Mini tokarko - ostrzałka CNC DIY

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Mini tokarko - ostrzałka CNC DIY

#1

Post napisał: senio » 31 sty 2016, 00:31

Taką zabaweczkę sobie buduję. Z założenia miało być tanio, ale to słabo mi wychodzi. Cała reszta już lepiej :). Dzisiaj po miesiącu zabawy ożył stół więc tyle pokazuję



Miała być z początku tylko ostrzałka do narzędzi, ale ostatecznie będzie też tokarka która uzupełni ułomności mojej tokarki. Największa bolączka to przelot wrzeciona. Mimo że rozwierciłem na 22,5 w swojej to i tak mało bo często dorabiam coś z wałków poliamidu fi30 i trzeba ciąć i kombinować jak koń pod górę. Tu będzie uchwyt 125 i przelot wrzeciona jak w uchwycie 32mm. Do napędów użyłem silników 3,1Nm oraz śrub trapezowych 10x2. Nakrętki robiłem sam z poliamidu. Gwintowałem zrobionym ze śruby trapezowej gwintownikiem. Wyszło bez luzu. Rozwiązanie tanie, bez luzowe i w razie potrzeby jak się zużyją dorobię kolejne. Wymiana ich to chwilka. X i Z jeżdżą na wózkach liniowych. Z na trzech 15 a X na dwóch 20. Pole robocze w X 120 w Z 140. Do drobnego grzebania wystarczający zakres. Konia nie będzie bo nie potrzebny do zastosowań jakie dla niej planuję. Całość waży w tej chwili około 25kg. Z wrzecionem i silnikiem zrobi się jeszcze raz tyle. Tak że jeszcze nie ma tragedii i będzie w miarę mobilna do przeniesienia samemu. Zastanawiam się nad enkoderem pod gwinty. Jeszcze zobaczę czy potrzebny. Mam w drugiej więc sam nie wiem na dzisiaj. Napędzać będzie maszynkę silnik 0,75KW 2800 obr. z falownikiem Yaskawa 1,1KW. W tygodniu może zdążę skończyć wrzeciono. A dalej to jeszcze jakaś podstawa, ogarnąć kable i pozostanie dorabianie całej masy osprzętu do toczenia i do ostrzenia. Ale to powoli małymi kroczkami. Takie hobby :)



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#2

Post napisał: senio » 13 lut 2016, 14:34

Prace do przodu.

Wrzeciono prawie gotowe

Obrazek

Obrazek

Koło pasowe pod silnik 0,75kw przerobione z mojej Erby, a na wrzeciennik dorobione nowe alu. Na cnc fajnie kanałki na kliny się dłutuje :)

Obrazek

Obrazek

No i podstawa też już pospawana. Po niedzieli malowanie i składanie puzzli co już gotowe. Jeszcze parę różnych drobiazgów trzeba dorobić, ale powoli zaczyna być z górki.

Obrazek


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: Armstec » 13 lut 2016, 20:10

masz jakiś rysunek jak to ma docelowo wyglądać ? zapowiada sie fajna zabaweczka ja swoją tokareczke kupilem wlasnie do podobnych kontrukcji

skąd wziąles te nakrętki na wrzecionie ?(jak one się w ogole nazywa) potrzebuje dokladnie takie do wrzeciona wiertarko-frezarki do skręcenia lożysk

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#4

Post napisał: senio » 13 lut 2016, 21:35

Armstec pisze:masz jakiś rysunek jak to ma docelowo wyglądać ? zapowiada sie fajna zabaweczka ja swoją tokareczke kupilem wlasnie do podobnych kontrukcji


Plan na bazgrołach i w głowie. Obliczam rysuję w cad i wykonuję część po części. Nie ma jako takiego planu w 3D. Wzorować część ostrzącą będę trochę na tym poniżej w linku, choć planuję pod frezy i wiertła trzecią oś obrotowa cnc.

http://www.metallmodellbau.de/MINI_BONELLE_1.php

Tokarka to tokarka. Dwie osie, przelot jaki potrzebuję fi30 i wyłącznie kolorowe + tworzywa sztuczne.
Armstec pisze:skąd wziąles te nakrętki na wrzecionie ?(jak one się w ogole nazywa) potrzebuje dokladnie takie do wrzeciona wiertarko-frezarki do skręcenia lożysk
A jest tego zatrzęsienie

http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... m-1-5-0203

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”