Swobodne bazowanie detali

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
olbaid
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 17 kwie 2012, 11:03
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Swobodne bazowanie detali

#1

Post napisał: olbaid » 24 sty 2013, 13:04

Witam,

Czy praktykował ktoś z was możliwość ustawienia nowego układu współżędnych dla mocowanego detalu, przy użyciu sondy pomiarowej?

Dla przykładu, mam detal który ma 2 boki tworzące kąt prosty, pozostałe ścianki mają kształt nieregularny, chciałbym detal zamocować bezpośrednio do stołu lub do jakiejś płyty adaptacyjnej (aby nie uszkodzić stołu), następnie używając sondy dokonać pomiaru i ustawić nowy układ współżędnych - detal będzie zamocowany w taki sposób że ścianki które mają kąt prosty nie będą równoległe do osi X ani Y,

Proszę nie pisać odpowiedzi typu: że mam zamocować równolegle do tych osi, bo nie o to chodzi, to jest tylko przykład problemu który stawiam.

Pozdrawiam



Tagi:


Tielegin
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 10 kwie 2009, 11:40
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: Tielegin » 24 sty 2013, 16:08

Musi Pan wyznaczyć współrzędne dwóch punktów leżących na jednej ściance. I współrzedne dwóch punktów leżących na drugiej ściance. Na tej podstawie może Pan wyznaczyć dwie proste i nowy kartezjanski układ współrzednych. Zero w osiach X i Y nie powinno być problemem. Pozostaje obliczyć potrzebny kąt obrotu układu maszynowego do układu wynikającego z pomiarów. W program pisze Pan dla wyrobu w układzie opartym na tych dwóch prostopadłych bokach. Na maszynie używa Pan funkcji obrotu układu wspól. a nastepnie wpisuje program. Podobnie można wykorzystać chociażby dwa otwory.

Pozdrawiam!


wawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 347
Rejestracja: 30 kwie 2007, 14:29
Lokalizacja: Wawa

#3

Post napisał: wawer » 24 sty 2013, 23:28

Witam,

dokładnie jak Kolega pisze wystarczy sondą złapać 2 punkty wyliczyć kąt na podstawie współrzędnych.
Wynik zapisujemy w settingu 72
i uruchamiamy setting 73


Obrazek


pozdrawiam
Jeżeli uważasz że pomogłem kliknij :)

Pomagam w frezarkach HAAS
Tokarkach HAAS
Drutówkach MITSUBISHI
DRUTÓWKACH ACCUTEX
Świadczę usługi Obróbka skrawaniem, frezowanie, toczenie cięcie WEDM


wlkp!!!
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 06 kwie 2012, 23:03
Lokalizacja: wlkp

#4

Post napisał: wlkp!!! » 27 sty 2013, 11:29

z tego co ja rozumiem to temat jest taki,
w VQC bazujesz się z narożnika 1,2,3, lub 4 (pamiętaj że musisz wybrać opcję dwóch pomiarów na każdej osi czyli X i Y),
pamiętaj też o tym że max kąt skręcenia twojego mierzonego detalu musi wynosić ok 10mm między mierzonymi 2 punktami,
kiedy pomiar ci się uda w macro zmiennych (klawisz CURNT COMDS i kilka razy PAGE DOWN aż znajdziesz tabele macr i strzałka w prawo ) szukasz zmiennej 189- to jest twój kąt- za każdym razem inny zależy z którego narożnika mierzysz
p.s. baza detalu z programu też najlepiej z narożnika jeśli masz na środku kombinujesz w ofsetach żeby się wstrzelić w narożnik
chłopaki z aplikacji wiedzą pewnie lepiej jak to zrobić kiedy baza jest na środku
a w programie podajesz np:


g55
t1m6
g68 r#189 ew.podać punkt obrotu(np;g55)
PL

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 27 sty 2013, 11:55

wlkp!!! pisze:....
chłopaki z aplikacji wiedzą pewnie lepiej jak to zrobić kiedy baza jest na środku
a w programie podajesz np:


g55
t1m6
g68 r#189 ew.podać punkt obrotu(np;g55)
Pozwól , że temat przekieruję tu;

:arrow: https://www.cnc.info.pl/topics90/vf2-vt30399.htm#218449

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CMEOP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 03 paź 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Swobodne bazowanie detali

#6

Post napisał: CMEOP » 30 mar 2020, 10:32

Witam, postanowiłem temat odkopać, mam nadzieję że nikt mi za złe mieć nie będzie.

Panowie mam pytanie dotyczące ustawiania detali owalnych. Mamy detal/płytę który kształtem przypomina jajko, detal jest w jednej osi symetryczny, dwa boki przypominają elipsę, pozostałe dwa to promienie o różnych wymiarach.
Wiem jak z tym poradzić sobie za pomocą pulpitasa, jednak czy istnieje sposób, żeby taki detal ustawić szybciej za pomocą sondy mając na uwadze, że nie mamy kawałka prostej?
Maszyny jakie posiadamy w firmie to Haas VM3 na starym sterowaniu zdaje się z 2005r i Haas VF6 NGC


Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

Re: Swobodne bazowanie detali

#7

Post napisał: Przemek92 » 18 kwie 2020, 21:25

Chcesz wyznaczyć kąt skręcenia detalu? Będzie ciężko, w takich sytuacjach bardzo często do drugiego zamocowania w pierwszy wykonuje się powierzchnie referencyjną (może ona zostać potem usunięta). Na podstawie takiej powierzchni ustala się kąt detalu oraz bazę. Druga opcja to ustawienie detalu na podstawie otworów wykonanych poprzednio.

Jeżeli tylko złapać bazę w środku użyłbym dwóch pomiarów wyspy w X oraz Y (jeżeli detal jest ustawiony wzdłuż osi). Jeżeli nie to opisałem sytuację wyżej.
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”