Imak INACZEJ

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Imak INACZEJ

#1

Post napisał: pioterek » 06 kwie 2015, 14:38

Postanowiłem pisać w tym dziale, bo imaki nie są tu obce, a sprawa dotyczy równie małej tokarki.

Obrazek

Tak mniej-więcej wygląda imak w mojej tokarce
Obrazek
i chcę go ulepszyć lepiej niż
Obrazek
to zwykle wygląda. Chcę by to nie kawałki imaka, - jak w multifiksie, były wymienne, a jedynie same noże o trzonku 16X16. Chcę żeby zawsze te noże po zamocowaniu w uchwycie miały płytkę w osi wrzeciona bez kombinowania z blaszkami, oraz by była możliwość włożenia stalki i dopasowania jej położenia ostrzem do osi ( za pomocą dużych blaszek podkładanych pomiędzy imak a szufladkę.) W związku z tym wymogiem chcę by to górna szczęka imaka była powierzchnią do której dociskany jest wkładany nóż siłą skierowaną od dołu, a nie od góry jak to jest za sprawą śrubek w zwykłym imaku. Kolejnym patentem jaki chcę by znalazł zastosowanie w tym wynalazku ma być mechanizm dający możliwość pochylania noża na boki w celu dopasowania pochylenia jego ostrza do lini śrubowej nacinanego gwintu.(i będzie to wersja Nr.2 imaka) Wiadomym jest, że nożem
Obrazek
się gwintu nie wykona, więc po takim obrocie, może to powinno się udawać, a jeśli nie, to stalką odpowiednio naostrzoną da radę ciąć gwinty o rozmaitym skoku a i lewe na przemian z prawymi. Dzięki temu nawet tym samym narzędziem-nożem nie powinno to stanowić problemu. Wiem, że rysunki nie są perfekcyjne, ale widać na nich w jaki sposób pomysł ma być zrealizowany. Po prawej na dole w odcieniach szarości widać dokładnie to co mam, powyżej to jak by to miało wyglądać na gotowo w wersji Nr.2. Na lewo poszczególne detale z zachowaniem kolorów z tym, że u góry po lewej wersja Nr.1, a na prawo Nr.2
Obrazek

Na jaki rodzaj pomocy liczę: najbardziej na ocenę zasadności budowania tego imaka. Korektę w konstrukcji gdy jej elementy nie warunkują poprawnego działania. Fachowy zwymiarowany projekt wykonawczy - rysunki. Pomoc w obsłudze programu inkscape - jak w nim się robi strzałki dla określenia wymiarów detali? Pomoc porady w temacie technologii wykonania elementów, opis procesu wykonania. - To tylko narazie. Zasada działania: żółtą dźwignią przez obrót jej z góry do dołu przesuwamy (za pomocą do niej umocowanego mimośrodu ) w lewo pomarańczowe kwadratowe kostki które powodują wsunięcie ciemniejszego pomarańczowego klina i uniesienie bordowej płytki która dociska w ten sposób nóż do górnej części imaka.



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16252
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Imak INACZEJ

#2

Post napisał: kamar » 06 kwie 2015, 15:54

pioterek pisze: Na jaki rodzaj pomocy liczę: najbardziej na ocenę zasadności budowania tego imaka..
I tu będzie najtrudniej :) Czym to uzasadnisz ? do CNC się nie nadaje bo kompletnie brak powtarzalności , w manualu, czteronożowy bije go na głowę.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#3

Post napisał: MlKl » 06 kwie 2015, 16:03

Odległość od powierzchni trzonka do wierzchołka ostrza noża w pionie nie jest stała - tak czy siak blaszki podkładać będziesz musiał. Siły, działające na nóż, w twoim przypadku przełożą się nie na stały punkt oparcia, a na ruchomą podporę. IMHO bez sensu. Zrób sobie imak typu QTCP i kilka, kilkanaście kostek do niego. Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11582
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 06 kwie 2015, 16:52

pioterek pisze:Chcę by to nie kawałki imaka, - jak w multifiksie, były wymienne, a jedynie same noże o trzonku 16X16. Chcę żeby zawsze te noże po zamocowaniu w uchwycie miały płytkę w osi wrzeciona bez kombinowania z blaszkami, oraz by była możliwość włożenia stalki i dopasowania jej położenia ostrzem do osi ( za pomocą dużych blaszek podkładanych pomiędzy imak a szufladkę.)
Obawiam się czy wszystkie trzonki 16x16 zawsze będą identyczne? Zwłaszcza górnej powierzchni trzonka od wierzchołka noża? (uwzględniając odkształcenia wynikające np ze zużycia, zamienności części, itd..)
Choć teoretycznie powinny, to nieraz różni producenci mają "swoje" normy.
A podkładanie podkładek pod proponowaną kostkę by zniwelować ewentualne różnice niczym nie różni się od normalnego dopasowywania noża w imaku czteronożowym.
Poza tym podkładając tylko pod nóż, nie trzeba dobierać idealnie jednakowej grubości dwóch (z obu stron śruby) jak pod kostkę.
Tu kolega kamar ma słuszną rację, w kwestii łatwości ustawiania raczej nic nie zyskasz.
Poza tym płytki klinowe pod nożem muszą być szerokości przynajmiej 3/4 czy 4/5 szerokości noża by stanowić ich stabilną podstawę. I to zaczynając od krawędzi gniazda na nóż w imaku (od strony ostrza).
A to mechanicznie nie byłoby łatwe do rozwiązania, gdyż zewnętrzny lewy górny róg kostki musiałby "wisieć" w powietrzu, by można swobodnie przesuwać kliny (ewentualnie jakieś filary łączące).
Bo taka koncepcja jak kolegi, by praktycznie cała góra kostki odginana klinami (poprzez trzonek noża) do góry trzymała się dolnej płyty tylko niedużym przekrojem ścianki (po prawej) wydaje mi się mało stabilna geometrycznie, nawet po zahartowaniu.
Poza tym, nie wiem jak taka konstrukcja zachowywałaby się w przypadku drgań..
Obrazek
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#5

Post napisał: senio » 06 kwie 2015, 20:06

MlKl pisze:Zrób sobie imak typu QTCP i kilka, kilkanaście kostek do niego.
Albo kup multifix za dobrą kasę bo jest w promocji :)

http://sklep.marcosta.pl/pl/p/SZYBKOWYM ... SWH-AA/131

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#6

Post napisał: pioterek » 06 kwie 2015, 23:31

RomanJ4 pisze: ...
Obawiam się czy wszystkie trzonki 16x16 zawsze będą identyczne? Zwłaszcza górnej powierzchni trzonka od wierzchołka noża? (uwzględniając odkształcenia wynikające np ze zużycia, zamienności części, itd..)
Choć teoretycznie powinny, to nieraz różni producenci mają "swoje" normy....
Gdy będzie coś nie pasowało to wtedy taki nożyk dopasuję sobie.
RomanJ4 pisze:
A podkładanie podkładek pod proponowaną kostkę by zniwelować ewentualne różnice niczym nie różni się od normalnego dopasowywania noża w imaku czteronożowym.
Poza tym podkładając tylko pod nóż, nie trzeba dobierać idealnie jednakowej grubości dwóch (z obu stron śruby) jak pod kostkę.
Tu kolega kamar ma słuszną rację, w kwestii łatwości ustawiania raczej nic nie zyskasz....
Pomiędzy szufladkę a imak chcę podkładać tylko w sporadycznych wypadkach gdy ostrze będzie niżej od górnej płaszczyzny trzonka głównie dla stalek ostrzonych od górnej powierzchni.
RomanJ4 pisze: Poza tym płytki klinowe pod nożem muszą być szerokości przynajmiej 3/4 czy 4/5 szerokości noża by stanowić ich stabilną podstawę. I to zaczynając od krawędzi gniazda na nóż w imaku (od strony ostrza).
A to mechanicznie nie byłoby łatwe do rozwiązania, gdyż zewnętrzny lewy górny róg kostki musiałby "wisieć" w powietrzu, by można swobodnie przesuwać kliny (ewentualnie jakieś filary łączące).
Bo taka koncepcja jak kolegi, by praktycznie cała góra kostki odginana klinami (poprzez trzonek noża) do góry trzymała się dolnej płyty tylko niedużym przekrojem ścianki (po prawej) wydaje mi się mało stabilna geometrycznie,...
Wiem, i dlatego dookoła śruby skręcającej oraz po bokach mają być elementy podpierające imak których nie było widać na rysunku. Daje to możliwość blokowania noża ze śrubą stale dokręconą do oporu, bo wtedy pomimo tego dokręcenia płytka pod nożem i klin będą miały swobodę i za pomocą dźwigni zablokują nóż na swoim miejscu.
Obrazek
Zmieniłem rysunek i na nim to już jakoś lepiej widać, ale pomimo innego koloru ciemno szarego to mają być elementy jednolite z całym imakiem brązowym znajdującym się pod nakrętką. Na płytkach dociskających bordowej i ciemny pomarańcz-klinującej tym samym ciemnym szarym kolorem oznaczyłem miejsca gdzie materiał z nich ma być zebrany. Myślę, że powtażalność będzie zachowana, ale najważniejsza to szybka wymiana noży oraz niewątpliwa oszczędność na kostkach których imponujące kolekcje dało się widzieć wielokrotnie tu i ówdzie.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#7

Post napisał: MlKl » 07 kwie 2015, 11:17

Kostki mają za zadanie szybką i łatwą kompensację wysokości ostrza noża. Noże mają to do siebie, że się tępią, po ostrzeniu czubek jest już gdzie indziej w stosunku do trzonka. Różne noże mają różną tę odległość. Powtarzalność mocowania noża w twoim systemie - żadna. A jak jeszcze planujesz noże obracać w osi trzonka, to w ogóle życzę powodzenia...

Bazując nóż na górnej powierzchni trzonka za każdym ostrzeniem go musisz splanować i sam trzonek - inaczej będziesz z nim schodził pod oś obrabianego materiału.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#8

Post napisał: pioterek » 07 kwie 2015, 14:38

Mam same składaki jednego producenta wszystkie płytki są na jednakowej wysokości i co ciekawe nie ostrzę ich, narazie nawet nie mam na czym chyba, że gumówka się do tego nadaje. Wersję z obracanym nożem planuję tylko do gwintowania.

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#9

Post napisał: senio » 07 kwie 2015, 22:24

pioterek pisze:Mam same składaki jednego producenta wszystkie płytki są na jednakowej wysokości
Płytki tez się udzierają. Poza tym co zrobisz przy pierwszej potrzebie użycia HSS ?.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#10

Post napisał: pioterek » 08 kwie 2015, 10:31

W takim razie jeszcze raz z drobnymi poprawkami, sprawa dotyczy małej tokarki.
Obrazek

Tak mniej-więcej wygląda imak w mojej tokarce

Obrazek

i chcę go ulepszyć lepiej niż

Obrazek

to zwykle wygląda. Chcę by to nie kawałki imaka, - jak w multifiksie, były wymienne, a jedynie same noże o trzonku 16X16, mam takie składaki jednego producenta a wszystkie płytki w nich są na jednakowej wysokości. Nie ostrzę ich, gdyż posiadają płytki wymienne... Chcę żeby zawsze te noże po zamocowaniu w uchwycie miały płytkę w osi wrzeciona bez kombinowania z blaszkami, oraz by była możliwość włożenia stalki i dopasowania jej położenia ostrzem do osi ( za pomocą dużych blaszek podkładanych pomiędzy imak a szufladkę.) Ponad to chcę by to górna szczęka imaka była powierzchnią do której dociskany jest wkładany nóż siłą skierowaną od dołu, a nie od góry jak to jest za sprawą śrubek w zwykłym imaku. Kolejnym patentem jaki chcę by znalazł zastosowanie w tym wynalazku ma być mechanizm dający możliwość pochylania noża na boki w celu dopasowania pochylenia jego ostrza do lini śrubowej nacinanego gwintu.(i będzie to wersja Nr.2 imaka) a planuję ją tylko do gwintowania. Wiadomym jest, że nożem

Obrazek

się gwintu nie wykona, więc po takim obrocie, może to powinno się udawać, a jeśli nie, to stalką odpowiednio naostrzoną da radę ciąć gwinty o rozmaitym skoku a i lewe na przemian z prawymi. Dzięki temu nawet tym samym narzędziem-nożem nie powinno to stanowić problemu. Wiem, że rysunki nie są perfekcyjne, ale widać na nich w jaki sposób pomysł ma być zrealizowany. Po prawej na dole w odcieniach szarości widać dokładnie to co mam, po lewej to jak by to miało wyglądać na gotowo . Po środku poszczególne detale z zachowaniem kolorów z tym, że u góry po lewej wersja Nr.1, a pod nią Nr.2 Dookoła śruby skręcającej oraz po bokach mają być elementy podpierające imak których nie było widać na pierwszym rysunku. Daje to możliwość blokowania noża ze śrubą stale dokręconą za sprawą nakrętki do oporu, bo wtedy pomimo tego dokręcenia płytka pod nożem i klin będą miały swobodę i te bez obaw za pomocą dźwigni zablokują nóż na swoim miejscu.

Obrazek

Na rysunku pomimo innego koloru ciemno szarego to te elementy mają być jednolite z całym imakiem brązowym znajdującym się pod nakrętką. Na płytkach dociskających bordowej i ciemny pomarańcz-klinującej tym samym ciemnym szarym kolorem oznaczyłem miejsca gdzie materiał z nich ma być zebrany.
Na jaki rodzaj pomocy liczę: najbardziej na ocenę zasadności budowania tego imaka. Korektę w konstrukcji gdy jej elementy nie warunkują poprawnego działania. Fachowy zwymiarowany projekt wykonawczy - rysunki. Pomoc w obsłudze programu inkscape - jak w nim się robi strzałki dla określenia wymiarów detali? Pomoc porady w temacie technologii wykonania elementów, opis procesu wykonania. - To tylko narazie. Zasada działania: żółtą dźwignią przez obrót jej z góry do dołu przesuwamy (za pomocą do niej umocowanego mimośrodu ) w lewo pomarańczowe kwadratowe kostki które powodują wsunięcie ciemniejszego pomarańczowego klina i uniesienie bordowej płytki która dociska w ten sposób nóż do górnej części imaka.
Zalety: Myślę, że najważniejsza to szybka wymiana noży oraz niewątpliwa oszczędność na kostkach których imponujące kolekcje dało się widzieć wielokrotnie tu i ówdzie.
Jeżeli "kolekcjonerom kości" ten pomysł się nie podoba, to mnie to właściwie nie dziwi. W końcu tyle kasy na to poszło, a wystarczyło pomyśleć. Korekcję wysokości tego imaka można by też wkomponować w sprytnie przerobioną obrotnicę, ale to już inna bajka na inny temat.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”