Schemat sterownika Mini Lathe

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

pawlaczyskis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2015, 19:06
Lokalizacja: Lublin

#21

Post napisał: pawlaczyskis » 17 lis 2015, 16:14

Silnik na szczęście sprawny! :)

Pytanie teraz kolejne. Mam do dyspozycji falownik LS IC5 1F 0,75kW.

Można to jakoś rozsądnie spiąć z silnikiem DC 230V 0,8kW? Mostek? I za mostkiem przełącznik zmiany kierunku obrotów....

Tylko pytanie co z regulacją prędkości obrotowej i zachowaniem siły wrzeciona...


Jestem zielony xD

Tagi:


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#22

Post napisał: rdarek » 17 lis 2015, 16:25

pawlaczyskis pisze:Mam do dyspozycji falownik LS IC5 1F 0,75kW.

Można to jakoś rozsądnie spiąć z silnikiem DC 230V 0,8kW? Mostek? I za mostkiem przełącznik zmiany kierunku obrotów....

Tylko pytanie co z regulacją prędkości obrotowej i zachowaniem siły wrzeciona...
To nie ma sensu.
Falownik to inaczej przemiennik częstotliwości.
Do silnika DC potrzebujesz regulator obrotów. Inna zasada działania niż falownik
Ale niech się wypowiedzą osoby lepiej znające temat


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#23

Post napisał: pukury » 17 lis 2015, 16:47

witam.
jak masz falownik to nie ma co kombinować.
zamiast naprawiać sterownik - sprzedaj silnik DC i kup 3 fazowy.
tylko sprawdź jaki się zmieści.
cisza , spokój - szczotki się nie wypalą.
zastanów się.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


pawlaczyskis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2015, 19:06
Lokalizacja: Lublin

#24

Post napisał: pawlaczyskis » 17 lis 2015, 18:39

Tak się właśnie zastanawiam... Tylko skąd silnik 4k obrotów...
Jestem zielony xD

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#25

Post napisał: RomanJ4 » 17 lis 2015, 22:15

pawlaczyskis pisze:Mam do dyspozycji falownik LS IC5 1F 0,75kW.
Można to jakoś rozsądnie spiąć z silnikiem DC 230V 0,8kW?
falownikiem silnika DC nie zasilisz (poczytaj sobie co nieco przydatnych informacji http://www.falowniki.edu.pl/nauka.html , na pewno się przyda)
pawlaczyskis pisze:Tylko skąd silnik 4k obrotów...
Trzyfazowy silnik dwupolowy ma średnio 2800 obr/min, i falownikiem można by go do 4000 podgonić. Falowniki zasilane jednofazowo mają zazwyczaj fmax ~150Hz, zasilane 3 fazowo - kilkaset do 1000 Hz, a nawet więcej (swoje obroty nominalne silnik ma przy 50Hz).
Kwestia - czy silnik to wytrzyma (łożyskowanie i wyważenie sporej masy), a zwłaszcza pracę długotrwałą? Ale przecież w obróbce nie tak często korzysta się z maksymalnych obrotów, więc nawet taki układ powinien bez problemu działać..
(Mnie udało się podkręcić swój 4 polowy silnik 1,1kW, 1100obr/min do 2000/min bez uszczerbku dla niego. dalej nie sprawdzałem, a w razie czego można też dać przekładnię pasową zwiększającą obroty)
pawlaczyskis pisze:I za mostkiem przełącznik zmiany kierunku obrotów....
Jeśli chcesz użyć falownika do silnika 3f, to między nim a silnikiem nie może być żadnych styczników, przełączników obrotów, itp (poza dławikami przeciwzakłóceniowymi), bo grozi to spaleniem falownika (producenci jasno przed tym przestrzegają). Wszelkie zmiany obrotów, kierunku, hamowania, wykonuje się poprzez polecenia falownika (do wcześniej zaprogramowanych wartości) albo za pomocą klawiatury, lub analogowo za pomocą potencjometru podłączanego do wyjść VR, V1, I, oraz przełączników P1-P5, CM, (przy czym P1, P2, P3 i CM, można podłączyć pod przełącznik Prawo-Stop-Lewo, jak w normalnej tokarce. rys. schemat str. 7 https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... Yc0pDV1maA )
Falownik 0,75kW zwłaszcza w trybie wektorowym z silnikiem 3f 0,75Kw będzie miał większy moment obrotowy na niskich obrotach (a przecież na tym najczęściej nam zależy) niż silnik DC który masz, tak więc za cenę nowego sterownika do DC (lub naprawy) kupisz spokojnie silnik 3F, nawet nowy (0,8kW też falownik pociągnie, chociaż lepiej mocy równej falownikowi).
Tak, że jeśli masz falownik, to się nie zastanawiaj.
Jeśli był kiedyś używany, to najlepiej zresetować jego ustawienia do fabrycznych, bo nie znamy jakie były ustawienia(by nam cudów nie wyczyniał)
I do silnika 3f koniecznie obce, niezależne, załączane przez wył. główny 220V chłodzenie, bo na zmniejszonych przez nas obrotach będzie się grzał w wyniku słabego ciągu oryginalnego wiatraka!
Wystarczy do kaptura oryginalnego wiatraka przykręcić jakiś, nawet łazienkowy czy kanałowy, wentylator.
pukury pisze:tylko sprawdź jaki się zmieści.
Nawet jakby miał go (łapowy) zamocować na osobnej odchylanej(napinanie paska) płycie zamiast oryginalnego sposobu, to się opłaca..

http://www.cnccookbook.com/MTLatheDCMotor.htm

To pokrótce tyle..

Edit. Jeden z naszych forumowych kolegów zwrócił mi uwagę (za co jestem mu szczerze wdzięczny), że to co napisałem o maksymalnych częstotliwościach falowników zasilanych jedno i trzyfazowo nie jest regułą, choć są i takie modele (np Aura), a jednofazowe mają m/innymi także i po 400Hz (jak np ten LG iC5) i inne także.
Co niniejszym prostuję i proszę o wybaczenie.. :oops:
pozdrawiam,
Roman


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#26

Post napisał: rdarek » 19 lis 2015, 09:54

I zostało potwierdzone :grin:
Jednym słowem są tylko dwa wyjścia.

1. Do posiadanego silnika (dokupić / wykonać) zastosować regulator obrotów DC
2. Bardziej preferowane przez kolegów i może nawet bardziej elastyczne, do posiadanego falownika dobrać silnik - falownik i jego konfiguracja załatwi resztę

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#27

Post napisał: pioterek » 19 lis 2015, 15:54

To nie wszystko! Można wyciągnąć silnik
Obrazek
szczotkowy od pralki, a i sterowanie do niego zwykle też jest w komplecie tylko trzeba je nieco przerobić - pomostkować czujniki pozamieniać ustawienia, rezystory itp.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#28

Post napisał: pukury » 19 lis 2015, 17:29

witam.
co chcesz mostkować ?
bez tacho silnik nie da się sensownie sterować.
poza tym - sprawdź przy jakich obrotach ma moc nominalną.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#29

Post napisał: pioterek » 19 lis 2015, 18:54

Znasz się na tym to opisz jak to zrobić i pisz tak by dało się zrozumieć a nie trzeba zgadywać. Czujnik otwarcia drzwi trzeba zmostkować. W dodatku trzeba tak wykombinować by regulacja obrotów działała bez programatora i by zakres regulacji obrotów był większy.


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#30

Post napisał: edenlubawa » 19 lis 2015, 19:10

Znasz się na tym to opisz jak to zrobić i pisz tak by dało się zrozumieć a nie trzeba zgadywać. Czujnik otwarcia drzwi trzeba zmostkować. W dodatku trzeba tak wykombinować by regulacja obrotów działała bez programatora i by zakres regulacji obrotów był większy.
Troche nie jestem w temacie, co chcesz napędzać silnikiem od pralki?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”