ZUCH - 1 - wymiana łożysk wrzeciona

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
beavis78
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 cze 2016, 13:12
Lokalizacja: Kraków

ZUCH - 1 - wymiana łożysk wrzeciona

#1

Post napisał: beavis78 » 09 cze 2016, 13:54

Dzień Dobry,
Chciałbym wymienić łożyska w starej tokarce ZUCH-1 przy okazji wymiany wrzeciona.
Zauważyłem, że zamontowane w tej tokarce były zwykłe jednorzędowe łożyska kulkowe. Śledząc inne wątki o tej tokarce to często pojawiał się temat wymiany na łożyska stożkowe. Na wstępie rodzą mi się dwa pytania:
1) Czy ta tuleja wewnątrz wrzeciennika jest na tyle dokładnie osadzona, że można na niej centrycznie oprzeć bieżnie łożysk stożkowych?
2) Na wałku wrzeciona jest gwint oraz nakrętka do kasowania luzu wzdłużnego. Jaki jest patent na jej blokowanie po ustawieniu żądanego luzu na łożyskach.

Stan techniczny mojej tokarki jest opłakany i tak krok po kroku doprowadzam ją do stanu użyteczności. Mam tez problem z konikiem. mianowicie oś kła jest niecentryczna w stosunku do wrzeciona. opadła o prę milimetrów. Czy jest jakaś regulacja na pinoli? bo sam konik wygląda na odlew żeliwny i nie powinien z czasem aż o tyle opaść.

Czy można gdzieś dostać DTR do tej tokarki, bo brakuje mi paru kół zębatych i chciałbym zobaczyć jaki jest zamysł konstrukcyjny przełożenia napędu na posuw.
Z góry dzięki za odpowiedzi



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 09 cze 2016, 21:35

beavis78 pisze:Jaki jest patent na jej blokowanie po ustawieniu żądanego luzu na łożyskach.
przeciwnakrętka A, robaczek B, lub rozpieranie/ściskanie naciętej N...

Obrazek
beavis78 pisze:Śledząc inne wątki o tej tokarce to często pojawiał się temat wymiany na łożyska stożkowe.
Można też kulkowe skośne na podobnej jak dla stożkowych zasadzie...
pozdrawiam,
Roman


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: ZUCH - 1 - wymiana łożysk wrzeciona

#3

Post napisał: Andrzej 40 » 09 cze 2016, 23:11

beavis78 pisze:
1) Czy ta tuleja wewnątrz wrzeciennika jest na tyle dokładnie osadzona, że można na niej centrycznie oprzeć bieżnie łożysk stożkowych?
2) Mam tez problem z konikiem. mianowicie oś kła jest niecentryczna w stosunku do wrzeciona. opadła o parę milimetrów. Czy jest jakaś regulacja na pinoli? bo sam konik wygląda na odlew żeliwny i nie powinien z czasem aż o tyle opaść.
Czy można gdzieś dostać DTR do tej tokarki, bo brakuje mi paru kół zębatych i chciałbym zobaczyć jaki jest zamysł konstrukcyjny przełożenia napędu na posuw.
Co do p.1 to trzeba sprawdzić w swoim egzemplarzu.
P.2 - nie ma żadnej firmowej regulacji. Zostaje improwizacja. Odlew jest żeliwny.
Łożyska stożkowe są szersze i będą wymagały drobnych przeróbek. To nie jest tokarka przeznaczona do ciężkich prac i konstruktor raczej przeliczył obciążenia dla łożysk, które zastosował. Oryginalny silnik miał tylko 180W.
Posuw przy nacinaniu gwintów ma po prawej stronie wałka przechodzącego przez tylną rurę łoża przełożenie 1:1 (koła o ile pamiętam po 55z). Przy toczeniu posuwem automatycznym zmieniamy koło zębate, też po prawej stronie( na 90z) zazębiające z kołem 20z na wałku. Daje to 4,5 krotną redukcję posuwu w stosunku do nastawionej do gwintowania.
Ksero DTRki oferował za 20 zł kolega z forum. Proponuję sprawdzić starsze posty. Post Darcio 2013-06-20, 14:05


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#4

Post napisał: DOHC » 10 cze 2016, 00:10

Do mojego zucha łożyska stożkowe wpadły bez żadnych przeróbek ale żadnych szczegółów nie podam bo już nie pamiętam. Też się nastawiałem na konieczność skrócenia bodajże jakiejś tulejki ale ostatecznie obeszło się bez tego.

Pozdrawiam


Autor tematu
beavis78
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 cze 2016, 13:12
Lokalizacja: Kraków

Re: ZUCH - 1 - wymiana łożysk wrzeciona

#5

Post napisał: beavis78 » 10 cze 2016, 15:07

Andrzej 40 pisze: Łożyska stożkowe są szersze i będą wymagały drobnych przeróbek. To nie jest tokarka przeznaczona do ciężkich prac i konstruktor raczej przeliczył obciążenia dla łożysk, które zastosował. Oryginalny silnik miał tylko 180W.
Najmniejszy silnik jaki mam to 3f 0,5 kW i taki zamierzam tam zainstalować. dzisiaj postaram się pomierzyć odnośnie wymiany łożysk. generalnie to ja myślałem nad zamontowaniem stożkowego łożysk od strony uchwytu.
Andrzej 40 pisze: Posuw przy nacinaniu gwintów ma po prawej stronie wałka przechodzącego przez tylną rurę łoża przełożenie 1:1 (koła o ile pamiętam po 55z). Przy toczeniu posuwem automatycznym zmieniamy koło zębate, też po prawej stronie( na 90z) zazębiające z kołem 20z na wałku. Daje to 4,5 krotną redukcję posuwu w stosunku do nastawionej do gwintowania.
Ksero DTRki oferował za 20 zł kolega z forum. Proponuję sprawdzić starsze posty. Post Darcio 2013-06-20, 14:05
Dzięki za info. poszukam może znajdę

Przeglądając to forum zauważyłem, że w większości te maszyny są montowane na płytach stalowych lub innych sztywnych konstrukcjach.
Standardowo w tej maszynie jest jakaś sklejka. w moim przypadku już mocno zmęczona.

Czy posadzenie tej tokarki na sztywnej konstrukcji w jakimś zauważalnym stopniu poprawia jej precyzję toczenia. Czy gra warta świeczki?


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: Andrzej 40 » 10 cze 2016, 15:31

Ze względu na konstrukcję sama tokarka nie jest zbyt sztywna i warto ją zamocować na czymś usztywniającym. Zwłaszcza stosując mocniejszy silnik.
Silnik 0,5kW do przyjęcia i może jej nie zdemoluje (uwaga - max. moment na wale silnika zależy przy danej mocy od obrotów nominalnych, im wyższe tym mniejszy). Ale lepiej przy tej mocy skrawać z wyczuciem, nie na maxa.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 10 cze 2016, 15:39

witam.
kumpel też ma taką tokarkę .
i zrobił stolik z kątowników - inaczej trochę się gięła .
silnik też zresztą 0.55 kw.
co to - kraków to jakieś zagłębie zuchów ? :shock:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”