TSA 16 ustawienia gitary

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

madziax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 26 gru 2012, 17:01
Lokalizacja: Warszawa

#11

Post napisał: madziax » 30 gru 2012, 22:51

Kiedy zazębia zębatka C z D wówczas wolno obraca się śruba pociągowa. Natomiast, kiedy zębatka B zazębia zębatkę E śruba pociągowa pracuje dość szybko i mam rozumieć, że to położenie służy do toczenia. Czy w miejsce zębatki A - Z-24 mam wstawić zębatkę Z-127 i czy w tej kombinacji gitary będę mógł już nacinać gwinty metryczne? Pozostałe koła osadzone są "na sztywno" bez jakichkolwiek regulacji bocznych. Jedyna opcja regulowania koła zębatego to koła A.



Tagi:


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#12

Post napisał: Andrzej 40 » 31 gru 2012, 17:55

Wytnij te niepotrzebne zdjęcia. Wg mnie możesz zmieniać koła a,b, c, d i e oraz być może f. Usuń koła z ruchomej części gitary i zrób zdjęcie, będzie dokładniej widać co można regulować.
P.S. :oops: usunąłem mój błąd dot. skoku śruby pociągowej, podałeś w opisie.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#13

Post napisał: pioterek » 02 sty 2013, 11:19

madziax pisze:Kiedy zazębia zębatka C z D wówczas wolno obraca się śruba pociągowa. .
w tej pozycji masz dolną połowę tabeli"OUT"
madziax pisze:Natomiast, kiedy zębatka B zazębia zębatkę E śruba pociągowa pracuje dość szybko i .
W tej pozycji masz połowę górną z tabeli"IN"
madziax pisze:mam rozumieć, że to położenie służy do toczenia. Czy w miejsce zębatki A - Z-24 mam wstawić zębatkę Z-127 i czy w tej kombinacji gitary będę mógł już nacinać gwinty metryczne?.
Raczej nieee....
madziax pisze: Pozostałe koła osadzone są "na sztywno" bez jakichkolwiek regulacji bocznych. Jedyna opcja regulowania koła zębatego to koła A.
Pożyjemy, zobaczymy. Uzupełnij rysunek.


madziax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 26 gru 2012, 17:01
Lokalizacja: Warszawa

#14

Post napisał: madziax » 02 sty 2013, 20:47

Witam
Skrzynką Nortona to trochę umię się posługiwać i nacinać gwinty calowe, ale chciałbym jeszcze jak to by było mozliwe nacinać gwinty metryczne. Na nich mnie bardziej zależy. A nie wiem jak to zrobić. Zdjęcie uchwytu gitary bez kół zębatych wstawię w piątek wieczorem. Czy jeszcze jakieś zdjęcie potrzebujecie albo jakiś wymiar? Na zdjęciu suwmiarka jest ustawiona na jeden cal i jest to chyba 8 nitek(?).
Pozdrawiam
Madziax

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#15

Post napisał: pioterek » 03 sty 2013, 15:45

Witam. Wydaje mi się, że temat opanowałem, ale zbyt dużo elementów zgadłem i może z wynikami poczekam aż nabiorę pewności. Dlatego od użytkownika "madziax" oczekuję zdjęć:
-gitary bez kółek
-dokładnego pomiaru skoku śruby pociągowej ( nie na chyba a na napewno )
-określenia ile zębów ma te koło i 2 małe pod nim

Obrazek

-wykonanie takich zdjęć swojej maszyny:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tylko ładne duże i ostre bez poruszeń. Po tym będę mógł zdecydować czy przygotowany materiał jest dobry.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#16

Post napisał: Andrzej 40 » 03 sty 2013, 16:39

pioterek pisze: -określenia ile zębów ma te koło i 2 małe pod nim
2 małe pod nim to nawrotnica i ilość zębów nie wpływa na przełożenie.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#17

Post napisał: BYDGOST » 03 sty 2013, 18:27

Te koła mają po 28 zębów. Ważne jest to na wrzecionie.
Normalnie w sytuacji gdy masz śrubę calową a chcesz nacinać gwinty metryczne, powinny w gitarze znaleźć się koła takie:
dla skoku
1 mm 40:127
1,25 mm 50:127
1,5 mm 60:127
2,0 mm 80:127
2,5 mm 100:127
3,0 mm 120:127
Pozostałe koła jako pośrednie do wypełnienia gitary.
Gdy nie jest możliwe nacinanie gwintu przy takich ustawieniach to różnice należy skompensować drugą parą kół gitary. Zwykle mamy tak: A/B*C/D. Gdy np. chcemy nacinać skok 1,25 to zakładamy koła w/w tzn A/B=50/127. Załóżmy, że otrzymujemy przy tym ustawieniu skok inny np. 2,5 to w miejsce C i D musimy wstawić koła, które z 2,5 dadzą nam to co chcieliśmy otrzymać czyli 1,25. Wynika stąd, że stosunek kół C i D musi być jak 1:2 i możemy wstawić to co mamy, czyli np. koła 40:80 lub 60:120 lub 30:60 bo takie koła powinny być na wyposażeniu tokarki. Ostatecznie będzie tak np: A/B*C/D = 50/127*60/120.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#18

Post napisał: pioterek » 03 sty 2013, 20:45

Witam. Widzę, że w Pana wypowiedzi jest zagłębiona jakaś zasada doboru kół zębatych postaram się ją rozgryść gdy wejdę w posiadanie poradnika tokarza, bo zapewne z tamtąd pochodzi. Ja natomiast rozpracowałem swoją maszynę bez niczyjej pomocy, no poza wujkiem Guglem, który często kierował mnie tutaj na te forum. Myślę, że właśnie dlatego lepiej nie będę pokazywał sposobu w jaki dochodzę do rozwiązanią problemu, gdyż może się nie spotkać z uznaniem fachowców. Dodam, że warto sprawdzać moje wyliczenia, gdyż mogą być w sposób niezamierzony obarczone błędem, pomimo starań z mojej strony aby do tego nie doszło. W tym wątku jak mi się wydaje zamiast gitary jest założona przekładnia 1:8 i mój pomysł na gwinty metryczne polega na tym, by dwa koła które stale ze sobą współpracują rozsunąć i między nie wbudować inne dwa koła o odpowiedniej ilości zębów na jednej osi na zasadzie osi B-C w typowej gitarze. Mniej więcej tak jak niżej na zdjęciu. Trzeba sobie wyobrazić, że podkładki to jakby rozsunięte koła zębate.
Obrazek


madziax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 26 gru 2012, 17:01
Lokalizacja: Warszawa

#19

Post napisał: madziax » 03 sty 2013, 22:27

Witam,
Odnośnie tego co napisał Pioterek.
Koła zębate na wrzecionie ma 40-z poniżej są dwa mniejsze koła mają po 29-z i znów jest koło, które jest takie same jak na wrzecionie 40-z. To koło zębate nie zazębia się żadnym kołem z gitary, obok tego koła jest drugie tzn. są na wspólnej osi o liczbie zębów 24-z i to koło dopiero wprowadza w ruch gitarę. Śruba pociągowa ma na pewno 8 nitek na cal.
Sposób, który proponujesz być może można było jakoś zamontować koła. Proszę narysuj mnie schemat zazębiania ilością zębów na tych kołach. Według ciebie pozostałe koła by zostały tak? A co z skrzynką Nortona i jej położeniami ? Czy wstawione cztery koła załatwią zakresy od 1 - 3,0 mm, czy tylko jeden zakres ?

Odnośnie tego co napisał Bydgost.
To co proponujesz, aby tę gitarę obecną zdemontować całkowicie i zastąpić ją drugą? Gdybym koła A-24-z zastapił kołem 127-z, ono by się spokojnie zmieściło. Ale co bym uzyskał? Jest i regulacja tylko koła A do koła B jest to tak skonstuowane przez firmę żeby zmieniać tą zębatkę A. Zakładając, że zastosowałbym taki komplet kół do skoku 1,25 jaki podajesz. A jak do tego położenia by współpracowała skrzynka Nortona i jak ją trzeba by było ustawiać?
Pozdrawiam
Madziax

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#20

Post napisał: pioterek » 04 sty 2013, 00:31

Witam. Madziax Proszę, wstaw te zdjęcia o których pisałem, bo muszę się jeszcze upewnić i przemyśleć. Przekładnia nortona bez zmian i wszystkie zakresy jakie wymieniłeś na początku by były. Pozostałe koła by zostały bez zmian. Wstawić trzeba 2 koła a nie 4, ale wybierać je by trzeba z kompletu 3 szt.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”