Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
elektronik54
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 20
Rejestracja: 20 kwie 2018, 13:18
Lokalizacja: Kalety

Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

#1

Post napisał: elektronik54 » 23 kwie 2018, 10:48

Witam .
Przerabiam moją tokareczkę na CNC .
Oś Z i X i wrzeciono mam już zaprojektowane i w większości wykonane .
Mam problem z wyborem automatycznej wymiany narzędzia .
Czy jest ktoś w stanie mi podpowiedzieć jakieś proste rozwiązanie magazynku na 6-8 narzędzi i sterowanie nim z macha .
Chyba będą potrzebne jakieś makra , czujniki położenie .
Szukałem już dość sporo , ale nigdzie nie ma konkretnego i pełnego opisu , wszystko jest szczątkowe .
Czy może ktoś podpowiedzieć coś w temacie ?
Mam tokarkę podobną do wszystkich z modelu 550 .
Pozdrawiam



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

#2

Post napisał: adam Fx » 23 kwie 2018, 11:57

A czy potrzebujesz magazyn?
Zwykle starcza to co na suporcie zmieścisz . Ja tak to rozwiązałem https://youtu.be/9VNZeQNym-k
Jak chcesz rewolwer to potrzebny napęd i blokada pozycji. W mach może jakies makro nie znam macha.

Dodane 10 minuty 1 sekunda:
A jak jednak rewolwer to podlinkuj co znalazłeś bo sie bedziemy powielać z pomysłami.. na forum chyba Kamar walczył z rewolwerem ale na linuxcnc

o jest
glowica-rewolwerowa-vdi-komponent-t64383.html
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
elektronik54
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 20
Rejestracja: 20 kwie 2018, 13:18
Lokalizacja: Kalety

Re: Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

#3

Post napisał: elektronik54 » 23 kwie 2018, 12:43

Witam.
Widziałem to twoje rozwiązanie , ale możesz podpowiedzieć ile roboczej masz na osi X ?
Wychodzi najprościej , najważniejsze że skuteczne . Na początek chyba zastosuję to rozwiązanie .
Jestem właśnie w trakcie robienia osi X , więc muszę przeliczyć ilość uchwytów na konkretne narzędzia i dopiero obciąć śrubę wiedząc ile ma być roboczej plus mały zapas . Muszę to dobrze zaplanować . Rozumiem że nawierty na narzędzia robiłeś na samym końcu już po obsadzeniu uchwytów ? Bo chyba tak wychodzi najdokładniej . Znalazłem jakąś obrotnicę ok. 22cm średnicy , zobaczę co da się z niej zrobić . Będę się " chwalił " postępami :-) Ale na początek zastosuje dłuższy suport i narzędzia na sztywno . Mam pytanie , czy jest tam jakaś pułapka ? tj. spotkałeś się z jakimiś trudnościami w wykonaniu tej narzędziowni ?
Pozdrawiam


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2366
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

#4

Post napisał: Avalyah » 23 kwie 2018, 12:56

Używanie konika w takiej konfiguracji chyba będzie problematyczne.

Swoją drogą jak Kolega rozwiązał oś X? Czy jest tam śruba kulowa, a jeśli tak to jak się zmieściła?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

#5

Post napisał: adam Fx » 23 kwie 2018, 13:16

Szczerze to teraz nie pamiętam Jaka tam jest długość ale trochę Zwiększyłem przejazd jeżeli obejrzysz filmy z budowy maszyny to zobaczysz że wywaliłem podparcie śruby które było oryginalnie i dorobiłem nowe łożyskowanie zwiększając też nieco przejazd sanek poprzecznych

Ogólnie żadnych większych połapek nie ma tylko fakt że przejazd sanek poprzecznych mógłby być większy po prostu żeby zmieściło się więcej narzędzi być może dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dłuższej płyty nawet znacznie wystających po za suport to w niczym by nie przeszkadzało jeżeli narzędzia że tak powiem bylyby wtedy w powietrzu w momencie kiedy narzędzie przesunęło by się do osi materiału znalazłoby się akurat w centrum sportu które pozwoliło mu na pełne prawidłowe podparcie odpowiednio długi suportu i pozwoli nam na stałe zamontować narzędzia które najczęściej używamy dzięki czemu nie trzeba będzie za każdym razem ich ustawiac Aha te imaki oczywiście zrobiłem tak jak mówisz Czyli zamontowałem je do suportu i potem normalnie rozwiercałem z rozwiertaka w uchwycie.

Dodane 7 minuty 58 sekundy:
Aaa konik no to fakt konik moze robić problem . Oczywiscie tu koń tylko do podparcia bo wiercenia idą z imaków ... to zależy ile i jaka robota z koniem. Bo jak nie bardzo seryjna z wieloma narzędziami to tez by sie opanowało.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
elektronik54
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 20
Rejestracja: 20 kwie 2018, 13:18
Lokalizacja: Kalety

Re: Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

#6

Post napisał: elektronik54 » 23 kwie 2018, 18:51

Tak myślałem że musi być powiększona oś X . Czyli muszę wszystko policzyć . Śruba kulowa będzie obok suportu przykryta górną płytą na której będą narzędzia . Zrobię fotki .
Na razie z braku czasu robię pierwsze rozwiązanie , czyli Twoje - adam FX - wiem że jest to rozwiązanie sprawdzone i nie stać mnie na nowe doświadczenia , tym bardziej że nie mam na czym wykonać dodatkowych elementów tj. dodatkowa tokarka i frezarka ani porządnej wiertarki . Zazdroszczę tym którzy mają dodatkowy sprzęt . Może kiedyś jak już będę bardzo stary i nie będę mógł pracować to sobie posiedzę i będę podziwiał swoją robotę :-) Konika nie potrzebuję bo będą robione tylko krótkie detale . Pozdrawiam
Myślę że jest to temat rozwojowy i będę prowadził relację z budowy CNC . Będę starał się nie robić dziadostwa , tj na szybko i byle jak . Czy jest ktoś na forum kto w potrzebie dorobi jakiś element ? Oczywiście odpłatnie . :-)
A co do osi X , oczywiście że śruba kulowa , nakrętka mocowana na stałe , śr. 22 mm niestety calowa , ale mi to nie przeszkadza , skok śruby ok. 5 mm. Za to śruby z najwyższej półki z sześcioma obiegami kulek , tj, jakby miały podwójne nakrętki , Serva DC 600W myślę że wystarczą . Oś Z jest zmontowana i zapierdziela aż miło :-)


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4160
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

#7

Post napisał: Steryd » 23 kwie 2018, 22:55

Rewolwer też wcale nie tak trudno zrobić na krokowcach. W maszynach intelitek był prosty patent. Głowica obraca się tylko w jedną stronę i pozycjonuje na mechanizmie zapadkowym.- po zrobieniu X kroków w celu osiągnięcia określonej pozycji silnik wraca dociskajac do zapadki aż zgubi kilka kroków. Siły skrawania również dociskaja do zapadki, więc nie ma problemu że pozycjonowanie nie będzie zachowane. Mogę nagrać jak będę w pracy jak to chodzi.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

#8

Post napisał: adam Fx » 23 kwie 2018, 23:18

nagraj chętnie zobaczymy :)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
elektronik54
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 20
Rejestracja: 20 kwie 2018, 13:18
Lokalizacja: Kalety

Re: Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

#9

Post napisał: elektronik54 » 23 kwie 2018, 23:21

Chyba wiem o co chodzi , sam chciałem takie coś zrobić , ale mam alergię na krokowce . Przepraszam za takie określenie , ale wszystko co napędzane robię na servach , silnikch dc . Chcę przejść potem na serva BLDC lub AC , ale to potem jak urosnę trochę w fundusze :-) Ale chętnie zobaczyłbym jak to działa w praktyce i jak jest skonstruowane chociaż powierzchownie , reszty się domyślę :-) Może rozpracuję napęd na servie .
Pozdrawiam


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4160
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Automatyczna zmiana narzędzia , proszę o podpowiedź .

#10

Post napisał: Steryd » 27 kwie 2018, 16:42

W końcu udało mi się znaleźć czas i nie zapomnieć.
Tylko teraz durne pytanie- jak załączyć film?
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”