TSAa 16

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
Dominique
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2011, 20:58
Lokalizacja: Wrocław

TSAa 16

#1

Post napisał: Dominique » 06 cze 2011, 09:19

Witam!
Od niedawna posiadam Tokarkę TSA 16 w niezbyt dobrym stanie jak na razie, brakuje wielu elementów i tak np. we wrzecienniku mam nagwintowane otwory do smarowania łożysk. W tym miejscu powinny być jak sądze smarowniczki. I tu pytanie jakie? Po wstępnym pomiarze wychodzi na to, że to jakieś M9 a takie raczej ciężko zdobyć. Czy kalamitka od strony uchwytu powinna być inna w związku z typem łożyska? Z tego co wiem to od strony uchwytu jest ślizgowe a więc powinno być smarowane olejem, natomiast od strony napędu jest toczne więc chyba smar stały-czy się mylę?




mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1168
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#2

Post napisał: mike217 » 06 cze 2011, 12:20

Ja zrobiłem w to miejsce zbiorniczki z mosiądzu, zamykane zakrywkami, zbiorniczki maja wysokość 3 cm, średnice w środku 1 cm. Na dole maja otworek 1mm, pod otworek wciśniwety kawałek bawełnianej szmatki, całość wkrecona zamiast kalamitek. Leje tam olej do dwusuwów. Zalanie wystarcza na jakieś 1,5 godziny pracy ciągłej, o dziwo olej schodzi tylko jak tokarka pracuje. Tylne łożyska, wałeczkowe skośne i oporowe, tez są smarowane tym olejem i w niczym im to nie przeszkadza. Gwint kalamitek 10x1


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: Andrzej 40 » 09 cze 2011, 00:34

Tylne, toczne, smaruje sie smarem np. litowym. Czyli kalamitka. Przednie, slizgowe, olejem. I tu co do zalecanego rodzaju oleju zdania uczonych są podzielone :mrgreen: . Zbiorniczek dobrze jest zrobić z przezroczystego materiału (pleksi lub adoptować obudowę strzykawki). Można wtedy kontrolować ilość i szybkość spływania oleju. Zamiast knota wmontować zaworek iglicowy z gwintem. Pozwala na regulację wypływu oleju, np. zwiększenie przy wysokich obrotach oraz zamknięcie w momencie zakończenia pracy.


Autor tematu
Dominique
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2011, 20:58
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: Dominique » 10 cze 2011, 08:55

Wielkie dzięki za dobre rady koledzy !
Mam jeszcze małe pytanko co do klapy we wrzecienniku pomiędzy wspomnianymi kalamitkami- w moim przypadku nie jest ona niczym zabezpieczona tylko można powiedzieć tak położona. Chyba tak nie powinno być. Czegoś mi tam brakuje?


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1168
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#5

Post napisał: mike217 » 10 cze 2011, 10:01

Były dwa typy, w starczysz maszynach prze rokiem 70, klapa była tylko położona, pasuje tam dość dobrze i nie ma z nią problemów. W modelarni mieliśmy tokarkę z 59, roku i tak właśnie było. W domu mam rocznik 84 i klapa jest na zawiasach. W mojej ocenie nie ma to znaczenia. Otwiera się dość, rzadko w celu nasmarowania kół zębatych nawrotnicy oraz, panewek w nawrotnicy.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: TSAa 16

#6

Post napisał: Andrzej 40 » 10 cze 2011, 18:56

Dominique pisze:.. W tym miejscu powinny być jak sądze smarowniczki. I tu pytanie jakie? Po wstępnym pomiarze wychodzi na to, że to jakieś M9 a takie raczej ciężko zdobyć.
Gwint M10x1, chyba typowy, bo kupiłem kalamitki na eBayu i miały też taki gwint. Ale głowy za to nie nie dam - tzn. za to, że typowy, bo na pewno w TSA jest M10x1.
Co do pokrywy - zobacz, czy poniżej tylnej krawędzi oparcia klapki we wrzecienniku nie ma 2 nagwintowanych otworów. Jeżeli są , to był tam przykręcany zawias nitowany od wewnątrz do klapki. Wkręcanie tych śrubek to do za..kochania jeden krok :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”