Strona 1 z 1

Program do obrabiarki haas

: 01 sty 2014, 13:11
autor: matt11
Witam, jestem tu nowy więc na początku chciałbym wszystkich powitać. Otóż w tym roku w szkole zaczęliśmy zajęcia z programowania obrabiarek. Niestety zajęcia są prowadzone bardzo chaotycznie, jest zbyt mało czasu na przyswojenie tego wszystkiego i z 30 osób rozumie to max 3-4. Chciałbym was prosić o pomoc w napisaniu programu do przedmiotu poniżej. Znam podstawowe kody, ale nie mam pojęcia jak to napisać. Gdyby ktoś był tak miły i napisał to i troszkę wytłumaczył, ja bym przeanalizował i może coś zrozumiem. Obrabiarka na jakiej pracujemy jest firmy haas i w tym programie też pracujemy. Niżej zamieszczam zdjęcie przedmiotu. Z góry dziękuję za pomoc :smile:
Obrazek

: 01 sty 2014, 19:44
autor: WZÓR
matt11 pisze:.... Gdyby ktoś był tak miły i napisał to i troszkę wytłumaczył, ja bym przeanalizował i może coś zrozumiem. Obrabiarka na jakiej pracujemy jest firmy haas i w tym programie też pracujemy. Niżej zamieszczam zdjęcie przedmiotu. Z góry dziękuję za pomoc :smile:
W załączniku.

p.s.
W programie przy blokach znajdziesz cyfry w ( ) , wskazują one kolejność ruchów freza do wskazanych krawędzi detalu ( patrz; rysunek).

Mariusz.

: 01 sty 2014, 20:37
autor: CFA
WZÓR pisze:W programie przy blokach znajdziesz cyfry w ( ) , wskazują one kolejność ruchów freza do wskazanych krawędzi detalu ( patrz; rysunek)
Po co tak komplikować? Dlaczego kilka razy jest wyłączenie/wyłączanie korekcji skoro zarys można objechać w koło i potrzeba do tego kilku wierszy? Tak Ci generuje z CAMa?
Ten program specjalnie nie pomoże w zrozumieniu idei G-kodów.

: 01 sty 2014, 21:21
autor: WZÓR
CFA pisze:
WZÓR pisze:W programie przy blokach znajdziesz cyfry w ( ) , wskazują one kolejność ruchów freza do wskazanych krawędzi detalu ( patrz; rysunek)
Po co tak komplikować? Dlaczego kilka razy jest wyłączenie/wyłączanie korekcji ...
Ten program specjalnie nie pomoże w zrozumieniu idei G-kodów.
Wchodząc w kontur załączam korekcję , a wychodząc z niego wyłączam aby móc wykonać ruch w osi ,,Z"(patrz program blok po bloku).
... mógłbym nie komplikować , ale przynajmniej gość nauczy się stosować w/w korekcję.

p.s.
Z CAM-a program wyszedł identycznie. :wink:

Mariusz.

: 01 sty 2014, 21:48
autor: CFA
WZÓR pisze:Wchodząc w kontur załączam korekcję , a wychodząc z niego wyłączam
Gdyby tak było, włączałbyś raz - nie analizując widzę chyba z pięć razy G41.

Objechanie takiego konturu to jest włączenie korekcji, potem ustalenie pierwszego punktu i pięć wierszy programu. Wtedy może by coś pytający załapał.

: 01 sty 2014, 23:20
autor: dance1
No to gdzie problem żebyś swój program zapodał?. Ja nie dam rady gdyż cama bym użył a nawet nie mam pojęcia czy PP dobrze działa, także sens niewielki. Haas-ów nie znam.

: 02 sty 2014, 08:09
autor: WZÓR
CFA pisze:
WZÓR pisze:Wchodząc w kontur załączam korekcję , a wychodząc z niego wyłączam
Gdyby tak było, włączałbyś raz - nie analizując widzę chyba z pięć razy G41.
....
To przeanalizuj program , a potem się wypowiedz.

p.s.
Zwróć uwagę na ile przejść zrobiłem promień R20

Mariusz.

: 02 sty 2014, 09:40
autor: CFA
WZÓR pisze:To przeanalizuj program , a potem się wypowiedz.
Analizowałem tylko do miejsca, gdzie przejeżdżasz po rogach (cztery wierzchołki) zamiast
jechać po liniach. Wg mnie jest logistycznie źle zaczęte, bo w rogu z promieniem, potem zamiast jechać po okręgu idziesz do prawego dolnego rogu i dolnego lewego. To są zbędne ruchy. Dalej nie analizowałem, bo i po co? A to, że usuwasz materiał w tym okręgu to widzę tylko dlatego, że o tym piszesz, bo nawet nie zwróciłem uwagi, że chodzi o wybranie materiału poza zarysem. Po prostu na rysunku widziałem sam zarys i tak zrozumiałem treść zadania, że tylko zarys.

[ Dodano: 2014-01-02, 09:50 ]
dance1 pisze:No to gdzie problem żebyś swój program zapodał?.
Problem jest tylko taki, że ja nieco inaczej odbieram "misję nauczania" na tym forum. Chętnie się zagłębię w program napisany przez matt11, ale niech on najpierw coś sam zrobi.
Podobnie postępuję w przypadku podpowiedzenia jak zrobić rysunek czy proces technologiczny. Ale są na forum koledzy, którzy lubią wrzucić gotowe. Uważam, że to niepedagogiczne, bo nie zmusza do myślenia tych co pytają.

Akurat w tym przypadku myślę, że jako kilka linii do nauki to do celów dydaktycznych powinno być inaczej napisane i jeśli Mariusz chciał pomóc, to mógł to zrobić inaczej.
Z praktyki wiem, że trudno jest analizować czyjś program: trzeba wejść w głowę piszącego i analizować co chciał zrealizować a raczej jak zrealizować, bo efekt końcowy ma być zgodny z kształtem z rysunku. Często nawet własnych -kiedyś tam pisanych- programów nie jestem w stanie odebrać ze zrozumieniem i szybciej napiszę całkiem nowy. Tak więc tutaj niech matt11 podejdzie z narzędziem do któregoś narożnika i przejedzie na początek po wszystkich punktach zarysu. Potem można to poprawiać. Ale to trudno zrobić jak się nie wie co to G01?

: 02 sty 2014, 16:21
autor: WZÓR
CFA pisze: ... Po prostu na rysunku widziałem sam zarys i tak zrozumiałem treść zadania, że tylko zarys. ....
Ja pisząc program uwzględniłem oprócz zarysu również granice materiału i z stąd mój ruch frezowania ,,ramki''

http://zapodaj.net/2e0bf71073975.jpg.html

W dalszej kolejności zrobiłem najazd na kontur o promieniu R20 , który wykonałem ( domyślnie ) w 3 przejściach

http://zapodaj.net/d0b63024ff1a3.jpg.html

, następnie przejazd na lewą stronę w celu wykonania części konturu o promieniu R10

http://zapodaj.net/45dc5f8b69060.jpg.html

..... zbędnych ruchów w swym programie nie widzę.


p.s.
Masz rację , że mój gotowiec zbyt wiele nie nauczy forumowicza @matt11 i w tym miejscu polecam Mu świetny symulator , dzięki któremu zrozumie / nauczy się podstaw programowania obrabiarek Haas.

https://www.cleverbridge.com/858/purl-c ... Katalogeng

[youtube][/youtube]

Mariusz.

: 03 sty 2014, 16:35
autor: matt11
No teraz mam długi weekend, spróbuję coś stworzyć, jak mi się coś uda to wrzucę to tu i wspólnie przeanalizujemy :smile: