Prośba o pomoc Nożyk składany 12x12

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

#11

Post napisał: Grzegorz53 » 02 paź 2017, 16:17

Armstec pisze: kąt natarcia to na rysunku i plytki i calego noża jest 0* (to ta powieszchnia na którą wiór idzie)
Kąt natarcia 0° byłby wtedy, gdybyś do tego trzonka włożył (teoretycznie) płytkę typu TPUN, która nie ma łamacza wióra i płaszczyzna po której spływa wiór tworzy z płaszczyzną podstawową kąt 0°.
W pozostałych przypadkach, jak w przypadku płytki na tym rysunku TC ... ... kąt natarcia jest dodatni , chociaż płaszczyzna mocowania płytki tworzy kąt 0° z płaszczyzną podstawową.
Tu :https://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/ ... fault.aspx
wyraźnie widać różnicę między kątem natarcia a kątem pochylenia krawędzi skrawającej.



Tagi:


Autor tematu
Parowy
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 38
Rejestracja: 28 paź 2016, 19:46
Lokalizacja: 3miasto

#12

Post napisał: Parowy » 02 paź 2017, 18:10

Kolego RomanJ4 czytałem wspomniany temat i dużo wniósł do mojej wiedzy na temat wiórotwórstwa jak i samej maszyny do obróbki skrawaniem :)

Problem z ostrzeniem noży tkwi w moim "warsztacie", ze względów PPOŻ nie mogę krzesać iskier, puściłbym z dymem swoją piwnicę i przy okazji piwnice sąsiadów, nie wspominając o decybelach - LD550 jest zdecydowanie cichsza niż szlifierka.
Mam na drzwiach gaśnicę ale nie mogę stwarzać okazji do jej użycia :)

Co do nazewnictwa i podstawowych podstaw to chyba je liznąłem w zakresie jakiego obecnie potrzebuję, chyba że coś palnąłem pytając o nożyki składane?
Np. zrozumiałem o co chodzi koledze Grzegorzowi, tzw. holka/łamacz wiórów tworzy w rzeczywistości inny kąt natarcia niż górna płaszczyzna płytki, dobrze myślę? :)

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#13

Post napisał: Petroholic » 02 paź 2017, 18:40

Parowy pisze:ze względów PPOŻ nie mogę krzesać iskier
Szlifierka do pracy na mokro załatwi sprawę:

Obrazek

Nie sugeruj się marką lub typem - pierwsza i niekoniecznie lepsza od wujka google :)
Parowy pisze:holka/łamacz wiórów tworzy w rzeczywistości inny kąt natarcia niż górna płaszczyzna płytki, dobrze myślę? :)
Nawet bardzo dobrze :)


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: Armstec » 02 paź 2017, 18:54

Grzegorz53 pisze: jak w przypadku płytki na tym rysunku TC ... ... kąt natarcia jest dodatni
To prawda nie pomyślałem trzeba się zgodzic że wiekszość płytek TC.. mają dodatni kąt natarcia ale nie te z W na końcu np. TCMW

Obrazek

tam jest określone samo płytka TC.. dalej do wyboru wiec tak na prawde dyskusja nie ma sensu bo może byc różnie.
Ja mam na myśli rysunek tam jest zerowy kąt, no ale też płytka jest narysowana z profilu wiec faktycznie nie można wykluczyć dodatniego
Ostatnio zmieniony 02 paź 2017, 20:47 przez Armstec, łącznie zmieniany 1 raz.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#15

Post napisał: rdarek » 02 paź 2017, 20:27

Petroholic pisze:
Parowy pisze:ze względów PPOŻ nie mogę krzesać iskier
Szlifierka do pracy na mokro załatwi sprawę:

Obrazek

Nie sugeruj się marką lub typem - pierwsza i niekoniecznie lepsza od wujka google :)
Wskazany model to wyższa półka. Kupiłem scheppach'a. Tylko tego typu szlifierka nie do wszystkiego się nadaje jest sakramencko powolna.
Naostrzyć noże, nożyczki, siekierę itp. nadaje się super - największa zaleta nie przegrzeje ostrza.
Ma sporo przystawek które można zaadoptować do innych typów szlifierek, ciekawa jest do wierteł, jednak jeszcze jej nie testowałem.
Przy stalkach poległem nie nadaje się do ich profilowania nawet moja cierpliwość się wyczerpała, jedynie podostrzenie.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#16

Post napisał: Petroholic » 02 paź 2017, 21:31

rdarek pisze:scheppach'a
Od tego gniota mam taśmówkę... Szczerze to żałuję zakupu do dziś mimo, że droga nie była...

Pierwsza taśmówka jaką spotkałem, która na rolce "ciągnie do góry"...

Jakbym przepił tą kwotę to chyba pożytek byłby lepszy :D

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#17

Post napisał: RomanJ4 » 02 paź 2017, 22:42

Armstec pisze:trzeba się zgodzic że wiekszość płytek TC.. mają dodatni kąt natarcia
Tak, ale mają też(podobnie większość z rowkiem wiórowym) ujemną mikrofazę(Land) na krawędzi skrawania która chroni ostrze przed kruszeniem.

Obrazek Obrazek Obrazek
http://www.metalworkingworldmagazine.co ... perations/
Im większą maksymalną prędkość skrawania ma płytka, tym większa jest ta ujemna mikrofaza,
Obrazek Obrazek
bo wiór oderwany od materiału dalej od krawędzi skrawającej naciera na płytkę(a w tej przestrzeni przy zbyt małym lub dużym posuwie łatwiej tworzy się narost),
Obrazek
a to obliguje do stosowania dla nich silniejszych i sztywniejszych obrabiarek.

Tak więc nie każda płytka będzie dobrze skrawać na mało sztywnej słabonapedowej tokarce na której ciężko będzie "wyciągnąć" odpowiednie dla niej parametry.. (dlatego też płytki z ujemnym kątem źle skrawają na małych parametrach generując często drgania)

Obrazek Obrazek
https://www.researchgate.net/publicatio ... p_breakers
pozdrawiam,
Roman


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

#18

Post napisał: Grzegorz53 » 02 paź 2017, 23:27

W zasadzie każda płytka ma krawędzie ze ścinem lub zaokrągleniem, nawet jeśli nie jest to widoczne gołym okiem. Nawet przy ostrzeniu noża z płytką lutowaną warto liznąć krawędź osełką diamentową ręcznie a niezrobienie tego jest błędem. To dopiero widać pod lupą lub mikroskopem.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#19

Post napisał: rdarek » 02 paź 2017, 23:37

Petroholic pisze:
rdarek pisze:scheppach'a
Od tego gniota mam taśmówkę... Szczerze to żałuję zakupu do dziś mimo, że droga nie była...

Pierwsza taśmówka jaką spotkałem, która na rolce "ciągnie do góry"...

Jakbym przepił tą kwotę to chyba pożytek byłby lepszy :D
W szlifierce nie ma tragedii budowa prosta jak cep ciężko coś spaprać. Oprzyrządowanie kupuję tormeka :wink: tylko pierwsza tarcza poszła jak woda w której się moczyła ale wymienili za to całą szlifierkę w ramach gwarancji :mrgreen:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#20

Post napisał: RomanJ4 » 02 paź 2017, 23:45

Grzegorz53 pisze:Nawet przy ostrzeniu noża z płytką lutowaną warto liznąć krawędź osełką diamentową ręcznie a niezrobienie tego jest błędem.
Owszem, ale chodzi tu nie tylko o załamanie ostrej krawędzi skrawającej, ale także zmniejszenie szczerbatości ostrza, czyli ścięcie szybko wykruszających się występów
Obrazek ObrazekObrazek
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”