Tokarka TSB 16 proszę o pomoc

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
krzymax
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 01 lip 2010, 17:04
Lokalizacja: wlkp

Tokarka TSB 16 proszę o pomoc

#1

Post napisał: krzymax » 23 cze 2011, 23:47

Witam

Mam prośbę do kolegów którzy znają tokarkę TSB 16 kupiłem na allegro miała być sprawna ale jak gościu przysłał , to się okazało że nie chodzi automatyczny posuw .
Moim zdaniem brakuje jeszcze jednego koła zębatego który by przenosiło napęd z pasków silnika na założone już koła zębate ale nie wiem gdzie powinno być ono zamocowane i jakie powinno mieć parametry , może się mylę i w inny sposób jest przekazywany napęd

załączam zdjęcie jak wygląda to w mojej tokarce

Prosił bym kolegów o podesłanie zdjęć i jakieś porady jak to naprawić
Obrazek



Tagi:


Leszek_Z
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 23 lis 2005, 15:19
Lokalizacja: sam nie wim

#2

Post napisał: Leszek_Z » 24 cze 2011, 06:25

Witaj
te koła zębate to gitara i służy do nacinania gwintów.Natomiast do posuwu napęd przekazywany jest za pomocą paska klinowego tego krótkiego na zdjęciu.Na tokarce masz dzwignie i musisz odpowiednio je ustawić.Jedna jest do przełączania -gwintowanie -automatyczny posuw.Oraz jest przełacznik posuwu,1/1 , 1/2 oraz 2/1.jest też przełącznik do kierunku posuwu (od i do wrzeciona).W gitarze chyba nie masz załozonego jednego koła ,ale to nie ma wpływu na posuw automatyczny.A masz wszystkie koła zmianowe do gitary?
Oko za oko,ząb za ząb,a du** za pieniądze..


WOJTEK040
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 24 lut 2009, 10:06
Lokalizacja: WRONIŃ

#3

Post napisał: WOJTEK040 » 24 cze 2011, 11:04

może to pomożeObrazek

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 24 cze 2011, 17:47

Załączam schemat kinematyczny tokarki TSB 16. Musiałem spakować bo nie dało się zamieścić. Możesz prześledzić jak przenoszony jest napęd od wrzeciona do śruby pociągowej.
Tam po drodze jest przekładnia ślimakowa. Sprawdź czy wszystkie dźwignie dają się przełączać i może uda się określić, do którego miejsca przenoszony jest napęd. Jeśli nie uda sie inaczej to trzeba będzie zdemontować skrzynkę posuwów.
Obrazek
Załączniki
TSB_16_Schemat_kinematyczny.rar
(282.32 KiB) Pobrany 654 razy
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


felipe
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 23 kwie 2011, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: felipe » 24 lip 2011, 01:10

czy ktoś z użytkowników tokarki tsb-16 miałby do sprzedania uchwyt do tulejek zaciskowych, tulejki i mechanizm zaciskowy tychże? moja tego niestety nie ma.chciałbym się trochę pobawić w frezowanie a nigdzie nie mogłem znaleźć oprawki na stożek b22. teoretycznie oprawka na stożku mt3 by pasowała ale zbyt daleko by wystawała. stąd pomysł wykorzystania oryginalnych tulejek.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#6

Post napisał: mike217 » 25 lip 2011, 07:26

Oryginalne tulejki to TZw0018, produkuje je nadal firma Fatpol, ze strzelna. Koszt jednej to 148zł. Mozna aktualnie na allegro poszukać , bywają, Mechanizm zaciskowy ma pan z allegro o nicku Godaj. Ceny będą jednak spore. Ja tocze na TSa 16 małe serie detali, niektóre trzeba odmocować nawet po 10 razy w czasie wykonywania. Robienie tego bez zacisków jest nierealne. Do tulejek potrzebujesz adapter na wrzeciono, tulejki nie pasują do stożka we wrzecionie jak błędnie myślisz. Tulejka ma kąt 30 stopni.


felipe
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 23 kwie 2011, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: felipe » 25 lip 2011, 11:34

dzięki za namiary. co do samych tulejek to wiem że nie pasują. chodziło mi o trzpień na którym osadzona jest oprawa tulejek. robi takie m.in. bizon ale trzpień ma stożek mt3, za długi jak na stożek we wrzecionie.
na allegro pan o nicku jozeflabuz sprzedaje różne elementy do starych polskich tokarek i na zdjęciu jest m.in. tulejka z oprawą (czy tam adaptorem) i odciągiem chyba właśnie od tsa16. pytanie czy końcówka wrzeciona w tsa16 ma taki sam stożek zewn jak w tsb16 i czy adapter ma gwint zewn. taki jak nakrętka od tarczy w tsb16. jednym słowem czy by pasowało. sam zacisk z tyłu można by wtedy jakoś rozwiązać.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#8

Post napisał: mike217 » 25 lip 2011, 11:52

z Tego co wiem, jest to identyczny adapter, Sam zacisk z tyłu o ile chcesz aby działał jest niestety trudny do zrobienia, długości elementów muszą być ściśle dopasowane, ja z moim walczyłem długo, zmiana kulek na inną średnica spowodowała ruszenie mechanizmu, zaciska teraz wszystko co chce z okrutna siłą. elementy zacisku trzeba toczyć z ŁH15 i obrabiać cieplnie, potem szlifować. Mało kto się chce podjąć. temat przerabiałem. Tam się przetaczają te kulki i jak będzie inny materiał to będziesz miał szybko taki efekt jak w chisnkim łożysku za 2zł..


felipe
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 23 kwie 2011, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: felipe » 25 lip 2011, 12:24

tak, zdaję sobie z tego sprawę, ale mi nie zależy na przelotowości całego wrzeciona więc problem z ułożyskowaniem na zacisku by odpadł. wystarczył by mi sam adapter z tulejką do której dorobiłbym odciąg zapierający się z zewnątrz o drugi koniec wrzeciona. tzw draw bar z angielskiego.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#10

Post napisał: mike217 » 25 lip 2011, 16:52

A to akurat mały problem, kawał rury grubościennej z zatoczonym gwintem 16x1 lub 16x1,5 ( zależnie od typu w tuleji, bywają dwa) Z tyłu na nim flansza z moletą. I dokręcasz ręką i tyle. Najważniejsze dla Ciebie zdobyć adapter na wrzeciono a te ma na 100% Józef z poznania. Kupiłem po długich trudach u niego nową panewke wraz z nakrętkami do TSA, jest to rarytas dziś. On ma hangar tego, przysłał mi zdjęcia to jest tego pół tony :mrgreen: wszystko nowe w smarze...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”