wanna do małej tokarki

jak zrobić wannę do

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
krzysztofw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2019, 22:09

wanna do małej tokarki

#1

Post napisał: krzysztofw » 18 lut 2019, 22:24

prosze o pomoc/ poradę jak zrobić wannę do małej tokarki. jestem zupełnie nowym użytkownikiem forum, własnie kupiłem Tytan 520 i chciałbym ją własciwie ustawic przed pierwszym uruchomieniem. Blachę stalową teoretycznie mozna kupic na allegro, ale w warunkach malego warsztau modelarskiego nie wygnę blachy 3 lub 4 mm w arkuszu 120x50cm. Będę wdzieczny za podpowiedź ( doswiadczenie mam niestety niewielkie) lub informację gdzie mozna zamowic. pozdrawiam Krzysztof




strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: wanna do małej tokarki

#2

Post napisał: strikexp » 18 lut 2019, 22:30

Chodzi Ci o wannę która ma zapobiegać rozsypywaniu wiórów? Bo ja swoją tokarkę po prostu przykręciłem do stołu.
A blacha 3mm to ja nie wiem do czego, z takiej to się pewnie hełmy kiedyś robiło.


Autor tematu
krzysztofw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2019, 22:09

Re: wanna do małej tokarki

#3

Post napisał: krzysztofw » 18 lut 2019, 22:36

Nie, no wanna musi być ...solidna, czy wióry czy olej czy chłodziwo, przecież z cienkiej blachy to sie zaraz powygina jak stara konserwa pod byle uderzeniem. Jak kiedyś chodziłem do technikum, nauczyciel zawodu przekonywał, że wanna musi być solidna. Tutaj na tym forum zresztą jeden z kolegów robił wanne z blachy 5 mm. Niestety nigdzie tego posta nie mogę znależć

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: wanna do małej tokarki

#4

Post napisał: pioterek » 06 mar 2019, 16:48

Myślę, że to by trzeba zrobić z kawałków blachy odpowiednio wyciętych i pospawanych ze sobą, w miejscach w których mają być łagodne załamania można wspawać odpowiednio docięte fragmenty rur i w ten sposób zrobić piękną wannę. Dookoła krawędzi wspawać rurę o średnicy 10 - 12mm.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: wanna do małej tokarki

#5

Post napisał: piromarek » 07 mar 2019, 08:31

Cześć.

Ja swoją wannę do frezarki zrobiłem z jednego arkusza blachy #5 mm.

Wanna jest w kształcie ostrosłupa ściętego, obróconego podstawą do góry i otwartą w miejscu podstawy.

Zrobiłem projekt i rozwinięcie, które nałożyłem na arkusz blachy.

Prostokątny arkusz natrasowałem w narożnikach i wyciąłem kątówką zbędne trójkąty.

Linie gięcia naciąłem tarczą 1mm na głębokość ok. 2mm.

Przy pomocy grubszych płaskowników i ścisków stolarskich, zagiąłem paski ścianek.

Pospawałem punktowo spoiny pachwinowe czterech narożników i w kilku miejscach od zewnątrz szczeliny nacięć zagięć.
Poprawiłem spawy na szczelne i zaspawałem wzdłuż szczeliny nacięć.

Dospawałem uszy mocujące wannę do stołu i koronką wykonałem otwór spustowy chłodziwa.
Pomalowałem antykorozją i następnie chlorokauczukiem.

koniec.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”