Haas - Instrukcja obługi

Dyskusje na temat maszyn HAAS
Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#21

Post napisał: WZÓR » 28 maja 2009, 18:20

Witam
Tak się właśnie składa , że jestem w trakcie czytania w/w instrukcji obsługi Haas-a (frezarka).
W rozdziale ,,OBSŁUGA'' zapoznałem się z tematem; Ustawianie typowych przesunięć roboczych - jest tam opisane jak za pomocą narzędzia wskaźnikowego ustawiam G54 (w osi X,Y). W temacie;Ustawianie przesunięcia narzędzia opisano o zdefiniowaniu odległości od ostrza narzędzia do szczytu części.Treść i polecenia w w/ wymienionych tematach doskonalę rozumię.
Za bardzo nie mogę pojąć poleceń opisanych w temacie;Ustawianie położenia zerowego części(obrabianego przedmiotu), w kórym nakazują za pomocą narzędzia i,,kawałka papierka'' ponownie ustawić przesunięcia robocze G54 (osi X,Y).?
Mam do Was pytanie po co to robić jak już wcześniej tę czynność wykonałem za pomocą narzędzia wskaźnikowego?(... chyba , żę źle rozumię tę instrukcję...?)
P.s.
Jak do tej pory pracowałem na frezarce DYNA DM4122LC - miejsce zerowe przedm. obrabianego ustawiałem czujnikiem 3D, następnie wszystkimi narzędziami ( na obrotach) dojeżdżałem do szczytu części i na tzw. ,,rysę'' ustawiałem offset długości narzędzia i wszystko .... a tu(w Haas-ie) kupę tych ... ,, papierków''.!?
Raz jeszcze proszę o wytłumaczenie mi tej części instrukcji ... z góry DZIĘKUJĘ.
Ostatnio zmieniony 28 maja 2009, 21:28 przez WZÓR, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

-=JaNeK=-
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 265
Rejestracja: 23 kwie 2008, 22:34
Lokalizacja: WarSZawkA

#22

Post napisał: -=JaNeK=- » 28 maja 2009, 20:21

mozesz ustawiac tak jak ustawialeś czyli w offsetach bazowych (przesuniecie zera roboczego) ustawiasz X i Y, Z = 0 (np czujnikiem) a w offsecie narzedziowym naciskasz tool offset measure po dojezdzie narzedziem do materiału. po prostu jest kilka sposobow mierzenia narzedzi a instrukcja wskazuje na inny czyli dojechanie kazdym narzedziem do jakiejs stalej bazy (np czujnika), wyzerowanie pierwszego mierzonego narzedzia (dlugosc zero), kazde kolejne narzedzia beda mialy dlugosc w formie roznicy dlugosci (dla pierwszego narzedzia mozna sobie wyzerowac pozycje operatora a dla kolejnych brac z tej pozycji roznice pomiedzy mierzonym narzedziem a tzw "zerowym") a potem w offsecie bazowym na osi Z zmierzenie narzedzia na detalu (czyli pozycja maszynowa narzedzia zerowego na materiale - aby ja wczytac nacisnij "part zero set"). matematycznie wychodzi na to samo ale masz zmierzone narzedzia na bazie ktora nie musi być materialem... dodatkowo aby zmierzyc cos wcale nie musisz uzywac kartki, papierka czy innej biurokracji :). pamietaj ze instrukcje w USA sa pisane dla debili... czyli wszystko jest tylko nie to co potrzeba.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki, stoły, podajniki
FANUC - frezarki, tokarki, automaty wzdłużne

Instrukcje HAAS są dostępneTU

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#23

Post napisał: WZÓR » 21 lip 2009, 17:42

-=JaNeK=- pisze:mozesz ustawiac tak jak ustawialeś czyli w offsetach bazowych (przesuniecie zera roboczego) ustawiasz X i Y, Z = 0 (np czujnikiem) a w offsecie narzedziowym naciskasz tool offset measure po dojezdzie narzedziem do materiału....
Ten problem mam już z głowy.... pod warunkiem , że nauczę się tego co jest widoczne na zdjęciu :roll: .
p.s. ,,dostałem'' maszynę z sondami.

Awatar użytkownika

-=JaNeK=-
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 265
Rejestracja: 23 kwie 2008, 22:34
Lokalizacja: WarSZawkA

#24

Post napisał: -=JaNeK=- » 22 lip 2009, 08:42

wypelniasz tylko 3 pierwsze (dlugosc, szerokosc i przyrost osi Z ile ma zjechac do pomiaru)
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki, stoły, podajniki
FANUC - frezarki, tokarki, automaty wzdłużne

Instrukcje HAAS są dostępneTU

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#25

Post napisał: WZÓR » 03 sie 2009, 21:15

-=JaNeK=- pisze:wypelniasz tylko 3 pierwsze (dlugosc, szerokosc i przyrost osi Z ile ma zjechac do pomiaru)
... a jak wyświetli się ALARM i procedura pomiaru ,,zawiesi się'' np. z powodu otwarcia drzwi - ... co wpisać abym ponownie mógł wykonać w/w pomiar (pytam , gdyż zapomniałem :oops: ).
Ostatnio zmieniony 04 sie 2009, 20:09 przez WZÓR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

-=JaNeK=-
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 265
Rejestracja: 23 kwie 2008, 22:34
Lokalizacja: WarSZawkA

#26

Post napisał: -=JaNeK=- » 04 sie 2009, 01:02

hmmm... moze skasowac bledy resetem i uruchomic od poczatku?


ewentualnie:
M52 - włączenie sondy narzędziowej
M62 - wyłączenie sondy narzędziowej
M53 - włączenie sondy detalu
M63 - wyłączenie sondy detalu
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki, stoły, podajniki
FANUC - frezarki, tokarki, automaty wzdłużne

Instrukcje HAAS są dostępneTU


bukaj99
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 31 paź 2010, 18:50
Lokalizacja: rzeszów

#27

Post napisał: bukaj99 » 31 paź 2010, 18:54

Witam czy ktoś posiada lub wie skąd można pobrać instrukcję obsługi oraz instrukcje programowania tokarki HAAS GT10 w języku polskim?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#28

Post napisał: WZÓR » 25 cze 2017, 08:55

-=JaNeK=- pisze:.... po prostu jest kilka sposobow mierzenia narzedzi a instrukcja wskazuje na inny czyli dojechanie kazdym narzedziem do jakiejs stalej bazy (np czujnika), wyzerowanie pierwszego mierzonego narzedzia (dlugosc zero), ....
Po 8 latach na Haas byłem pewny , że już nic mnie nie zaskoczy.
Wczoraj miałem styczność z Haas VF-2 (ponoć 2005r) ..... , w każdym bądź razie bardzo stary soft.
Maszyna nie posiada sond , więc zachodzi potrzeba sięgnąć do starych notatek i zmierzenie tych narzędzi po innemu. :razz:

W offsecie narzędzia długość wpisałem 0 , przeszedłem na G54 Z , dotknąłem wierzch materiału i kliknąłem Part Zero Set
Dla pewności , że nie przywalę podniosłem bazę o 50mm w górę i puściłem maszynę w celu sprawdzenia czy zatrzyma się na Z0.
Maszyna wcale nie zatrzymała się 50 mm nad materiałem , jechała dalej .
.... nie ogarniam tematu.
Z maszyną coś nie halo , czy moje notatki szajs ?

P.s.
Haas na rozruchu , więc cuda mogą się tam dziać.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


irbal
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 122
Rejestracja: 24 sie 2006, 23:20
Lokalizacja: Opole

#29

Post napisał: irbal » 25 cze 2017, 11:30

WZÓR pisze:
-=JaNeK=- pisze:....

W offsecie narzędzia długość wpisałem 0 , przeszedłem na G54 Z , dotknąłem wierzch materiału i kliknąłem Part Zero Set
Dla pewności , że nie przywalę podniosłem bazę o 50mm w górę i puściłem maszynę w celu sprawdzenia czy zatrzyma się na Z0.
Maszyna wcale nie zatrzymała się 50 mm nad materiałem , jechała dalej .
.
Mam ten sam problem ale z minimillem.
Problem ten wynika chyba z tego, ze maszyna ma zainstalowane oprogramowanie
obsługujące sondy, a sond brak..
Ofsety wiec ustawiam tak:
- w g54 ustawiam tylko x,y z=0 (zawsze)
- W offsecie narzędzia mierze długości

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#30

Post napisał: WZÓR » 25 cze 2017, 11:50

irbal pisze:
WZÓR pisze:
-=JaNeK=- pisze:....

W offsecie narzędzia długość wpisałem 0 , przeszedłem na G54 Z , dotknąłem wierzch materiału i kliknąłem Part Zero Set
Dla pewności , że nie przywalę podniosłem bazę o 50mm w górę i puściłem maszynę w celu sprawdzenia czy zatrzyma się na Z0.
Maszyna wcale nie zatrzymała się 50 mm nad materiałem , jechała dalej .
.
Mam ten sam problem ale z minimillem.
Problem ten wynika chyba z tego, ze maszyna ma zainstalowane oprogramowanie
obsługujące sondy, a sond brak..
Ofsety wiec ustawiam tak:
- w g54 ustawiam tylko x,y z=0 (zawsze)
- W offsecie narzędzia mierze długości
Nie sądzę ....
Obecnie obsługuję Haas wyłącznie z sondami.
Jak chcę ręcznie zmierzyć długość narzędzia , to dotykam wierzchu materiału (baza G54) i dokonuję obliczeń ;
baza - maszynowe = długość narzędzia

..... , a na tej VF-2 tak nie jest. :razz:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”