pomocy jaka to tokarka zdjecie

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
anubis507
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 27
Posty: 27
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:25
Lokalizacja: ŻYWIEC

#51

Post napisał: anubis507 » 18 wrz 2017, 10:06

Armstec pisze:Ja jak potrzebuje wiercic prostopadle dokładnie pozycjonowany otwór, a musze wiercic ręczną wiertarką czy wkrętarką to sięgam po takie rozwiązanie

mocuję solidnie grubą stalową kostke z prostopadłym otworem tej samej srednicy, który ciasno poprowadzi wiertło dalej dokładnie tym samym torem

Nie wiem jak na takie rozwiązanie własciwie się mówi ... szablon?


Witaj też bardzo fajne rozwiązanie ,tym bardziej że im dłuższy otwór, tym powinno być lepsze prowadzenie ,a może zastosować mocowanie wiertarki do suportu i "szablon z otworem "



Tagi:

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

#52

Post napisał: Pirat » 18 wrz 2017, 12:17

Jeśli chodzi o te otwory w zabieraku to przecież wystarczy rozszlifować dremelkiem te kilka milimetrów i po sprawie. Z braku dremelka można użyć okrągłego pilnika, czy te otwory będą okrągłe czy podłużne to przecież bez znaczenia.


Autor tematu
anubis507
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 27
Posty: 27
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:25
Lokalizacja: ŻYWIEC

#53

Post napisał: anubis507 » 18 wrz 2017, 12:41

Pirat pisze:Jeśli chodzi o te otwory w zabieraku to przecież wystarczy rozszlifować dremelkiem te kilka milimetrów i po sprawie. Z braku dremelka można użyć okrągłego pilnika, czy te otwory będą okrągłe czy podłużne to przecież bez znaczenia.
Wielkie dzięki za odzew !! w jednym z postów zadałem pytanie czy uchwyt spoczywa na podtoczeniu w tarczy zabierakowej i ŚRUBACH czy też tylko na tym podtoczeniu a śruby tylko są po to by docisnąć uchwyt do tarczy zabierakowej ? czy śruby nie zostaną ścięte przy toczeniu ?

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

#54

Post napisał: Pirat » 18 wrz 2017, 13:22

W mojej tokarce otwory w zabieraku mają średnicę 9,5mm, a śruby są m8 i nic się tam nie przesuwa i nie ścina śrub.


Autor tematu
anubis507
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 27
Posty: 27
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:25
Lokalizacja: ŻYWIEC

#55

Post napisał: anubis507 » 18 wrz 2017, 13:33

w takim razie spróbuje pod szlifować by było na styk tyle ile ma śruba a jak coś będzie nie tak to w tedy będę wiercić nowe śruby


Autor tematu
anubis507
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 27
Posty: 27
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:25
Lokalizacja: ŻYWIEC

#56

Post napisał: anubis507 » 20 wrz 2017, 09:27

Witajcie uchwyt jest już zamontowany przeszlifowałem otwory pilnikiem w dół idealnie by nie było luzu około 0,4 mm ,mam pytanie do was:
Jakie bicie może mieć wrzeciono tokarki <jakie jest dopuszczalne ,wiem że do 0 się dąży i powinno być jak najmniejsze czy np,0,27 mm bicia to przepaść ? dzięki za info tabelki inne wiadomości pozdrawiam


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#57

Post napisał: Andrzej 40 » 20 wrz 2017, 21:35

To chwilowo masz mocowanie na 3 śruby a powinno być na 6. Konstruktorzy nie dają 6 bez powodu.
Bicie 0,27 ciut za duże. Gdzie i jak mierzone ? Na wrzecionie, na tarczy zabierakowej czy na uchwycie? Jeśli na wrzecionie to gdzie - kołnierz mocowania czy stożek wewnętrzny ?


Autor tematu
anubis507
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 27
Posty: 27
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:25
Lokalizacja: ŻYWIEC

#58

Post napisał: anubis507 » 20 wrz 2017, 22:18

Andrzej 40 pisze:To chwilowo masz mocowanie na 3 śruby a powinno być na 6. Konstruktorzy nie dają 6 bez powodu.
Bicie 0,27 ciut za duże. Gdzie i jak mierzone ? Na wrzecionie, na tarczy zabierakowej czy na uchwycie? Jeśli na wrzecionie to gdzie - kołnierz mocowania czy stożek wewnętrzny ?
Witaj Andrzej 40 myślałem że 6 jest dlatego by sobie jakoś ułatwić zakładanie w tarcze zabierakową ?. Nie mam doświadczenia z małymi tokarkami toczyłem na troszkę większej tam plan szjba miała 2,5m średnicy i jakoś mnie mocowanie tam nie interesowało :(.
Mierzyłem tarcze zabierakową z strony mocowania uchwytu i było bicie około 0,4 mm ,myślę że ktoś napawał i pokrzywiło ?
Później mierzyłem po górze tarczy 0,4mm .
Następnie otwór przelotowy od strony mocowania uchwytu tokarskiego ale powierzchnia dość chropowata i pomiar nie dokładny 0.4mm
Dalej tarcza zabieraka ale od drugiej strony na wrzecionie 0,5 mm i na końcu wrzeciona otwór wew o,6 mm .
Zauważyłem jednak że nakrętki kontrujące mogą być poluzowane więc pomiary będzie trzeba powtórzyć.
Myślę nad wysłanie do zakładu w celu wymiany panewek raptem dwie ,wykonania szlifu wrzeciona ? zastanawia mnie ile coś takiego mogło by kosztować? ma może ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie ?

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

#59

Post napisał: Pirat » 20 wrz 2017, 22:40

anubis507 pisze:na końcu wrzeciona otwór wew o,6 mm .
Trgedia.
Myślę nad wysłanie do zakładu w celu wymiany panewek raptem dwie ,wykonania szlifu wrzeciona ? zastanawia mnie ile coś takiego mogło by kosztować? ma może ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie ?
Nie wiem ile biorą firmy za dorabianie panewek i szlif wrzeciona, ale słyszałem, że jednemu facetowii zaśpiewano za dorobienie nakrętki trapezowej z brązu do niewielkiej frezarki 700zł netto więc zapewne tanio nie będzie.


Autor tematu
anubis507
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 27
Posty: 27
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:25
Lokalizacja: ŻYWIEC

#60

Post napisał: anubis507 » 20 wrz 2017, 23:01

Pirat pisze:
anubis507 pisze:na końcu wrzeciona otwór wew o,6 mm .
Trgedia.
Myślę nad wysłanie do zakładu w celu wymiany panewek raptem dwie ,wykonania szlifu wrzeciona ? zastanawia mnie ile coś takiego mogło by kosztować? ma może ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie ?
Nie wiem ile biorą firmy za dorabianie panewek i szlif wrzeciona, ale słyszałem, że jednemu facetowii zaśpiewano za dorobienie nakrętki trapezowej z brązu do niewielkiej frezarki 700zł netto więc zapewne tanio nie będzie.
Witaj jeśli to prawda to nie wiadomo czy się śmiać czy płakać :( oczywiście moje panewki są małe około fi 50 mm x 70 mm walec 2 szt koszt materiału to by było około 200 zł jeśli by kupić pełny materiał jeszcze obok mnie gość szlifuje wały i korbowody w domu muszę podskoczyć kiedyś ,ale wpierw podzwonię i popytam co za ile.... pełen optymizmu

[ Dodano: 2017-09-20, 23:04 ]
Pirat pisze:
anubis507 pisze:na końcu wrzeciona otwór wew o,6 mm .
Trgedia.
Myślę nad wysłanie do zakładu w celu wymiany panewek raptem dwie ,wykonania szlifu wrzeciona ? zastanawia mnie ile coś takiego mogło by kosztować? ma może ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie ?
Nie wiem ile biorą firmy za dorabianie panewek i szlif wrzeciona, ale słyszałem, że jednemu facetowii zaśpiewano za dorobienie nakrętki trapezowej z brązu do niewielkiej frezarki 700zł netto więc zapewne tanio nie będzie.
PS... Tak mi się przypomniało odnośnie twojej przypowieści, kiedyś byłem świadkiem jak gość chciał nachromowywać detal taki mały i powiedziano mu 200 zł a drugi galwanizował rurę 2 m i zapłacił 150 hahaha

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”