Strona 1 z 2
Ergonomiczne biurko/podstawa/postument tokarki stołowej CNC
: 22 sty 2015, 20:02
autor: peezeet
Niebawem przyjedzie zakupiona tokarka Wabeco D6000C (przystosowana do CNC) więc to najwyższy czas pomyśleć oraz przygotować coś na czym będę mógł ją postawić. Mam niewiele miejsca w swojej pracowni i zależy mi na zaprojektowaniu takiego "biurka" by rzetelnie wykorzystać każdy centymetr sześcienny w jego bryle na:
-kompresor do mgły olejowej (już mam cichutki , dentystyczny)
-sterowanie/ komputer do CNC
-szuflady na narzędzia i osprzęt.
Biurko nie może mieć większych wymiarów jak: blat: szerokość 1250mm, głębokość 600mm
wysokość dopasowana do mojego wzrostu (1800mm).
Nie wiem czy taki temat już był ale z pewnością wielu z Was lubi mieć wszystko pod tzw. ręką. Bardzo mile widziane wszelkie uwagi dotyczące gdzie co jak rozplanować, jakieś ciekawe pomysły/ patenty? Będę bardzo wdzięczny. Wieczorkiem jakiś prowizoryczny szkic spróbuję wrzucić. Pozdrawiam i zapraszam do komentowania

[img]
: 22 sty 2015, 23:57
autor: rc36
: 23 sty 2015, 00:17
autor: peezeet
Raczej planuję solidną konstrukcję drewnianą- na blat oraz jego podpory będzie zastosowane 40mm dechy bukowe (takie blaty z Castoramy klejone z mniejszych kawałków) to bardzo twardy i stabilny budulec, a do tego potną mi to w cenie. Właśnie ostatnio zmontowałem taką szafkę pod frezarkę, która wcześniej stała na bardzo solidnym stojaku spawanym z grubych kątowników. Korzyść taka że ciszej pracuje bo drewno tłumi, i sprzątanie łatwiejsze bo między nogami stojaka ciężko zamiatać. No i wizualnie przyjemniej

.
Teraz mam TSA16 z jej standardowym biurkiem ale brakuje mi szuflad, a te półki nie wygodne bo jak coś jest głębiej schowane to żeby się do narzędzia dostać to wybebeszać trzeba. Dlatego pomyślałem że solidne szuflady to lepszy pomysł. Nie mogą być zbyt głębokie bo się robi bałagan przy grzebaniu. Pierwsza płytka szuflada od góry mogła by być przeznaczona na klawiaturę. Mam wątpliwości czy dobrze kombinuję z panelem kontrolnym? Mógłby zawisnąć na ścianie nad tokarką?
: 23 sty 2015, 00:31
autor: rc36
Właściwie to już wszystko obmyśliłeś, ale mam taki pomysł żeby bezpośrednio pod tokarkę przykręcić profil zamknięty np. 300x100 i wypełnić go betonem, zwiększy się masa tokarki i będzie bardziej odporna na skręcanie. Ja mam TSA 16 i więcej nic nie będę ulepszał, ale jak kupię następną maszynę to właśnie tak zrobię.
: 23 sty 2015, 01:42
autor: peezeet
To na razie zarys, ale nie mam pojęcia ile miejsca zostawić na sterowanie bo nie wiem co wybrać, głupio by było by zabrakło 5cm. zastanawiam się jeszcze nad tym panelem kontrolnym bo może uda się to wbudować w miejsce, gdzie są oryginalnie zainstalowane włącznik i regulator obrotów? Z DTRki nie wynika ile tam jest miejsca może by się zmieściło?
Z wysokością blatu mam wątpliwości.
Co do sztywności tej maszyny.... to duża dyskusja podparta wyliczeniami sztywności kratownic toczyła się na Rosyjskim forum- nie znaleźli konsensusu. Jej waga nawet słuszna- to ponad 150kg. Nie przewiduję toczenia stali z wiórem 10mm, moje materiały to brąz, mosiądz, alu PA11, drewno. Taki profil stalowo betonowy to wysokość sporej szuflady .....ile gratów tam się zmieści?
: 23 sty 2015, 09:57
autor: zacharius
ja do hobbita taki zmodzilem
co prawda to manualka ale wszystko faktycznie pod ręką.
w szufladach XPSik z osprzętem

: 23 sty 2015, 10:22
autor: peezeet
O widzę same szuflady i nienaganny porządek -szacun. To potwierdza ich wyższość nad półkami. Jak kolega porobił te formatki w tej piance, to jakaś wersja styropianu?
: 23 sty 2015, 10:53
autor: rynio_di
Może podczas planowania bierz pod uwagę ostatnią / dolną szufladę . Zaprojektuj ją tak aby, nie była przy samej podłodze tylko troszkę wyżej tak by stopa pod nią wchodziła . Jak będziesz musiał dłużej stać przy maszynie to jest wygodniej . Ale wcale nie musisz .Panel sterujący ja bym umieścił nad tokarką . Większa kontrola wzrokowa.
: 23 sty 2015, 10:57
autor: peezeet
Cenna uwaga z tą wnęką na stopy tak zrobię, dzięki.
Co w zasadzie powinno się znajdować (minimum) w typowym panelu kontrolnym?
: 23 sty 2015, 11:08
autor: zacharius
peezeet pisze: Jak kolega porobił te formatki w tej piance, to jakaś wersja styropianu?
płyta XPS, czy styrodur jak zwał tak zwał. jakiś tam rodzaj pianki do ocieplenia ~20zl w najbliższym markecie budowlanym za płytę metr na pól. grubość 5cm
tnie się normalnie nożem, albo jak ktoś ma drut oporowy to tym będzie lepiej. wnęki normalnie lutownicą na 250st. grotem który już był do wyrzucenia więc go nie szkoda.
wiadomo wcześniej rysowałem rozkład wnęk pisakiem