Kilka pytań do użytkowników LD 550

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
IgorWojas
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 121
Rejestracja: 23 paź 2007, 18:35
Lokalizacja: Warszawa\Łomianki

Kilka pytań do użytkowników LD 550

#1

Post napisał: IgorWojas » 27 maja 2013, 12:33

Powoli nastawiam się na zakup LD550 jednakże po przeczytaniu chyba wszystkich tematów w tym dziale mam jeszcze kilka drobnych pytań.

1) Jak to jest z toczeniem stali? Nie znalazłem konkretnych informacji na ten temat jedynie kilka luźnych zdań sugerujących że da się ale nie wychodzi to najlepiej.

2) Nutool od tech miga różni się tylko kosmetyką, z resztą nutoola już nie ma. (było gdzieś porównanie ze sklepu w którym stały obie maszyny) A czym się różni tech mig od odpowiednika ze sklepu JULA? Ktoś wspominał o łożyskach stożkowych zamiast kulkowych skośnych, na korzyść tej nowszej.

3) Bardzo chciałbym zobaczyć 550 od spodu, jak wygląda odlew. Po co? Ano po to że mam możliwość zalania łoża tokarki granitem syntetycznym (żywica + wypełniacz) ale nie wiem czy jest tam na to miejsce. Może ktoś ma takie zdjęcie?

Chyba wszystko. Z góry dziękuję za odpowiedzi/
Pozdrawiam!
Igor



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 27 maja 2013, 17:51

Mam Tech-Miga LD-550, ma łożyska stożkowe, toczę na niej stal, zalewanie łoża czymkolwiek nie ma sensu.

.


Autor tematu
IgorWojas
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 121
Rejestracja: 23 paź 2007, 18:35
Lokalizacja: Warszawa\Łomianki

#3

Post napisał: IgorWojas » 27 maja 2013, 23:03

tuxcnc pisze:Mam Tech-Miga LD-550, ma łożyska stożkowe, toczę na niej stal, zalewanie łoża czymkolwiek nie ma sensu.

.
Dzieki za zainteresowanie.

Ok toczy stal. A jak to wychodzi? Zdjęcie jest warte tysiąca słów ;)


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#4

Post napisał: grzes_rupinski1 » 28 maja 2013, 06:51

Wychodzi tak jak tokarz umie :) .
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#5

Post napisał: rynio_di » 28 maja 2013, 07:15

Miałem LD-550 i nie byłem z niej zadowolony .
Po pierwsze łożyska we wrzecienniku nie były stożkowe , tylko jedno tylne tak, zakupiłem to przednie lecz nie wymieniałem leży w warsztacie.
Toczenie stali , idzie ale to zabawa /skrobanie a nie toczenie . Mimo 550W silnika moc jest moim zdaniem za mała.
Jak ktoś potrzebuje to posiadam łożysko wrzeciona , i dwie końcówki zębate do licznika ,lub jak tam ktoś nazwie inaczej.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#6

Post napisał: MlKl » 28 maja 2013, 08:29

Nie miałem okazji pracować na LD 550, ale 0,5 kW na pokładzie pozwala zaledwie poskrobać w stali, toczeniem tego nazwać nie można. Słowem - da się coś wydłubać powoli, małym wiórem, ale do pracy zarobkowej toto na pewno się nie nadaje. W tej chwili mam 1,1 kW pod falownikiem 1,5 kW - czyli pewnie chwilowa wartość będzie między tymi danymi, i jeszcze odczuwam brak mocy przy stali.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#7

Post napisał: adam Fx » 28 maja 2013, 08:38

IgorWojas pisze:1) Jak to jest z toczeniem stali? Nie znalazłem konkretnych informacji na ten temat jedynie kilka luźnych zdań sugerujących że da się ale nie wychodzi to najlepiej.
eee to nie poczytałeś wszystkiego ja na NuToolu obrabiam głównie stal zapewniając odpowiednie warunki można brać szpanu po kilka mm . znając maszynę bez problemu możesz toczyć pasowania często mi się trafia +0,001 do +0,01 jak w każdym razie polecam oczywiste jeśli LD550 to to samo co Nutool
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#8

Post napisał: Zienek » 28 maja 2013, 08:58

Toczenie pierścienia o średnicy 100 mm potrafiło strasznie zmulić obroty, jak za szybko korbkowałem TechMIGa u Gaspara. 550W to w wiertarce jest, na tokarkę przydałoby się nieco więcej. Może po prostu taka moc silnika jest dobrze dopasowana do sztywności maszyny? Cieńsze wałki już idą spoko.

Tokarka daje sobie dobrze radę na tyle na ile można wymagać od tokarki w cenie nieco większej lodówki ;)


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#9

Post napisał: m.j. » 28 maja 2013, 14:17

Toczyć w stali się da. Ja sam zgrubnie obrabiam na tokarce z silnikiem 3.5KW, a na LD liżę do wymiaru bo LD ma fajną podziałkę, która pokazuje ile zbiera się na obwodzie, a nie na stronę co intuicyjnie zapobiega pomyłkom. W polskim TUMie już muszę uważać. Do małych detali zdecydowanie wolę LD bo poręczniejsza. Jeśli robisz nieduże detale w niedużych ilościach to LD wystarczy. Obróbka większych średnic to już zabawa ale jak najbardziej się da. Do produkcji LD nie polecam, ale dla hobbysty robiącego bez pośpiechu jak najbardziej. Tylko jedna WAŻNA sprawa - grunt to dobre sprawdzenie przed zakupem ponieważ zdarza się, że LD mają wady geometrii (ja miałem oś wrzeciennika nie równoległą do łoża). Z niektórymi wadami sobie można poradzić (tak jak w moim przypadku), ale niektóre bez specjalistycznego warsztatu są niemożliwe do zrobienia.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#10

Post napisał: cnccad » 28 maja 2013, 14:39

ja też skrobałem w stali na mojej 550-tce po 2mm.
szła że aż miło.
Miałem zamiar ją sprzedać , ale stwierdziłem że takie małe gu...ko zawsze się przyda do czegoś.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”