CBNball.pdf

Z drugiej strony, nie lepiej pokombinować z materiałami, które nie zmieniają tak różnic po obróbce, może warto coś podrążyć, a niektóre tolerancje po prostu potraktować jako widzimisię konstruktora. Zgoda, powierzchnia formy musi się zamknąć, ale forma nie musi mieć powyżej 60 HRC najczęściej, a tam, gdzie tnie, może czasem da się tulejki wstawić. No i bez ślusarskiego tuszowania to raczej trudno w takich przypadkach.

Bo z drugiej strony dokładność pozycjonowania maszyny to jedno, a obróbka, szczególnie jak jedziesz po płaszczyźnie 3d, wierszując, to drugie. Zawsze odepchnie różnie,w zależności od np. kąta pochylenia w danym miejscu, czy frez wchodzi w głąb, czy się wycofuje itd. Ale Haas może się przydać, moim zdaniem to niezła alternatywa.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7967
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: minimill Haasa?

#4

Post napisał: WZÓR » 28 cze 2015, 14:45

TomRoj pisze:.... Chciałbym zakupić minimilla (ewentualnie może VF1). Czemu akurat taką maszynę,wiadomo chodzi o kasę. Dla mnie i tak byłaby to przepaść technologiczna jeśli porównać z maszyną z końca lat 80. Pole pracy dla mnie zadowalające. Robimy pojedyncze sztuki żadnej serii także myślę , że nawet taki minimill dla mnie byłby krokiem w dobrą stronę. ...
Jak masz możliwość wyboru , to kup raczej VF-1.
....
Pytanie,które mnie nurtuje to czy taka maszyna poradzi sobie z obróbką na gotowo w twardej stali po hartowni. Na ten moment oddaje niektóre zlecenia ,gdyż wymagana jest dokładność 0,01mm po obróbce na gotowo po hartowni. Nie zależy mi,żeby ta maszyna brała po 2mm stali. Mogę obrabiać po 0,1mm byle osiągnąć wymaganą dokładność. Czy jest to do osiągnięcia?
Da radę .
Ja używam tych frezów do hartowanego i jakoś idzie.

http://www.ebmia.pl/frezy-frezy-trzpien ... _4597.html

---------------------
Jak już dokonasz zakupu maszyny , to zainstaluj na niej koniecznie chłodzenie powietrzem.
CFA pisze:
TomRoj pisze:Pytanie,które mnie nurtuje to czy taka maszyna poradzi sobie z obróbką na gotowo w twardej stali po hartowni. Na ten moment oddaje niektóre zlecenia ,gdyż wymagana jest dokładność 0,01mm po obróbce na gotowo po hartowni. Nie zależy mi,żeby ta maszyna brała po 2mm stali. Mogę obrabiać po 0,1mm byle osiągnąć wymaganą dokładność. Czy jest to do osiągnięcia?
Jesteś pewny, że to prawidłowa technologia?
Osiąganie setek na frezarce jest zawsze kłopotliwe, nawet jeśli nie jest twarde.
Da się wyciągać setki w hartowanych sztukach, ale efektywność tego jest znikoma.
Jest to dość kłopotliwe .... , ale cóż - trzeba zadowolić klienta. :wink:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 28 cze 2015, 16:04

jak mi ludzie wciskają że na mało sztywnej maszynie, średniej jakości frezach w 0.01 materiał hartowany (trzeba by sprecyzować) obrabiają odpowiedź nasuwa się jedna, czas pomyśleć o profesjonalnych narzędziach pomiarowych.
Chyba że ktoś zabawy lubi i czas na to ma to czemu nie, tak dla sportu :lol:
Tylko jak to ma się do: "Mamy trochę zleceń jednak to nie idzie w ogóle do przodu".
Jak masz możliwość wyboru to tylko VF-1, nie spodziewaj się cudów ale w tej cenie to i tak luksus tym bardziej w porównaniu do HH 155.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
TomRoj
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 cze 2015, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: TomRoj » 28 cze 2015, 17:06

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Nie spodziewam się nie wiadomo jakich cudów po tej maszynie jednak nie ukrywam,że będzie to dla mnie wielki przeskok i może w końcu jakiś rozwój. Kto wie może minimill będzie na początek,a dalej kto wie...
Pytałem o dokładności rzędu 0.01 gdyż jest to dla mnie ogromnie ważne ze względu na zlecenia,które mi uciekają,a są popłatne.Konkretnie mam zamówienia na wykrojniki i pasowanie pomiędzy stemplem,a matrycą jest bardzo małe 0.03-0.04mm. Jeżeli będzie większe bądź za małe element nie będzie wycinał. W tym momencie zlecam jego wykonanie i wiem,że wykonywane są na maszynie Haas tyle,że nie wiem dokładnie na jakim modelu. Na pewno na stozku 40 także być może minimill też by dał radę.
Jest to dla mnie o tyle istotne,że kupując nową maszynę muszę mieć możliwość samodzielnego wykonania tych wykrojników,gdyż spłacą mi one maszynę w dużym stopniu.
Jak sądzicie czy sprzedawca spróbuje wykonać dla mnie taki wykrojnik na maszynie minimill przed zakupem abym mógł się przekonać czy taka maszyna jest dla mnie odpowiednia?

Czy w minimillu jest "importowanie plików DXF"? :

Importowanie plików DXF Możliwość importowania *.dxf Możliwości Intuicyjnego Systemu
Programowania (IPS) pozwalają w prosty sposób na importowanie plików *.dxf do sterowania Haas, wybranie cech pliku
– otworów, gwintów, kieszeni, wysp oraz konturów – i wygenerowanie ścieżki obróbki. Dane wyjściowe programu to
standardowe funkcje G. Wykorzystując funkcje edycji systemu sterowania Haas użytkownik może modyfikować funkcje,
zmieniać kolejność zadań, jak również łatwo przenosić je do innych programów. Wszystko to realizowane jest za pomocą
systemu sterowania, bez potrzeby korzystania z komputera w celu przesłania programu generowanego przez CAM.

oraz "monitorowanie obciążenia narzędzi" ? :

Monitorowanie obciążenia narzędzi Wydłużenie żywotności narzędzi jest kolejnym ważnym elementem
dla zwiększenia efektywności produkcji. System sterowania Haas może monitorować obciążenie wrzeciona dla każdego narzędzia i
automatycznie regulować posuw, jeżeli obciążenie przekroczy limit ustawiony przez operatora. Jeżeli narzędzie przekroczy wcześniej
ustawiony limit, system sterowania może być skonfigurowany tak, aby zmniejszyć ustawioną prędkość posuwu, ostrzec operatora,
zatrzymać posuw lub wygenerować alarm przeciążenia narzędzia. Dzięki temu możemy zwiększyć żywotność narzędzi oraz zabezpieczyć
obrabiany detal i maszynę przed skutkami zużycia narzędzia.

Dodatkowo proszę podpowiedzcie co z opcjonalnego wyposażenia dobrze by było mieć:

Mini Mill
[ Wyposażenie podstawowe ]
• 15" kolorowy monitor LCD z portem USB
• Przesuwy 406 x 305 x 254 mm (xyz)
• Pełna obudowa przestrzeni roboczej
• 10-o pozycyjny magazyn narzędzi
• Wrzeciono ze stożkiem ISO 40
• Stół o wymiarach 914 x 305 mm
• Wektorowy napęd wrzeciona o prędkości
6000 obr/min
• Szybkości dobiegów 15,2 metry na minutę
• Napęd bezpośredni, pasowy
• Trój fazowe zasilanie
• Łatwe w obsłudzie sterowanie Haas
• Prosta obsługa
• Wyprodukowane w USA
[ Wyposażenie opcjonalne ]
• Stożek BT40
• Śrubowy wyrzutnik wiórów
• Pompa chłodziwa
• Programowalna dysza chłodziwa
• Przezroczysta górna osłona z tworzywa
sztucznego
• Napęd 4 i 5 osi
• Obrót i skalowanie układu współrzędnych
• Funkcja HSM przyspieszająca obróbkę powierzchni
kształtowych
• Makroinstrukcje definiowane przez użytkownika
• System programowania "Visual Quick Code"
• System Programowania Intuicyjnego
• Gwintowanie na sztywno
• Orientacja wrzeciona
• Pamięć 750 MB

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7967
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 28 cze 2015, 18:51

dance1 pisze:jak mi ludzie wciskają że na mało sztywnej maszynie, średniej jakości frezach w 0.01 materiał hartowany (trzeba by sprecyzować) obrabiają odpowiedź nasuwa się jedna, czas pomyśleć o profesjonalnych narzędziach pomiarowych....
Przy obróbce partii powtarzalność wymiaru w takiej tolerancji niemożliwa.
.... , ale jak się ma kilka Haas-ów na stanie , to na jednym zawsze można się bawić i jakieś tam doświadczenia robić. :mrgreen:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

#8

Post napisał: ryby007 » 28 cze 2015, 19:02

Skoro będziesz potrzebował dokładnej obróbki to zainwestuj w sondę pomiarową bo nie wszędzie idzie zmierzyć mikrometrem :mrgreen:
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#9

Post napisał: jasiu... » 28 cze 2015, 19:25

ryby007 pisze:Skoro będziesz potrzebował dokładnej obróbki to zainwestuj w sondę pomiarową bo nie wszędzie idzie zmierzyć mikrometrem :mrgreen:
No tak powiedział co.... A czujnik zegarowy na tulejce ustawić nie łaska, jeśli pieniędzy nie masz :lol:

Do wycinania skomplikowanych kształtów (wykrojniki) opłaca się kupić drążarkę drutową.


Autor tematu
TomRoj
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 cze 2015, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: TomRoj » 28 cze 2015, 19:51

jasiu... pisze:
ryby007 pisze:Skoro będziesz potrzebował dokładnej obróbki to zainwestuj w sondę pomiarową bo nie wszędzie idzie zmierzyć mikrometrem :mrgreen:
No tak powiedział co.... A czujnik zegarowy na tulejce ustawić nie łaska, jeśli pieniędzy nie masz :lol:

Do wycinania skomplikowanych kształtów (wykrojniki) opłaca się kupić drążarkę drutową.
Mam drążarkę drutową co prawda polskiego producenta,ale mam. Dokładność możliwa do uzyskania to 0.02mm. Mógłbym pasować matryce wycięte na druciarce do stempla z frezarki,ale chciałbym mieć możliwość wykonania całego kompletu na frezarce.
Tak czy inaczej na moim wiekowym sprzęcie mogę zapomnieć o takich dokładnościach dlatego potrzebuję nowej frezarki,która mi w tym pomoże.

Panowie i jeszcze jedna sprawa-czy trudno opanować programowanie na Haasie? Nigdy dotąd nie miałem z nim styczności.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”