OUS-1 czy warto kupić ?

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#11

Post napisał: Zbych07 » 29 gru 2010, 20:32

krzychRR pisze:Witam
nie wiem za to na czym/do czego mocuje się ten większy uchwyt czteroszczękowy powinien mieć jakieś dedykowane sobie ustrojstwo ?

Pozdrawiam Krzysiek
Odkręcamy uchwyt mały ( samocentrujący ) i bezpośrednio na gwint wrzeciona nakręcamy ten duży ( czteroszczękowy ).
Niestety z odkręceniem tego małego bez specjalnego klucza, którego nie miałem na wyposażeniu ( dokupiłem za 20 zł na Allegro ) było trochę ciężko.
Czy masz instrukcję (DTR) do tej maszynki ?



Tagi:


Autor tematu
krzychRR
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:58
Lokalizacja: Zawierzbie

#12

Post napisał: krzychRR » 29 gru 2010, 21:32

Tak mam oryginalną instrukcję, rok produkcji według niej to 1986

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#13

Post napisał: BYDGOST » 30 gru 2010, 00:03

Zbych07 - dziękuję bardzo za jasne wytłumaczenie. Ja myślę, żeby do swojej dorobić imak słupkowy.
A możesz jeszcze bliżej opisać ten klucz do odkręcania uchwytu?

[ Dodano: 2010-12-30, 00:07 ]
krzychRR pisze:Witam
OUS jest już u mnie
Gratuluję zakupu. Na pewno się przyda taki sprzęt.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#14

Post napisał: Zbych07 » 30 gru 2010, 13:27

krzychRR pisze:Witam
OUS jest już u mnie
Witam Kolegę na progu Klubu OUS - Maniaków :mrgreen:
Podobnie jak Przedmówca uważam , że to bardzo przydatna maszynka.

BYDGOST pisze: Ja myślę, żeby do swojej dorobić imak słupkowy.
A możesz jeszcze bliżej opisać ten klucz do odkręcania uchwytu?
Ja skuszę się chyba na imaczek z szybką wymianą narzędzia , do którego podzespoły wykonywał jeden z Forumowiczów.
Chwilowo to wygląda tak :

Obrazek

Detal w uchwycie to początek pracy nad przejściówką pod nowy uchwyt samocentrujący,
który będzie znacząco większy od obecnego - 70 :???: -----> 125 :wink: .... ( taka różnica dla faceta to ważna rzecz :mrgreen: ).
:sad: Niestety w pracy szykuje się przestój - uszkodziłem falownik ( ręce z makaronu ) a w chałupie nie mam zasilania 380.
Wszystko wskazuje na to, że falownik naprawię ( na roboczo już go uruchomiłem ) ale to wymaga wolnego czasu z którym ostatnio cienko.


Obrazek
To co widać na pierwszym planie to właśnie wspomniany klucz do odkręcania uchwytu.

Obrazek

Obrazek

Klucz z jednej strony może chwytać uchwyty 70 - 85 mm z drugiej 100 - 110
gdy przeczytałem tą ostatnią wartość troszkę się zmartwiłem , mój nowy ma średnicę 125 ...... ale ...... sprawdziłem ..... da radę :wink:
Klucz jest ze stali grubości 10 mm, można czasem trafić na Allegro lub odrysować i wyciąć np laserem .


Tak sobie pomyślałem, że osobnego kącika na Forum doczekało się kilka ( innastronnych ) tokarek ,
może Administrator mógłby założyć dział poświęcony OUS-1 .
Byłby to symboliczny ukłon oddany w kierunku Twórców Tej już dość wiekowej,ale Bardzo przemyślanej , bardzo uniwersalnej , rodzimej Konstrukcji.

Pozdrawiam
:mrgreen:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#15

Post napisał: BYDGOST » 30 gru 2010, 16:03

Zbych07 pisze:To co widać na pierwszym planie to właśnie wspomniany klucz do odkręcania uchwytu.
Dziękuję za wyjaśnienie. Jeszcze nie musiałem okręcać uchwytu i nawet nie pamiętam, że tam jest taka nakrętka.

[ Dodano: 2010-12-30, 16:04 ]
Zbych07 pisze:Administrator mógłby założyć dział poświęcony OUS-1 .
Byłby to symboliczny ukłon oddany w kierunku Twórców Tej już dość wiekowej,ale Bardzo przemyślanej , bardzo uniwersalnej , rodzimej Konstrukcji.
Tak do końca to ta konstrukcja rodzima nie jest, ale dział mógłby być.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#16

Post napisał: Zbych07 » 30 gru 2010, 16:32

BYDGOST pisze: Tak do końca to ta konstrukcja rodzima nie jest, ale dział mógłby być.
:wink: Wim, że miała swój pierwowzór na zachodzie -> bogatszego brata- UWG 1,
...... ale osobny dział na tym Wspaniałym , Najlepszym z dziedziny amatorskich maszynek CNC Forum ( :razz: ) mógłby być. :grin:


Drogi Administratorze ........ Wysłuchaj nas.

:mrgreen:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#17

Post napisał: BYDGOST » 05 sty 2011, 19:19

Już wiem dlaczego nie wiedziałem o tym kluczu ( post Zbych07 ). Okazało się, że w mojej tokarce tarcza ma odsadzenie gładkie, bez nacięć pod klucz hakowy. Ktoś tak wykonał i nakręcił. Ciekawe czy teraz uda mi się ją odkręcić z wrzeciona.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#18

Post napisał: Zbych07 » 05 sty 2011, 22:58

BYDGOST pisze:Już wiem dlaczego nie wiedziałem o tym kluczu ( post Zbych07 ). Okazało się, że w mojej tokarce tarcza ma odsadzenie gładkie, bez nacięć pod klucz hakowy. Ktoś tak wykonał i nakręcił. Ciekawe czy teraz uda mi się ją odkręcić z wrzeciona.
Moja tarcza też jest gładka. Uchwyt do tarczy jest przykręcony śrubami - tak jak w tokarkach. Kluczem hakowym łapiesz za uchwyt i odkręcasz go razem z tarczą. Problemem jest tylko unieruchomienie wrzeciona, nie za bardzo jest za co złapać :cry: . Ja używałem klucza do rur - chwytałem za powierzchnię pod kołami pasowymi :???: . Docelowo muszę wykombinować jakieś inne rozwiązanie. Uchwyt wraz z tarczą odkręcałem już wielokrotnie - czasem potrzebowałem założyć ten duży uchwyt ( oryginalny od OUS ) - jest mocowany bez tarczy ( nakręcany bezpośrednio na gwint wrzeciona ) , czasem potrzebuję uzyskać swobodny dostęp do stożka we wrzecionie ( np gdy zależy mi na precyzyjnym mocowaniu używam uchwytu z tulejkami ER32 ).

Pytanie do krzychRR jak oceniasz zakup ? , może jakieś fotki ?


Autor tematu
krzychRR
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:58
Lokalizacja: Zawierzbie

#19

Post napisał: krzychRR » 06 sty 2011, 01:00

myślę że warta była tych pieniędzy (tak sobie tłymaczę :wink: ), jest komplet z wyposażenia podstawowego, jestem na etapie czyszczenia choć to za dużo powiedziane bo nie miałem ostatnio czasu na takie zabawy. Zdjęcia zrobię jak pożyczę aparat bo mój zamarzł i się nie włącza :mrgreen: Mam też problem z wyciągnięciem tej tulei przesuwnej z konika w którą wchodzi kieł ze stożkiem morse'a, jest wykręcona poza gwint i już tam została. Nie ma tam rdzy tylko wyschnięte jakieś smarowidło i chyba bez młotka (gumowego oczywiście) się nie obejdzie bo ani drgnie.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#20

Post napisał: Zbych07 » 06 sty 2011, 01:28

krzychRR pisze:Nie ma tam rdzy tylko wyschnięte jakieś smarowidło i chyba bez młotka (gumowego oczywiście) się nie obejdzie bo ani drgnie.
Smarowidło plus trociny. Jeśli dobrze pamiętam to poprzedni właściciel używał jej do pracy w drewnie.
Pył drewniany niestety wnika lepiej w zakamarki niż opiłki metalowe, a po połączeniu ze smarowidłem można uzyskać niezły kit :grin: .
Może należałoby czymś spryskać ? jakieś WD czy inne cudo.

Ciekawe kto jako pierwszy zaprezentuje na Forum OUS-1 CNC ? :mrgreen:
Ciągle chodzi mi po głowie coś takiego. - Leniwy jestem i byłbym szczęśliwy
gdyby maszynka "sama" pracowała, ja bym podsuwał jej tylko pomysły i ...
robił za podajnik do materiału. :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”