kalibracja sondy Reinshaw OTS

Dyskusje na temat maszyn HAAS

BodzioT
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 25 lis 2006, 21:02
Lokalizacja: kraków

#11

Post napisał: BodzioT » 27 lut 2013, 22:21

powiem tak

Ja używałem czujnika mikronowego. czyli dotykałem czoła wrzeciona czujnikiem i dojeżdżałem na zero. Następnie zerowałem pozycje "Z" operatora. Po włożeniu oprawki z trzpieniem zjeżdżałem na czujnik tak aby pokazywał zero i w pozycji "Z" operatora dostawałem jego długość potrzebną do kalibracji.

Ale metoda z miarką krawiecką też jest dobra bo i tak musisz przekalibrować sondę detalu i wszystkie narzędzia. Z tym ze w przypadku pierwszej metody w offsetach masz podaną realną długość narzędzia.


Idealnie rzne głupa

pomaga mi w tym wykrawarka laserowa TRUMPF TCL 3030

Tagi:


Autor tematu
futro1983
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2012, 21:09
Lokalizacja: Szczytno

#12

Post napisał: futro1983 » 27 lut 2013, 22:47

Dziękuję za odpowiedz.
Jutro sprawdzę i zobaczymy jak mi to wyjdzie. Będę musiał posłuchać rady i zmierzyć trzpień pomiarowy bardzo dokładnie, żeby uniknąć kalibracji sondy przedmiotowej.


Tielegin
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 10 kwie 2009, 11:40
Lokalizacja: Wrocław

#13

Post napisał: Tielegin » 27 lut 2013, 23:33

Polecam wykonać jeszcze dodatkowy test. 1. Pomiar długości narzędzia. 2. Ustawienia bazy za pomocą sondy przedmiotowej. 3. Frezowanie płaszczyzny na np. Z-0.2 4. Ustawienie ponowne bazy na nowej sfrezowanej płaszczyźnie. 5. Odczytanie z offsetów różnicy pomiędzy bazą 1 i bazą 2. Różnica pokaże jak dokładnie względem siebie zostały ustalone sondy. Z racji, iż nie ma możliwości aby ustawić je do 1 um polecam aby zostawał naddatek w plusie ;-). Generalnie z uwagi na sposób kalibracji sond Renishaw mogą tutaj być różnice do kilku setek, co później utrudnia dokładną obróbkę.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#14

Post napisał: WZÓR » 28 lut 2013, 15:53

futro1983 pisze:... W VQC raczej brak jest programu do kalibracji sondy więc muszę skorzystać z drugiej opcji ustawień. ....
VQC > KALIBRACJA SOND > i wszystko jak na dłoni :smile:

http://zapodaj.net/77103b4f56c1f.jpg.html
futro1983 pisze:... Będę musiał posłuchać rady i zmierzyć trzpień pomiarowy bardzo dokładnie, żeby uniknąć kalibracji sondy przedmiotowej.
.... pomimo to sugeruję wykonać raz jeszcze kalibrację sondy przedmiotowej.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
futro1983
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2012, 21:09
Lokalizacja: Szczytno

#15

Post napisał: futro1983 » 28 lut 2013, 22:31

Witam,
Kolego WZÓR ja w swojej maszynie w czarnym VQC nie posiadam takich opcji jak na Twoim zdjęciu. Są tylko takie jak zamieściłem na zdjęciach w początkowym poście. Jest chyba kalibracja sondy przedmiotowej ale w drugiej zakładce USTAWIENIA w tej samej co jest zakładka kalibracji sondy narzędziowej pod nazwą KALIBRACJA SONDY ROBOCZEJ. Jutro zerknę na tą zakładkę niestety dziś zabrakło mi czasu na poprawne ustawienie trzpienia pomiarowego.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#16

Post napisał: WZÓR » 28 lut 2013, 22:43

futro1983 pisze:Witam,
Kolego WZÓR ja w swojej maszynie w czarnym VQC nie posiadam takich opcji jak na Twoim zdjęciu. Są tylko takie jak zamieściłem na zdjęciach w początkowym poście. ....
.... obsługuję trzy Haas-y i w każdym jest. :smile:

VQC > F2

http://zapodaj.net/1b590d7d98ce4.jpg.html

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
futro1983
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2012, 21:09
Lokalizacja: Szczytno

#17

Post napisał: futro1983 » 28 lut 2013, 22:46

Dziękuję za szybką odpowiedz. Ja powoli poznaje maszyny i mają przede mną jeszcze wiele tajemnic.
Pozdrawiam


Tielegin
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 10 kwie 2009, 11:40
Lokalizacja: Wrocław

#18

Post napisał: Tielegin » 02 mar 2013, 18:15

Tak na marginesie. Te programy i podprogramy HAASa (te w VQC i IPS) są oparte na programach Renishow. Więc opcją alternatywną jest ściągnięcie instrukcji obsługi do sond i korzystanie z podprogramów Renishowa w trakcie kalibracji.


Autor tematu
futro1983
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2012, 21:09
Lokalizacja: Szczytno

#19

Post napisał: futro1983 » 05 mar 2013, 10:36

Witam,
Dziś chciałem kalibrować sondę po włożeniu baterii migają diody (zielona (krótki mignięcie), zielona (krótkie mignięcie), czerwona (długie mignięcie). Przy próbie kalibracji maszyna wyrzuca komunikat "1101 ots alarm was generated by a macro command in a program" czyli :1101 ots alarm został wygenerowany przez makro polecenia w programie. Bardzo proszę o podpowiedz co muszę jeszcze zrobić. Może trzeba jakoś samą sondę po zmianie baterii jakoś zerować.
Kolejne pytanko to przy próbie kalibracji sondy przez VQC muszę wypełnić trzy pola: długość, średnicę i stronę po jakiej jest sonda na stole tak mi się wydaje. Jeżeli sondę mam po stronie prawej po otwarciu drzwi to tak zapisuję (czyli 2) czy może trzeba patrzeć od strony maszyny i wtedy będzie to lewa strona (-2).

[ Dodano: 2013-03-05, 11:06 ]
Przeglądałem instrukcję od sondy i te migania oznaczają : Zmiana ustawienia filtru przystosowania wyzwalania - wyłączona.
Po włożeniu baterii zaczyna się cykl diagnostyczny:
przechodzi cały i zaczyna migać zielony krótki zielony krótki czerwony długi.
Nie mogę sobie poradzić ze zmianą ustawień filtru układu przystosowania wyzwalania na włączony.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#20

Post napisał: WZÓR » 06 mar 2013, 08:49

futro1983 pisze:Witam,
Dziś chciałem kalibrować sondę po włożeniu baterii migają diody (zielona (krótki mignięcie), zielona (krótkie mignięcie), czerwona (długie mignięcie). Przy próbie kalibracji maszyna wyrzuca komunikat "1101 ots alarm was generated by a macro command in a program" czyli :1101 ots alarm został wygenerowany przez makro polecenia w programie. Bardzo proszę o podpowiedz co muszę jeszcze zrobić. Może trzeba jakoś samą sondę po zmianie baterii jakoś zerować. ....
Dziwna sprawa .... , mi w trakcie kalibracji nigdy taki alarm się nie wyświetlił.
.... Kolejne pytanko to przy próbie kalibracji sondy przez VQC muszę wypełnić trzy pola: długość, średnicę i stronę po jakiej jest sonda na stole tak mi się wydaje. Jeżeli sondę mam po stronie prawej po otwarciu drzwi to tak zapisuję (czyli 2) czy może trzeba patrzeć od strony maszyny i wtedy będzie to lewa strona (-2).
http://zapodaj.net/acd39f3bd2fe2.jpg.html

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”