Strona 1 z 1
Test stanu technicznego maszyny
: 22 lip 2012, 10:55
autor: ryby007
Witam.
Czy jest możliwość sprawdzenia samemu stanu technicznego maszyny czyli łoża śruby i wrzeciono sprzęgła.
Jak to zdiagnozować co jest wyrypane?
Tylko nie piszcie że tylko serwisanci muszą przyjechać
Pozdrawiam

: 03 sie 2012, 14:20
autor: -=JaNeK=-
Zależy co chcesz sprawdzić. Generalnie jak coś jest złe to słychać albo widać po obróbce (do sprawdzania używać małych parametrów). Generalnie zaczyna się od sprawdzenia geometrii (poziomowanie, Z+/- na trzpieniu, obrót wrzeciona na trzpieniu, obrót czujnika po stole, poszczególne płaszczyzny itd.) - bez tego nie ma za bardzo mowy o pozostałych testach bo możesz wymienić pół maszyny a problem będzie w innym miejscu. Może napisz lepiej co ci nie wychodzi - będzie łatwiej dalej pisać.
: 05 sie 2012, 17:43
autor: ryby007
Witam.
Na początek jak wykryć luzy na śrubach lub nakrętkach.
: 05 sie 2012, 20:33
autor: -=JaNeK=-
Zacznę od tego, że nie jestem serwisantem więc moja wiedza z tego zakresu nie jest w 100% pewna

Zależy jeszcze jaki luz

Wzdłużny (nie wiem czy to dobra nazwa) czy wsteczny. Pierwszy można sprawdzić dojeżdżając do jakiegoś przedmiotu z tej samej strony czujnikiem i sprawdzać czy są różnice w pozycji - my mamy do tego specjalny przyrząd z mitutoyo (parenaście płytek wzorcowych ustawionych w pewnej odległości). Taki luz może występować miejscowo (np w miejscu kolizji lub w obszarze w którym maszyna pracowała przez bardzo długi czas i nastąpiło wytarcie). Luz wsteczny sprawdzasz natomiast dojeżdżając do płytki wzorcowej raz z jednej strony raz z drugiej czujnikiem (w sytuacji idealnej powinien wskazać to samo z 2 stron - uwzględniając oczywiście grubość płytki).
: 14 sie 2012, 13:25
autor: rafalxfiles
Ja osobiście zawsze przyklejam sobie gdzieś w maszynie czujnik.. i dojeżdżam do niego przy pomocy kółka ręcznego np w osi Z, i później zaczynam cofać do tyłu w tej samej osi i patrze kiedy czujnik pokarze ruch.. i wtedy wiesz jaki masz luz w danej osi.. tyle, że te luzy można skasować przy pomocy parametrów maszynowych, ale raczej tylko serwis wie jak to zrobić, więc często ktoś z tego nie korzysta.
: 14 wrz 2012, 13:28
autor: McAndy
1. Test ball-bar - jak masz dostęp
2. Obstawić czujnikami, pomierzyć i porównać z protokołem zdawczo-odbiorczym i DTR
3. testy robocze
4. Pogadać z wczesniejszym właścicielem i pracownikami
To tak na szybko
: 14 wrz 2012, 19:07
autor: jasiu...
a najlepiej poszukać kogoś, kto zna daną obrabiarkę, bo dość długo na takim modelu pracował i dać mu zarobić parę złotych, zabrać go ze sobą (jak chcesz kupić), albo zaprosić, jeśli to twoja maszyna. Problem w tym, że każda maszyna ma inne swoje słabe punkty i jeśli chcesz je poznać, to musisz powiedzieć, czy rzecz dotyczy twojej maszyny (jakie masz problemy, jak się objawiają), czy chcesz coś kupić i wtedy co myślisz mieć. Wtedy nawet z tego forum rady będą konkretne, a tak to sobie możemy książkę pisać.
: 20 wrz 2012, 17:53
autor: Tielegin
Jeżeli maszyna jest droga to proponuje poszukać kogoś z interferometrem. Pozwoli sprawdzić dokładność geometryczną maszyny a także płynność działania napędów i poprawność odwzorowania nastaw.
Później można sprawdzić interpolację kołową używając testu ball bar.
Niestety takie testy nie dadzą odpowiedzi odnośnie dynamiki maszyny i pracy pod obciążeniem. Dlatego warto wykonać wyroby testowe. Odpowiednio zaplanowane testy powinny dać odpowiedź jakie dokładności można uzyskać. Takie testy są bardzo wartościowe.