Tokarka do garażu, Tytan 750

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
GrzesiekSz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2018, 00:28

Tokarka do garażu, Tytan 750

#1

Post napisał: GrzesiekSz » 02 sie 2018, 01:30

Witam
Na początek chciałem się przywitać :) Forum odwiedzam i czytam od dawna i jest źródłem inspiracji i bardzo ciekawej, przydatnej wiedzy, jestem też pod wrażeniem wielu projektów, teraz przyszedł czas na włączenie się do dyskusji :)
Otóż, postanowiłem zakupić tokarkę do garażu - zastosowanie "hobbystyczne" póki co, jakieś maszyny rolnicze, użytkowe, zacząłem budowę buggy, itp :) z tokarkami nie wiele miałem wspólnego (z frezarką już tak) ale konstrukcje, prace warsztatowe nie są mi obce, przy tym właśnie pracuję :) Pytanie zasadnicze - budżet tak max naciągając na samą maszynę to 5500zł. Za tyle wypatrzyłem tokarkę do której jestem najbardziej przekonany, czyli Tytan 750. Jestem świadomy, że najpierw będzie potrzebowała "remontu" to da się zrobić. Bardziej martwi mnie jej dokładność czy jak się mają możliwości rzeczywiste do tych na papierze. Przeczytałem mnóstwo postów tutaj i każdy mówi coś innego :) Więc pytanie konkretne - czy ta tokarka nadaje się do takich zastosowań? głownie chodzi mi o toczenie tulei, tak do średnicy 100mm, długość 200mm, czasem ew jakieś wałki, czy ośki (małej średnicy) dlatego podoba mi się ten rostaw kłów 750 i większy przelot wrzeciona. Nie musi to być toczenie w ekspresowym tempie, jakimś dużym wiórem.
Szukałem też starych polskich, ale te bardziej sensowne zdecydowanie przekraczają budżet no i nie mam żadnego znajomego tokarza, który by pojechał mi to sprawdzić przed zakupem. Zresztą w moich okolicach (podkarpackie, południowa cześć :P) raczej nie ma wielkiego wyboru, jedyne co sensowne znalazłem to tue 35, ale taka bardziej przygotowana na handel :)

Pozdrawiam i dzięki za wszelkie zainteresowanie tematem, szczególnie wdzięczny byłbym właścicielom tytanów za opinie co da się na nich tak naprawdę zrobić



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka do garażu, Tytan 750

#2

Post napisał: adam Fx » 02 sie 2018, 03:26

Siemka ja międzyinnymi miałem na warsztacie https://youtu.be/t_cqCj-jWZA
Sam powiedziałeś że dużo już Czytałeś o tych maszynach Tak więc dużo wiesz Więc wiesz też zapewne że z tymi maszynami to jest tak jak się trafi są po prostu egzemplarze których nie da się bez obróbki mechanicznej doprowadzić do stanu używalności ale w większości przypadków są to jakieś drobne niedociągnięcia typy wrzeciennik przykręcony na farbę przez to źle stoi czy jak na tym moim filmiku kable poskręcane niczym jak po szkole druciarstwa ogólnie na tym maszynce pracowałem tylko trochę ponieważ szła na przerobienie na CNC ale musiałem na niej wytoczyć Ten uchwyt automatyczny więc pracowała na większych średnica i oczywiście w stali powiem szczerze że przyjemnie się na niej pracowało była dość mocno i sztywna być może nawet Zamieniłbym Nutoola na egzemplarz w dobrym stanie
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
GrzesiekSz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2018, 00:28

Re: Tokarka do garażu, Tytan 750

#3

Post napisał: GrzesiekSz » 05 sie 2018, 20:12

Oglądałem Twoje filmiki, niezłe :) ogólnie śledzę Twój kanał bo można na nim znaleźć sporo ciekawych filmów :) Dzięki za odpowiedź, chyba zdecyduję się na tego tytana, nic używanego w tych cenach nie widzę. Najwyżej będę musiał silnik wymienić na jakiś 3-fazowy trochę mocniejszy bo ten mi się trochę za słaby wydaje :)


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tokarka do garażu, Tytan 750

#4

Post napisał: strikexp » 05 sie 2018, 20:35

Silnik musi być 3-fazowy, inaczej będzie lipny moment pod dużym obciążeniem ;) Co do mocy to się nie martw, ja na ZX7016 z silnikiem 0,55kW rozwiercam otwory z 15 na 20mm bez problemu. Jedynie przy maksymalnych średnicach i twardych stalach możesz odczuć niedostatek mocy. Ale to też da się załatwić poprzez zmniejszenie parametrów.


Leopold
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 13 paź 2015, 17:41
Lokalizacja: Zamość

Re: Tokarka do garażu, Tytan 750

#5

Post napisał: Leopold » 05 sie 2018, 20:52

Mam tokarkę LD 550. Też uważałem, że jej moc 0,55 kW to nie wiele. Zleciłem przewinięcie silnika z jednofazowego na trój fazowy, kosztowało mnie to 150 zł. Wg oświadczenia elektryka moc silnika wzrosła do około 1,5 kW. Przeróbkę instalacji z wykorzystaniem istniejących elementów i dodaniem stycznika trójfazowego wykonał mi przyjaciel. Problemy ze stabilnością obrotów i brakiem mocy znikły.
Leopold

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Tokarka do garażu, Tytan 750

#6

Post napisał: ALZ » 05 sie 2018, 22:20

Też się zamierzałem na tytana 750, kilka razy pisałem do sprzedawcy z prośbą o udostępnienie DTR, prosiłem o podanie parametrów i jedyna odpowiedź sprzedawcy to że "dokładność jest super" Wobec takiego podejścia olałem tytana i kupiłem Holzmanna za 7200. Fakt , cena wyższa, ale w zestawie stolik, uchwyt 4 szczękowy niezależny, tarcza tokarska. Rzadko mi się zdarza chwalić chińszczyznę, ale na razie jestem zadowolony i jeśli to forum czytają handlowcy od tytana niniejszym dziękuję im za to że mnie olali.


Rober74
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2016, 09:14
Lokalizacja: Legionowo

Re: Tokarka do garażu, Tytan 750

#7

Post napisał: Rober74 » 05 wrz 2018, 10:16

ALZ pisze:
05 sie 2018, 22:20
kupiłem Holzmanna.
A który model kupiłeś?

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Tokarka do garażu, Tytan 750

#8

Post napisał: ALZ » 05 wrz 2018, 11:26

Ed 750 FD. W porównaniu do nutola to kosmos.


Rober74
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2016, 09:14
Lokalizacja: Legionowo

Re: Tokarka do garażu, Tytan 750

#9

Post napisał: Rober74 » 05 wrz 2018, 13:00

Też się do niej przymierzam. Z obserwacji mogę tylko napisać, że notul przy niej wypada blado.
Chodzi mi jeszcze po głowie:
Obrazek
Ciekawy tylko jestem, czy jest warta uwagi za te 9900?

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Tokarka do garażu, Tytan 750

#10

Post napisał: Pirat » 05 wrz 2018, 16:41

Niby ciekawa jest ta tokarka ze zdjęcia, ale ma żenująco niskie max. obroty wrzeciona (1600rpm) więc nie nadaje się do małych średnic. Minimalny posuw 0,1mm/obr. to też lipa. Z powodu małej wagi i małej sztywności toczenie dużych średnic w stali może też być problematyczne już moc silnika, chińskie 1,1kw może dać do myślenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”