Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#1

Post napisał: Antwito » 30 sie 2020, 16:27

Przyszedł do mnie ostatnio kieł obrotowy z Banggood z deklarowaną w opisie dokładnością i wydaje mi się, że miałem pecha
https://www.banggood.com/MT2-Spindle-La ... 55417.html
Spójrzcie na film
https://youtu.be/HYBEyVkDY_4
W Banggood powiedzieli mi, że bicie nie jest nawet 0,02, kiedy mam wrażenie że w pewnym miejscu dochodzi do 0,03mm. W miejscu takiego skoku czuć delikatnie większy opór. Podejrzewam, że to jest kwestia łożysk i/lub ich montażu. Powiedzcie mi Panowie co o tym myślicie, bo ja już sam nie wiem. Na moje oko kieł nie spełnia tego co napisali w opisie i zamierzam dalej z nimi drążyć temat, natomiast wolę się najpierw upewnić od kogoś doświadczonego :) Sprawdzałem jak to wygląda po założeniu czegoś w kieł na tokarce (czy siły osiowe na kieł go "naprostują"), ale dalej jest takie samo bicie.
Wydaje mi się, że używając tego kła ciężko o jakąkolwiek precyzję i co z tego jak na stożku we wrzecionie miałbym poniżej setki, jak przy koniku wałek by mi tak skakał :D
Jeśli nie uda się z nimi wygrać to zastanawiam się nad rozebraniem tego i ewentualnej wymianie łożysk, stąd moje drugie pytanie. Czy ktoś rozbierał już taki kieł i wie jak się do tego zabrać? Z tego co widzę to jedyna opcja to trzymanie kła i ciągnięcie za stożek, ponieważ z tyłu stożka jest jedynie nakiełek.
Nie po to brałem trochę droższy kieł żeby teraz mieć takie przygody. Adam Maszynotwór testował taki i wypadł świetnie. Moja sztuka widocznie nieudana.



Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2263
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#2

Post napisał: rc36 » 30 sie 2020, 17:48

Kupiłem ten sam model z aliexpres tyle że mk3, luz między obudową a łożyskami wynosił 0,3mm. Dałem temu gadowi co mi ten szajs sprzedał negatywa i na tym się skończyło.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#3

Post napisał: adam Fx » 30 sie 2020, 18:59

rc36 pisze:negatywa i na tym się skończyło.
a to błąd bo mogłeś odzyskać kasę lub dostać kolejny - spory na Ali. są dość sensownie rozstrzygane
Antwito pisze:W Banggood powiedzieli mi, że bicie nie jest nawet 0,02,
deklarowana dokładność 0.000197" = 0.0050038 mm

Czyli to jest pół setki nawet jeśli by twierdzili że pokazuje 0,02 to błąd jest 4 razy większy niż deklarowana wartość.
Potwierdzam momentami masz wychył 0,03
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#4

Post napisał: Steryd » 30 sie 2020, 22:20

Ale to co tam mierzysz wcale nie musi oznaczać bicia kła.
Już lepiej by bylo mierzyć na powierzchni walcowej kła, a najlepiej chwycić trzpień pomiarowy w dwa kły i mierzyć jego skoki. To, że stożek jest byle jak wyszlifowany nie znaczy, że materiał będzie miał akurat takie bicie.
Czujnik widać tez chiński ;)
Można?
Morzna!!!


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 746
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#5

Post napisał: pavyan » 30 sie 2020, 23:23

Według mnie pomiar powinien być robiony na stożku, bo jednak często kieł nie służy do obróbki "z jednego założenia", musi pozwalać na kilkukrotne precyzyjne podparce detalu; w mojej ocenie właśnie centryczność stożka jest podstawową sprawą.
Przecież jeżeli stożek jest wyszlifowany niecentrycznie, to po zdjęciu i ponownym założeniu na ten sam kieł pojawi się bicie zależne od przypadkowej pozycji detalu względem kła (od zera do podwójnej wartości zmierzonej). Na innej maszynie (ale z precyzyjnym kłem) bicie będzie miało stałą wartość (zmierzoną).
Do autora: możesz to sprawdzić, mierząc bicie walca i bicie stożka, ale znacząc markerem punkty max. Jeśli oba punkty się "spotkają", być może winne są łożyska lub (też możliwe) niecentryczność szlifowanych powierzchni pod obsadzenie łożysk względem powierzchni stożkowej kła - to kluczowa sprawa.
I w zasadzie to właśnie one i powierzchnia stożkowa być idealnie koncentryczne - na dobrą sprawę powierzchnia walcowa kła nie jest istotna :wink:

Rc36: Ja ratowałbym Twój kieł wciskając łożyska z użyciem folii metalowej, najlepiej stalowej, o grubości odpowiedniej do skasowania istniejącego luzu, czyli 0,15mm lub ew. dobranych kilku cieńszych.
Poza tym - jak już Adam wspomniał - na aliex bez problemu można odzyskać pieniądze (część lub całość) lub dostać nowy towar. Kilka razy tak miałem, co prawda przed koronawirusem :D
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#6

Post napisał: atlc » 31 sie 2020, 00:05

pavyan pisze:na dobrą sprawę powierzchnia walcowa kła nie jest istotna

Oczywiście że masz rację.
Wystająca powierzchnia walcowa może być obrobiona tylko w pierwszym etapie produkcji, to jest przy toczeniu.
Czyli toczenie, obróbka cieplna, szlifowanie kła.
Powinien zostać wyszlifowany stożek kła oraz nakiełek z tyłu, a następnie cześć walcowa pod łożyska mocując za stożek w kle wewnętrznym oraz za nakiełek z tyłu. Powierzchnia walcowa na której nie osadza się łożysk nie ma znaczenia.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 746
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#7

Post napisał: pavyan » 31 sie 2020, 00:48

Hmm... no, w sumie jest jeden powód dla którego również powierzchnia walcowa powinna być gładka i możliwie koncentryczna: czołowe uszczelnienie obrotowe :wink:
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#8

Post napisał: Steryd » 31 sie 2020, 01:08

Problem w tym, że bicie stożka działa w dwóch kierunkach, i nie zawsze równomiernie przekłada się na bicie dopasowanego nakiełka, zwłaszcza jak jest duża falistość. Dlatego warto sprawdzić jak zachowa się trzpień pomiarowy. Można użyć zamiast tego chwytu frezu z dwoma nakiełkami.
Można?
Morzna!!!


Wojtek_O
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2019, 10:27

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#9

Post napisał: Wojtek_O » 31 sie 2020, 08:14

Luz pod oporem osiowym (podparciem) może okazać się znacznie mniejszy. Jeśli już bardzo chcesz mierzyć w ten sposób to załóż gumkę recepturkę jak pasek napędowy na kieł by obciążenie boczne było tylko w jednym kierunku. Palcem dotykasz go i wychylasz w obu kierunkach. Kolejna sprawa to zamontuj podstawę magnetyczną w bardziej solidnym miejscu skoro i tak statyw jest z gumy.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2263
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#10

Post napisał: rc36 » 31 sie 2020, 11:27

pavyan pisze:Rc36: Ja ratowałbym Twój kieł wciskając łożyska z użyciem folii metalowej, najlepiej stalowej, o grubości odpowiedniej do skasowania istniejącego luzu, czyli 0,15mm lub ew. dobranych kilku cieńszych.

Uratowałem ten kieł przez naspawanie go od środka i toczenie pod łożyska. Oczywiście było błędem że dałem sprzedawcy negatywa a nie zażądałem zwrotu pieniędzy.
Drugi kieł obrotowy do cięższej obróbki już wytoczyłem cały od zera, dzięki temu mogłem dać łożyska jakie chciałem i miejsce na uszczelniacz też się znalazło.
Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”