Strona 1 z 2

Luzy na lozu

: 09 sty 2011, 13:41
autor: johnny36
Witam
Czy istnieje jakas metoda likwidacji luzu na prowadnicach loza ??
Widzialem ze z suportem nie ma problemu poniewaz sa śruby regulacyjne jednak jesli chodzi o prowadnice na lozu to nic tekiego nie dostrzeglem.
Pytam poniewaz w mojej tokarce wystepuja tam straszne luzy ktore jak sie domyslam uniemozliwiaja przecinanie czegokolwiek poniewaz strasznie przeskakuje, piszczy i w ogole lamia sie przecinaki. Luz jest wyczuwalny w rekach i mysle ze moze dochodzic do 1mm.
Luz wystepuje mimo podlaczaone sruby napedowej ktora nie jest sprzegnieta z wrzecionem

: 09 sty 2011, 16:11
autor: RomanJ4
Nie bardzo mogę z tego opisu wywnioskować o jakie luzy Co chodzi?
Musisz konkretnie nazywać części swojej obrabiarki. http://dobortokarek.pl/budowatokarki.php
Czy chodzi o luz na jaskółce w saniach (suporcie) poprzecznych, (jaskółka to te ukośne prowadnice)
Obrazek
widać tam z prawej strony listwę służącą do kasowania luzu (na fot.1 te wkręty z nakrętkami z kontrującymi z boku sanek narzędziowych do tego służą, przy sankach(suporcie) poprzecznych są takie same)
- czy o luz na zębatce przesuwu wzdłużnego suportu?
Obrazek
pod wałkiem zębatym widać listwy trzymające cały suport na łożu
Obrazek
i teoretycznie tam luz powinien być minimalny, ale w praktyce jest różnie. Jeśli jest za duży należałoby je podszlifować w części przykręcanej do suportu (jeśli po szlifowaniu wyjdzie za ciasne pasowanie i ciężko będzie przesuwać, można dać podkładkę z kalki itp.) Można też do przecinania blokować suport, dokładnie ustawiając nóż sankami (suportem)naqrzędziowymi.
Obrazek

Tu znajdziesz dużo informacji o różnych naszych maszynkach
http://www.mini-lathe.com/Mini_lathe/Mo ... .htm#cfcsm
http://www.metalwebnews.com/mr.html

: 10 sty 2011, 15:42
autor: johnny36
chodzi o luz wystepujacy na prowadnicach laczocych suport z lozem, myslalem ze da sie to jakos latwo zalatwic ale w takim wypadku bede musial rozkrecic calosc i sie temu przyjzec

: 10 sty 2011, 15:55
autor: RomanJ4
to chyba najlepsze rozwiązanie .
Zanim jeszcze rozkręcisz dobrze byłoby zmierzyć np szczelinomierzem jaki tam występuje luz między dolną powierzchnia ślizgową łoża a listwą suportu, ewentualnie podnosić suport i zmierzyć luz między pryzmą łoża a powierzchnią ślizgową pryzmy suportu. Będzie jakiś pogląd na wielkość luzu a potem po ew. poprawieniu do porównania. Podnosząc suport można też zmierzyć za pomocą czujnika zegarowego dotykającego górnej płyty suportu.

: 18 sty 2011, 14:45
autor: Adam Domański
Witam w nutoolu jest możliwość kasowania tych luzów, nie wiem jaką masz Ty tokarkę.

: 18 sty 2011, 21:42
autor: azaz
mam wlasnie nutoola, jak by mogl kolega podpowiedziec jak to zrobic bo nie zupelnie czasu zeby rozebrac maszynke.
pozdrawiam

: 25 mar 2011, 23:13
autor: Adam Domański
Witam
Kolega azaz pytał jak kasować luzy na łożu, na pierwszym zdjęciu śruby 1,2,3 i 4 są do kasowania a 5 i 6 to kontry.Na drugim zdjęciu widać wymienioną tulejkę na osi 2 dzięki czemu mogłem skasować luzy pomiędzy osią 1,2 i listwą zębatą. Tulejka jest z brązu i ma otwór nieosiowo, przesunięcie o 1 mm.
ObrazekObrazek

: 03 gru 2012, 20:11
autor: smouki
ja mam właśnie luz między kołami na osiach 1 i 2 z drugiego zdjęcia, u mnie jeszcze dochodzi to że koło 2 jest na plastykowym elemencie, dzisiaj rozkręciłem i okazało się że ten plastyk jest pęknięty, muszę wyfrezować nowy element, ale właśnie dobry ten pomysł z przesunięciem osi 2 względem osi 1 aby wyeliminować ten luz. Luz mam jeszcze na tej osi w puncie klinu który trzyma to koło zębate, czyli luz między kołami i luz samego koła zębatego względem osi. chcę też wstawić łożyska na (min.) oś 1 od strony korby, jest tam stalowa tulejka wstawiona w żeliwo, wiadomo jak to pracuje. Chcąc w przyszłości przerobić na cnc ten luz jest niedopuszczalny jak i opory związane z brakiem łożyskowania. U ciebie oś nr 2 jest mocowana w całym odlewie. u mnie jest tyle lepiej że jest ten element na kołkach ustalających, przy rysowaniu elementu do frezowania mogę otwory przesunąć o 1 mm. w stronę osi 1 i powinno grać.

[ Dodano: 2012-12-04, 08:44 ]
czy do łożyskowania tych dwóch osi z drugiego zdjęcia nadają się łożyska igiełkowe? Jak tak to nic nie muszę frezować toczyć czy rozwiercać, bo wałki i otwory zgadzają się z wymiarami takich właśnie łożysk. Nie wiem czy zamawiać czy szukać czegoś innego?!

: 05 gru 2012, 11:18
autor: RomanJ4
Tyle, że niektóre typy łożysk igiełkowych są w postaci tylko koszyczków z igiełkami,
Obrazek
gdzie wewnętrzna i zewnętrzna bieżnia wykonana jest bezpośrednio w materiale współpracujących części, zazwyczaj przez utwardzenie (hartowanie) i szlifowanie, np powierzchnia walka i gniazda korpusu i musi być wykonana w odpowiedniej tolerancji.
Obrazek

W tym akurat przypadku (suport) obroty przy ręcznym kręceniu będą bardzo małe, wiec bieżnia nie musi być aż tak twarda i wykonana tak idealnie. .

Typowe tolerancje masz tu
http://www.skf.com/skf/productcatalogue ... =1&lang=pl
wg http://www.skf.com/portal/skf/home/prod ... ink=1_0_78

Reasumując jeśli zmieści Ci się koszyk z tak dobranymi igiełkami aby było bez przerabiania i nie będzie nadmiernych luzów, to warto.

A, i jeszcze jedno.
Czasem jeśli luz międzyzębny między dwoma kołami zębatymi jest fabrycznie za duży (a to w naszych chinkach jest niestety częste), to można to skorygować stosując odpowiednio dobrane średnicą zewnętrzną łożysko, pod które roztaczamy otwór gniazda w korpusie przesunięty w stosunku do oryginalnego o wartość korekty. Ale do tego trzeba mieć dostęp do frezarki, wytaczadło, i czym zmierzyć.

: 05 gru 2012, 11:40
autor: smouki
Dzięki za potwierzenie moich przypuszczeń. Pytałem o to bo właśnie znalazłem w necie odpowiednie łożyska, będę próbował tak. To zamawiam odpowiednie łożyska żeby dotarły do mnie za pomocą rodziny przyjeżdżającej z Polski na święta.