Wygodny BACKUP programów z maszyny na usb i z powrotem.

Dyskusje na temat maszyn HAAS
Awatar użytkownika

Autor tematu
ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

Wygodny BACKUP programów z maszyny na usb i z powrotem.

#1

Post napisał: ryby007 » 23 cze 2014, 22:28

Witam :mrgreen:
W ostatnim czasie czyli półtora roku po zakupie maszyny zaczęło brakować pamięci w maszynie a że mamy naprawdę kryzysową sytuację w firmie to nie naciągam na wykup klucza do poszerzenia pamięci.
Nie wiem jak wy ale ja obok nr. programu zapisuje np. nr. rysunku lub jakieś wskazówki odnośnie tego programu by szybciej wyszukać bo tak to nie mam czasu na wpisywanie w zeszyt bo w tym syfie by zginął.
Np. na liście widnieje O00001(ZOMBI) i wiadomo co to jest :razz: ale po zapisie na usb to nie widać tego komentarza, dopiero jak jest na maszynie.
Dlatego też napisałem skrypt w bash z użyciem awk do zmiany nazwy plików by nazywały się nie O00001 tylko O00001(ZOMBI) na USB, dodatkowo zostaje utworzony plik z listą programów.
Niestety działa jak na razie pod linuxem w teminalu/konsoli ale można zainstalować Virtualbox w windowsie i w nim zainstalować np. ubuntu
Dla zainteresowanych w załączniku znajduje się spakowany skrypt wraz z odpowiednimi podkatalogami.
Pozdro. :wink:
Załączniki
cnc.zip
(1.12 KiB) Pobrany 256 razy
Ostatnio zmieniony 26 cze 2014, 21:48 przez ryby007, łącznie zmieniany 1 raz.


W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

#2

Post napisał: ryby007 » 26 cze 2014, 21:47

Gdy klikniemy [Listprog] widzimy listę programów a na samym końcu listy mamy pozycję "Wszystkie progr" (nie pamiętam dokładnie ale w tym znaczeniu:)
Ta właśnie opcja generuje jeden plik zawierający wszystkie programy czyli będzie ważył 1MB
Jednak jak dobrze pamiętam to po załadowaniu go z powrotem to się nie uda by podzieliło na pojedyncze programy.
Dlatego też postarałem się dla wygody robienia szybkiego backupu bo nie trzeba zaznaczać każdego pliku by go zapisać na usb i dlatego napisałem programik z pomocą forumowiczów na ubuntu.pl.
Więc jeśli mamy już plik wygenerowany który chyba nazywany jest automatycznie ALL.nc to wystarczy skopiować go do głównego folderu czyli "HAAS" i uruchomić program w konsoli podając nazwę pliku do przetworzenia np. ./cnc ALL.nc
Ból jest taki że pierwsza linia czyli np. O00001 (FAZA/UKOS WIERTLO) zamieni na nazwę O00001(FAZAUKOSWIERTLO) bo slash i spacja nie może występować podczas tworzenia nowych plików w nazwie.
Wszytko działa i jest jeszcze opisane co i jak w załączniku lecz działa na linuxie i korzysta z programów awk i sed.
Po przetworzeniu plików otrzymamy także plik z listą utworzonych plików.
Próbowałem z użyciem winbash ale generowało błędy więc odpuściłem.
Pozdrawiam, może komuś jeszcze się przyda bo mi na pewno :mrgreen:
Załączniki
HAAS.zip
(1.69 KiB) Pobrany 251 razy
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2

Awatar użytkownika

Autor tematu
ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

#3

Post napisał: ryby007 » 07 lip 2014, 20:33

Witam ponownie :mrgreen:
Mam dobrą wiadomość dla windows-owców bo udało mi się zdobyć pomoc na forum pythona i skrypt został przerobiony i skompilowany na aplikacje exe.
Należy umieścić plik kopii programów ALL.nc na partycji C: i program zrobi wszystko sam.
Zapraszam do testów i pomysłów na przeróbkę. >>> HAASCNC (wchodzimy na stronkę i klikamy Ctrl+S)
Wypakowany katalog HAASCNC umieszczamy gdziekolwiek i dla wygody można sobie zrobić skrót na pulpicie do programu haascnc.exe.
Pozdro. :mrgreen:

------------------------------------------------------
Program został zaktualizowany:
-poprawione błędy
-dodano okienka wyboru pliku do odczytu i katalogu u do zapisu
- wersja na linuxa TUTAJ (zależności to tkinter)
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2


Krynioski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 28
Rejestracja: 30 kwie 2015, 21:11
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: Krynioski » 31 paź 2015, 08:20

Witam serdecznie.

Zainteresowałem się już wcześniej Twoim programem, jednak czegoś nie wiem? i nie potrafię go obsługiwać. Dziś kolejne podejście i nadal bez efektu.

Opiszę krok po kroku co robię.

1. włączam program haascnc.exe pod widnows 7 (64bit)
2. w oknie ! Wybierz plik do przetworzenia ! wskakuję katalog z programami NC i klikam np. na CT006441.NC
3. w oknie ! Wybierz folder do zapisu wszystkich programów ! wskazuję na C:\A (katalog ma nazwę A)
4. następnie otrzymuję komunikat (okno) Wszystkie pliki zostały wyodrębnione. Znajdują się w katalogu: C:/A Lista programów znajduje się w pliku: C:/A\listprog.txt
5. klikam OK
6. wchodzę do katalogu A i mam tam jedynie plik listprog.txt z wpisem
%
O00000(LIST-PROG)

Co robię nie tak ?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

#5

Post napisał: ryby007 » 31 paź 2015, 08:59

Oczywiście plik pobrałeś stąd
Dziwne bo u mnie na W10 64bit działa normalnie tak jak pisałeś bo inaczej się nie da:)
Weź otwórz plik swój plik CT006441.NC w notatniku i czy aby na pewno coś tam jest zapisane.
Ewentualnie zapodaj plik do mnie.

W pliku listprog.txt będzie lista programów właśnie wyodrębnionych nie będzie tych co już były zapisane w katalogu np. wcześniej.
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2


Krynioski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 28
Rejestracja: 30 kwie 2015, 21:11
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: Krynioski » 31 paź 2015, 19:39

Znalazłem przyczynę !

Twój program działa dobrze gdy w pliku *.NC oraz *.TXT nazwa programu ma 6 znaków lub więcej ? (więcej nie testowałem).

Czyli jeśli w programie mamy:
%
O16441(CZESC_3 OP.30 OS.ZM 03.12.2013) Twój program działa.

Natomiast jeśli w programie mamy:
%
O6441(CZESC_3 OP.30 OS.ZM 03.12.2013) Twój program nie działa.

Wysłałem Ci fragmenty kilku programów.

Niestety w obecnej formie Twój program nie jest dla mnie do użytku. Poza tym widzę kilka możliwości przeróbek.

1. Współpraca z nazwami programów, które mają również 5 znaków. Programy dostaję od programisty. Nie mam wpływu na nazewnictwo programów oraz teoretyczny brak możliwości późniejszych zmian nazw programu. Polityka firmy, dużo by tłumaczyć :wink:

2. Programy zawsze dostaję w postaci NUMER.NC bez komentarza po numerze programu, który późnej z poziomu Tokarki CNC dopisuję w nawiasach. Jak już dopieszczę program w komentarze itd. to z poziomu Tokarki CNC wysyłam (kopiuję) ten program na Pendrive.

Tutaj powstaje kolejny problem, ponieważ wszystkie programy przekopiowanie z Tokarki CNC do Pendrive nie posiadają żadnego rozszerzenia. Czyli np. z pliku CT006441.NC powstaje plik 6441 i tylko z tych plików korzystamy ponieważ zawierają nasze modyfikacje.

Niestety program Twój umożliwia otworzenie tylko plików z rozszerzeniem *.nc i *.txt przez co z plikami bez rozszerzenia nic nie można zrobić. Brakuje mi wyboru jeszcze Pliki typu: (Wszystkie pliki *.*). Wiem że do każdego pliku można dodać z ręki rozszerzenie ale przy kilkudziesięciu programach nie o to chodzi.

3. Szkoda również że nie ma możliwości wybrać kilka plików do przetworzenia. Każdy trzeba robić pojedynczo (choć to jest do zaakceptowania :wink: )

4. Nie wiem dla czego Twój program zawsze na końcu przetworzonego programu dodaje % skoro oryginalnie jest już na końcu % i w efekcie jest to zdublowane. Przykład poniżej. Nie wiem jak odczyta to maszyna i czy ma to jakiś wpływ.
N1710 M30
%
%

5. Nie wiem do czego ma służyć plik listprog.txt myślałem że po każdym przetworzeniu kolejny program będzie się dopisywał do tego pliku. Choć w sumie to jest niuans i może zostać jak jest.

Maszyny Tokarki CNC o których wyżej mowa to Mori Seiki Model: NL2500 SMC/700 (4 osie) oraz Mori Seiki Model: NL2500 SY/700 (5 osi).

Zrobiłem kilka przydatnych modyfikacji systemu Windows XP w/w maszyn, w oparciu o mini programiki portable np. Screen, move file, backup itd. kończąc na spolszczeniu całej zawartości HELP włącznie z opisami kodów G i M. Jeśli masz do czynienia z Mori Seiki mogę się podzielić.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

#7

Post napisał: ryby007 » 31 paź 2015, 21:33

Bo to program na HAAS :mrgreen:
Program np. nr1 jest zapisywany jako O00001 czyli litera O i 5cyfr.
Napisany został praktycznie po to tj. pisałem by z jednego pliku w którym zawarte są wszystkie programy wyodrębnić na pojedyncze. Dlatego też robi na początku i na końcu robi % bo wczytuje sam program a na końcu dopisuje znaki.
Programy macie tylko 4 cyfrowe z O czy mniejsze także? przerobie go i zobaczymy.

[ Dodano: 2015-10-31, 22:39 ]
Dla Mori_Seiki
Widzi wszystkie pliki, nie robi podwójnych % ale tworzy listprog i wczytuje tylko pojedyncze pliki :razz:
Bynajmniej u mnie działa O_3cyfy_i_wiecej :wink:
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2


Krynioski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 28
Rejestracja: 30 kwie 2015, 21:11
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: Krynioski » 31 paź 2015, 23:34

Dziękuję działa!

Odpowiadając na pytanie. Po literze O w zależności od programu mamy 4 lub 5 cyfr, innej kombinacji póki co nie spotkałem.
Mori Seiki też ma możliwość eksportu wszystkich programów do jednego pliku. Tyle że obecnie nie pamiętam jaką dokładnie formę ma ten plik, we wtorek sprawdzę.
Jeżeli to nie duży kłopot to na spokojnie proszę również o wersję programu, która obrabia jeden plik w którym są zawarte wszystkie programy. Takie rozwiązanie jest dużo szybsze niż klikanie każdego pliku oddzielnie.

Zrobię przykładowy eksport programów do pliku i podeślę Ci linka emailem.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

#9

Post napisał: ryby007 » 01 lis 2015, 10:04

W poprzednim poście jest link do programu tj. opisane z obsługą jednego pliku z wieloma programami.
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2


Krynioski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 28
Rejestracja: 30 kwie 2015, 21:11
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: Krynioski » 03 lis 2015, 16:40

Cześć,

Dziś zrobiłem kolejne testy programu dla Mori_Seiki.

I tak. Zrobiłem eksport wszystkich programów z maszyny do jednego pliku i program Mori_Seiki ładnie go obrobił.

Jednak jeśli jesteś w stanie proszę o kolejne zmiany opisane poniżej, które uczynią program doskonałym.

1. Zauważyłem że program nie tylko zmienia nazwę pliku programu (scala numer programu z komentarzem) ale również tą samą zmianę robi w samym programie. Przez co np. komentarz oryginalny O2000(3103040-01 OP.410 OS.ZM 03.02.2014) zmienia się na O2000(3103040-01OP.410OS.ZM03.02.2014) co jest mało czytelne. Kolejny przykład, komentarz oryginalny O3000(30050 OP.410 /24 09 2013/) zmienia się na O3000(30050OP.41024092013) jeszcze mniej czytelne.

Moja propozycja jest taka żeby program zmieniał jedynie nazwę pliku programu, pozostawiając komentarz w programie bez zmiany.

2. Co do tworzenia nazwy pliku z programem też widzę możliwość poprawy. Wiem że w nazwie pliku nie mogą być niektóre znaki specjalne jak slash itp. Jednak spacja może być. Bynajmniej Mori Seiki radzi sobie z plikami w którymi w nazwie jest spacja.

Edycja:
Dla tego dobrze by było jakby program tworząc nazwę pliku (scalając numer programu z komentarzem) nie pomijał spacji lecz ją uwzględniał. A w przypadku gdy komentarz programu zawiera znak specjalny który nie może być w nazwie pliku np. slash to program usunie ten znak.

Przykład:
Zakładając że komentarz ma treść O3000(30050 OP.410 /24 09 2013/)
To nazwa pliku powinna być O3000(30050 OP.410 24 09 2013)
Ostatnio zmieniony 06 lis 2015, 21:27 przez Krynioski, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”