Strona 1 z 2

TSA16 test wrzeciona

: 28 lut 2014, 18:45
autor: limbapl
Witam miłośników i znawców tokarek.



Mam pytanie, czy taki test wrzeciona wykonany na wałku jest miarodajny i czy tak się sprawdza bicie wrzeciona?

pytam bo sprzedaje TSA16 i dostaje maile z pytaniem np. o bicie wrzeciona,
a nie chciałbym wprowadzać kogoś w błąd.

: 28 lut 2014, 19:53
autor: RomanJ4
Najpierw musimy spojrzeć na taki sposób pomiaru bicia, rozkładając go jakby na czynniki pierwsze:
na bicie, w przypadku zamocowania w taki sposób wałka pomiarowego (w szczękach uchwytu), może się składać sumarycznie: bicie samego wrzeciona na łożyskach + bicie zamka wrzeciona+ bicie zabieraka uchwytu + bicie w samych szczękach uchwytu.
I zakładają hipotetyczną sytuację, że wrzeciono bije w danym punkcie na łożyskach in+, a np uchwyt w tym samym punkcie bije in-, to suma bicia wskazywana przez czujnik może wynosić=0, co nie pokazuje nam prawdziwego obrazu bicia wrzeciona.
To oczywiście założenie hipotetyczne, ale pokazuje ze wskazania w tym przypadku są sumą bić poszczególnych części między łożyskami wrzeciona a wałkiem pomiarowym.
Miarodajnym za to byłby pomiar dokonany bezpośrednio na samym zamku wrzeciona lub jego stożku wewnętrznym (który to stożek jest osią obrotu w stosunku do powierzchni stycznej z łożyskami).
Obrazek Obrazek

Należało by też taki pomiar przeprowadzić wkładając w przelot nieobracającego się wrzeciona drewniany trzonek, lub podpierając o łoże wrzeciono dźwignią od dołu (jak łomem) i działając siłą góra dół (bądź na boki), bo spoczynkowe obracanie wrzecionem ciągniętym przez pasek klinowy za końcówkę wrzeciona do dołu, może nie wykazać nam luzów na łożyskowaniu.

Ale... w tym pokazanym konkretnym przypadku, o ile dobrze widziałem pomiary przy różnych ustawieniach wałka w szczękach wykazywały około 0, lub zawierały się w granicach ~1 setki, co jest wynikiem bardzo dobrym. I wskazywałoby że wszystkie części pośrednie miedzy wrzecionem a wałkiem pomiarowym są zamontowane współosiowo, a wrzeciono praktycznie nie ma bicia.
Więc taki pomiar, o ile próba z naciskaniem bocznym (jak łomem) na wrzeciono też nie wykaże większego uchybu, można uznać za miarodajny.

: 28 lut 2014, 20:02
autor: kamar
RomanJ4 pisze: o ile dobrze widziałem pomiary przy różnych ustawieniach wałka w szczękach wykazywały około 0, lub zawierały się w granicach ~1 setki, co jest wynikiem bardzo dobrym. I wskazywałoby że .....
.
Szczęki świeżo przeszlifowane :)

: 28 lut 2014, 20:16
autor: limbapl
dzięki wielkie za odpowiedz. Uchwytu nie będę ściągać bo coś mogę zepsuć. Zrobię jeszcze test z łomem.

Uchwyt jest nowy, choć nie jest zakładany prze ze mnie,
nie sądzę żeby był szlifowany, ale na wszelki wypadek jutro się przyjże,
można to jakoś sprawdzić?

: 28 lut 2014, 20:17
autor: RomanJ4
To też może być...

: 28 lut 2014, 21:36
autor: Grzegorz53
W przypadku TSA 16 nie potrzeba testu z łomem, wystarczy nacisnąć na uchwyt palcem.
Czekam na wynik testu.

: 28 lut 2014, 21:52
autor: RomanJ4
ten łom to w przenośni oczywiście, chodziło o obrazowe pojęcie jak to wykonać.. :wink:

: 01 mar 2014, 01:02
autor: GrafRamolo
Wypadało by jeszcze sprawdzić bicie "tył przód" Czujnik ustawiony równolegle z wrzecionem, I targasz wrzecionem prawo lewo.

: 01 mar 2014, 11:39
autor: newcomer
GrafRamolo pisze:Wypadało by jeszcze sprawdzić bicie "tył przód" Czujnik ustawiony równolegle z wrzecionem, I targasz wrzecionem prawo lewo.
A takie bicie jak się likwiduje ?

: 01 mar 2014, 11:54
autor: GrafRamolo
To zależy od tokarki, u mnie poprzez dokręcenie pierścienia na wrzecionie. W przypadku łożysk to podejrzewam że albo nie ma tego bicie i jest ok albo jest i wtedy wymiana łozysk.