Bicie na wrzecionie

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#21

Post napisał: lukadyop » 01 gru 2010, 20:34

Tak samo się nad nią zastanawiam, ale boje się ze nie spełni moich oczekiwań chodzi o
dokładności.



Tagi:


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

#22

Post napisał: Mateusz-M » 01 gru 2010, 21:09

philips221 pisze:Tak , to prawda że za tą cenę to i tak dużo,nie jest zle ja jestem zadowolony z tokarki.W niedalekiej przyszłości planuję dokupić lub wymienić coś większego do 1 metra toczenia , na allegro są bardzo fajne tokarki Bernardo za 11 000 to cudo chodzi mi po głowie

http://allegro.pl/tokarka-do-metalu-940 ... 32832.html

,ale szkoda mi będzie sprzedać tą chińską"miniaturkę" :razz: z drugiej strony to też chinol tyle ze nie półprodukt,i jest nowa -co jest dużym plusem.Taka tokarka ,wydaje mi się posłuży już kilkanaście ładnych lat...Chyba że się mylę??

Witam tak jak mówisz to ze jest nowa jest bardzo dużym plusem i tym się kierowałem kupując podobną, z dokładnością też nie ma problemu lecz tak jak na każdej innej maszynie wszytko musi być dopięte na ostatni guzik. A tak poza tym to można ją wyrwać w o wiele mniejszych pieniądzach. Pzdr :grin:


philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

#23

Post napisał: philips221 » 01 gru 2010, 23:03

Tak,rozmawiałem kilka razy ze sprzedawcami z Koronetu :smile: i wiem ze są w stanie dać spory upust, jak zobaczą ze jest się zdecydowanym ,tylko trzeba się targować :razz:


rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#24

Post napisał: rysmen » 23 maja 2012, 08:31

Witam i odkopuje temat wczora dotarł do mnie czujnik z podstawą i postanowiłem pomiar zrobic i tak bicie na tarczy mocującej mam 0.02 czyli w normie producenta sie miesci sprawdzałem to w 3 miejscach nie wiem czy dobrze z góry z przodu gdzie przychodzi uchwyt i w środku gdzie wchodzi kieł. Co do uchwytu to nie wiem czy dobrze sprawdzałem z góry po miedzy otworem na klucc a szczęką 0.09 jak wkręciłem w szczęki wałek fi 40 to 20 cm od wrzeciona mam 1.5 mm :roll: dodam ze w tym samym miejscu jest odchył co i w uchwycie wałek prosty z tłoczyska. Prosze mi powiedzieć jak to jeszcze sprawdzić by było pewne i jaki uchwyt tokarski kupić by było ok dziękuje.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#25

Post napisał: pabloid » 23 maja 2012, 13:27

Pierwsza rzecz to tarcza powinna być na zero, a nie 0,02. O ile z powierzchnią płaską zamka nie ma problemu bo ją przetoczysz (splanujesz), o tyle z częścią walcową zamka może być problem, bo jak przetoczysz, to pasowanie uchwytu na wcisk stracisz. Bicie zamka (jego części walcowej wchodzącej na wcisk w uchwyt) możesz jednak wykorzystać do zniwelowania niedokładności uchwytu mocując go w jednym z 3 możliwych położeń (masz 3 śruby mocujące) wybierając to z najmniejszym biciem. Korpus uchwytu 125mm powinien mieć bicie promieniowe max 0,03, ale im mniej to lepiej. Ma to wpływ na jego wibracje, zwłaszcza na większych obrotach. Jak już to uzyskasz, to wtedy przeszlifuj szczęki- było wiele razy na forum jak to robić. Jak natomiast tarcza nie wykazuje bicia tak na powierzchni płaskiej, jak i bocznej walcowej zamka, a korpus uchwytu pasowanego na wcisk ma 0,09, to znaczy, że jest uchwyt do d... (przynajmniej w polskim rozumieniu dokładności uchwytów; w żółto - ryżowym rozumieniu to moze to jest ok :mrgreen: )

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#26

Post napisał: grg12 » 23 maja 2012, 16:53

Można też dororobić tarcze pośrednią - tracisz trochę miejsca ale za to masz "nieruszany" oryginalny zamek - trzeba tylko pamiętać że tarcza pośrednia musi być zawsze montowana w takiej samej pozycji.
Z drugiej strony - 0.02mm bicia na tarczy? I to jest naprawdę w "normie producenta"?


rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#27

Post napisał: rysmen » 23 maja 2012, 20:24

Przepraszam koledzy zle napisałem ja zle zrozumiałem co importer pisze to 0,02 to jest dokładność a ja pomyliłem z biciem i was w błąd wprowadziłem jutro jeszcze raz ide sprawdzic ewentualnie lizne tarcze.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#28

Post napisał: RomanJ4 » 23 maja 2012, 20:59

pozdrawiam,
Roman


rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#29

Post napisał: rysmen » 25 maja 2012, 08:50

Witam wczora jeszcze raz posprawdzałem wszystko i tak
na tarczy mocującej pomiar z przodu tu gdzie 3 sruby mam 0,02 po przetoczeniu 0,01 na zamku od góry 0,01. Co do uchwytu to po wkreceniu prostego przedmiotu 5 cm od szczek mam bicie 1 mm za czołem przestawiac uchwyt na na tarczy i 0 poprawy przeczysciłem uchwyt i załozyłem lewe szczek i to samo w tym samym miejscu. Więc wyglada na to ze uchwyt do wymiany. i tera pytanie na allegro są w granicach 250-900 zł wiadomo że chciało by sie bisona ale koszt ale czy ktoś kupował te tańsze i jesli miał spore bicie to go reklmował nie było robleu z zwrotem?
Ostatnio zmieniony 25 maja 2012, 09:06 przez rysmen, łącznie zmieniany 1 raz.


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#30

Post napisał: m.j. » 25 maja 2012, 08:50

Na tarczy powinno być bicie równe 0 ale na chince i 0.01 przejdzie. Ja mam 0.01 na tarczy a na uchwycie dokręcając zawsze jedną wybraną śrubą w uchwycie spokojnie mogę ustawić przedmiot w 0.03 a jak się trochę pomęczyć to i w 0.01 da się ustawić. Do celów amatorskich myślę, że nie powinno to przeszkadzać. Co do wałka to najpierw spróbuj pomierzyć bicie kilka cm od uchwytu. Jeśli uda Ci się ustawić w 0.03 to na chince nie spodziewaj się lepszych dokładności.
Na początku latałem jak kot z pęcherzem z czujnikiem i zamiast toczyć i pracować to próbowałem utoczyć idealny wałek.
Po pierwsze spróbuj zaciskać szczęki na wałku dokręcając jedną śrubę i wybierz tą przy której jest najmniejsze bicie, a różnica jest spora. Na jednej śrubce łapie zwasze 0.03 bez problemu, a dokręcając uchwyt na innych już 0.06 - 0.09. Tak samo mam przy większym (też chińskim i nowym) uchwycie. Po prostu trzeba wyczuć maszynę i sprawdzić jej geometrię, czyli czy kły wrzeciona i konika są w osi i czy wrzeciono jest równoległe do łoża. Ja nie miałem równoległości i toczyłem stożki dość pokaźne do czasu aż pod wrzeciennik nie podłożyłem podkładek i metodą prób i błędów z czujnikiem nie ustawiłem równoległości akceptowalnej w moim przypadku. Sprawdź bicie na kle włożonym we wrzeciono bez uchwytu. Jeśli tam będzie bicie do 0.02 to sprawdź równoległość osi wrzeciona do łoża i tocz nie przejmując się, że masz 0.02 bicia. Wiem, że nie powinno go być, ale w tokarca za 3KZ niestety to raczej norma, a brak bicia to szczęscie kupującego. Lepsze chinki pewnie idą do Promy i innych ceniących się wyżej dystrybutorów.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”