TSB-20 po zakupie

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
sds7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2017, 23:24
Lokalizacja: Wrocław

#11

Post napisał: sds7 » 24 lip 2017, 21:22

No nie wiem. Nutole i inne maszynki ktore widzialem w sklepach mialy szafki jako wyposazenie dodatkowe. Tokarka wraz z silnikiem i wanna stanowila calosc i od biedy mozna by ja polozyc na kobylkach warsztatowych i toczyc. Stad ta waga. W TSB w szafkach miesci sie silnik wraz z przekladnia pasowa, skrzynka elektryczna oraz polki na osprzet i skrzynia na wiory. Niektore mialy jeszcze uklad chlodzenia. Do szafek z wierzchu jest przykrecona zeliwna plyta tak wyprofilowana, zeby chlodziwo i wiory lecialy do skrzyni na nie przeznaczonej. Do plyty jest przykrecone loze wraz z cala maszyna. Tak wiec TSB to jedna calosc. Ale na przyczepke samochodowa sie zmiesci :)



Tagi:


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#12

Post napisał: Avalyah » 24 lip 2017, 21:25

W 100% się zgadzam, że ogólnie rzecz biorąc ta tokarka jest lepsza od nutoola (jeżeli jest w dobrym stanie). Ale nie ma co porównywać, jakby tsb był 3 razy cięższy od nutoola, bo sama tokarka wagowo wychodzi podobnie. Waga stołu i reszty na pewno przydaje się w tłumieniu drgań, ale można i nutoola do stołu przykręcić, stół dociążyć workami z piaskiem i też będzie ładnie wytłumione.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#13

Post napisał: rdarek » 24 lip 2017, 23:01

Avalyah pisze:.......... Waga stołu i reszty na pewno przydaje się w tłumieniu drgań, ale można i nutoola do stołu przykręcić, stół dociążyć workami z piaskiem i też będzie ładnie wytłumione.
Tylko z Nutolem, LD itp. jest jeden problem materiał z jakiego jest wykonana :mrgreen: tu żadne tłumienie nie pomoże no może wyzwisk właściciela :mrgreen: jak nerwowy.
Niestety z czasem coraz więcej o niej wiem. Jednak za wielkiego wyboru to nie miałem więc padło na LD550 :mrgreen: Cóż trzeba z tym żyć i skrobać dalej.


Autor tematu
sds7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2017, 23:24
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: sds7 » 25 lip 2017, 15:47

Co myslicie o takim rozwiertaku?
https://m.aliexpress.com/s/item/3278431 ... K#autostay
Da rade dogladzic gniazdo stozka morse'a od wewnatrz? Mam tu na mysli stozek w niezlym stanie a nie zatarte zwloki gdzie chyba tylko szlifowanie pomoze :)

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

#15

Post napisał: Pirat » 25 lip 2017, 17:34

Ja takim rozwiertakiem wygładziłem stożek pinoli w mojej byłej TSB 20, tyle że rozwiertak był produkcji polskie o symbolu NRSc-2.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#16

Post napisał: RomanJ4 » 25 lip 2017, 19:53

sds7 pisze:Da rade dogladzic gniazdo stozka morse'a od wewnatrz?
Niekoniecznie. Chciałem skorygować stożek konika w swojej Bernardo, i niestety jest on utwardzony na tyle, że się nie udało. Trzeba było docierać docierakiem na pastę do zaworów. Jeśli masz nieutwardzone to ma szansę się powieść
pozdrawiam,
Roman


pitsky
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 470
Rejestracja: 06 maja 2005, 09:58
Lokalizacja: lublin

#17

Post napisał: pitsky » 26 lip 2017, 19:50

Poprawiłem takim chinskim rozwiertakiem pinolę konika w TSB20 i gniazdo wrzeciona WS15.
Uszkodzenia nie były duże, a obydwa gniazda nie są utwardzane.


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#18

Post napisał: DOHC » 01 sie 2017, 07:52

A ja inaczej napisze, jak masz tą tsb kompletną to wystaw koła na allegro, te śruby też i przerabiaj na CNC :). Jak szlifniesz łoże i doprowadzisz do porządku wrzeciono to będziesz panisko :) Silniki śruby itd do takiej maszyny to nie majątek a użyteczności maszyny nie da się porównać z manualną.

Pozdrawiam


Autor tematu
sds7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2017, 23:24
Lokalizacja: Wrocław

#19

Post napisał: sds7 » 01 sie 2017, 13:40

Az tak profesjonalnie to sie za tokarstwo nie biore :) Potrzebuje tokarki manualnej na swoje potrzeby- kazda operacja bedzie w moim przypadku inna a poza tym musze sie nauczyc podstaw. Wrzeciono ogarnalem- tokarz przelecial radelkiem prostym za 20 zl i jest ok- lozyska wchodza ciasno. Po wymienie lozysk gladko sie kreci jedynie czekam na kolko z tworzywa- ono mnie.wstrzymuje z robota. Przy okazji kupilem od wspomnianego majstra nowa tarcze tokarska do TSB za ulamek tego co chca na necie :) Teraz musze jeszcze dopasowac zabierak do uchwytu- tarcza chybocze sie w osi o 0,15 mm na obwodzie. Jako ze tarcza zabierakowa juz nie raz byla toczona i jest cienka to mam pytanie- czy bledem bedzie napawanie elektroda powierzchni czolowej tarczy coby dodac jej grubosci i splanowanie tego po zalozeniu na wrzeciono? Jak wspominalem tarcza raczej do wymiany gdyz niewiele jej zostalo :)


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#20

Post napisał: DOHC » 01 sie 2017, 14:00

tym bardziej, frajda jest spora jak samo się robi.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”