Stół do nutoola

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stół do nutoola

#191

Post napisał: Armstec » 29 gru 2017, 05:57

u mnie tak jest
Obrazek



Tagi:


bolej1
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2007, 18:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stół do nutoola

#192

Post napisał: bolej1 » 20 mar 2024, 22:23

Witam. Po udało mi sie kupić po długich latach wymarzoną tokarkę Bernardo 700.
Niestety nie mam do niej podstawy a zakup oryginalnej nie dość że drogi to wydaję mi się mało praktyczna i mało stabilna.
Dlatego kupiłem używane dwa kontenerki 47x47x71 i teraz planuje zrobić do nich podstawę pod tokarkę.
Trzy ramki z profila 40x40x3 dwie dolne pod szafki i jedna duża wraz z poprzeczkami pod przykręcenie tokarki. Pionów słupki z jakiegoś grubego kątownika 20x40x4.
Podstawą ma być docelowo wymiary 150x60x78
Piszę posta żeby się poradzić bo nie jestem pewien konstrukcje. Cenne uwagi mile widziane.

Dodane 1 godzina 27 minuty 35 sekundy:
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 47
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Stół do nutoola

#193

Post napisał: RomanJ4 » 21 mar 2024, 00:44

Gratuluję zakupu tokarki, szkoda tylko, że nie poradziłeś się przed zakupem, bo odradziłbym Ci zakup tokarki Combo z przystawką do frezowania. Miałem taką 700-tkę, i wiem co mówię.
Lepiej zakupić frezarkę jako osobną maszynę z tego powodu, że w odróżnieniu od przesuwu poprzecznego(oś X) sanek poprzecznych(śrubą), ruch wzdłużny suportu czyli ruch wzdłużny stołu do frezowania(oś Y) realizowany przekładnią zębatą ma spore luzy, a małą dokładność (popatrz na podziałkę na pokrętle przesuwu suportu wzdłuż łoża - działka 0,5mm). A to przekłada się na to, że potrafi w ramach tego luzu szarpać w trakcie frezowania, zwłaszcza przy frezowaniu współbieżnym. Bo nie zawsze da się frezować z posuwem mechanicznym od śruby pociągowej, i trzeba kręcić ręcznie.
Ponadto szuflada sanek poprzecznych jest bardzo wąska jako stół do mocowania ledwo można zamocować imadło 100-tkę, a mocowanie poprzez pośrednią szerszą płytę teową(jako stołu) zabiera wysokość(oś Z) stół/wrzeciono.
Ale jak już jest, to zawsze można zdjąć przystawkę, i zamocować ją do zakupionego osobno typowego stołu krzyżowego poprzez kostkę lub inny adapter.

Stolik pod tokarkę musi być solidny, sztywny, i możliwie ciężki (niekoniecznie sama rama, wystarczy że położone na półkach/szufladach klamoty będą ciężkie) by się nie bujał przy toczeniu niecentrycznych mas. Dobrze jest też dać regulowane wibroizolatory(fabryczne, lub np z krążków hokejowych)
Obrazek
Ja stolik pod swoja zrobiłem z profili zamkniętych 40x40mm i kątowników(na półki)
wynik-pomiaru-luzu-wrzeciona-t99461-20.html#p736821
Obrazek Obrazek

Wysokość pod tokarką stojącą na nogach łoża jest bardzo mała i trudno się sprząta, swoją postawiłem na dwóch jednakowych impregnowanych od wody klockach z twardego drewna, które raz ze podniosły łoże nad wanną, to jeszcze są dodatkowymi wibroizolatorami.
Obrazek Obrazek

Dobrze też pomyśleć o kratce pod nogi, żeby nie deptać po wiórach.
Obrazek
Stolik skonstruować tak, by stojąc na kratce pokrętło sań poprzecznych mieć mniej więcej na wysokości ręki zgiętej w łokciu.

Do silnika frezarki (po zdjęciu fabrycznej obudowy która tylko hamuje przepływ) radzę zamontować obce chłodzenie - niezależnie od silnika zasilany wentylator kanałowy(od instalacji wywiewnej- można dobrać średnicę) który nie pozwoli przegrzać się silnikowi frezarki w pracy na małych obrotach kiedy wentylatorek na wale silnika jest mało wydajny. Wentylator kanałowy ma minimum 100m3 przepływu, więc o niebo więcej niż ten silnika.
Tak zrobiłem u siebie, pozwoliło mi to schładzać nagrzany silnik także w czasie przerw we frezowaniu. Wentylator drogi nie jest, a silnik i owszem. Należy zgrać kierunki przepływu powietrza dla wentylatora silnika(na prawych obrotach), i dla obcego chłodzenia, by się nie znosiły.
krecenie-silnika-indukcyjnego-1500obr-n ... 60-30.html
https://pfmrc.eu/topic/60403-frezowanie ... j4/page/3/
Obrazek Obrazek

Silnikowi tokarki z tego samego powodu też by się obce przydało, dodane do kaptura np w taki sposób:
Obrazek Obrazek.

Życzę Koledze wiele satysfakcji z pracy na tej maszynie, a w razie czego służę radą...
pozdrawiam,
Roman


bolej1
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2007, 18:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stół do nutoola

#194

Post napisał: bolej1 » 21 mar 2024, 20:00

Dzięki za poświęcony czas na napisanie tak obszernego posta. Na pewno wszystkie rady wezmę pod uwagę. Mam mały warsztat więc głównie dlatego zdecydowałem się na tokarko frezarkę. Wcześniej toczyłem w pracy na TSB16 ale porównując z Bernardo to przepaść.
Teraz zastanawiam się jak rozplanować rozstaw szafek. Narazie na nogi jest 56cm ale dojdą profile lub kątowniki i to cenne miejsce się napewno zmniejszy. Druga sprawa nie wiem czy nie przesunąć trochę tokarki w prawo tak żeby krawędź wrzeciona była nieco wysunięta za krawędź szafki. Trzy to jakiego materiału użyć na konstrukcję pionową profila 20x100x2 czy kątownika 30x40x4. Profil pewnie sztywniejszy ale zaborze więcej miejsca.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 47
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Stół do nutoola

#195

Post napisał: RomanJ4 » 22 mar 2024, 11:53

bolej1 pisze:nie wiem czy nie przesunąć trochę tokarki w prawo tak żeby krawędź wrzeciona była nieco wysunięta za krawędź szafki.

A w jakim celu? Poza tym o ile pamiętam to koniec wrzeciona i tak nie wystaje poza obrys osłony gitary.
bolej1 pisze:jakiego materiału użyć na konstrukcję pionową profila 20x100x2 czy kątownika 30x40x4.

Ja bym użył profilu, nie musi być aż 100x40, jak napisałem miałem pod 700-tką z profilu 40x40mm, i stolik był bardzo sztywny. Wannę umieść równo z bokami słupków, a właściwie to dałbym sztywną ramę, a szafki mogły by być wewnątrz ramy, bo nie wiem czy sama szafka z blachy jest dostatecznie sztywna.
Moja rama podstawy pod tokarka wyglądała tak, widać tu jak była spawana,
Obrazek Obrazek
krótsze boki ramy mają rozstaw pod śruby mocujące tokarkę, a tam gdzie noga łoża ma 4 śruby(pod wrzeciennikiem) jest w ramie dodatkowa poprzeczka na śruby od wewnętrznej strony nogi(rozstaw otworów można natrasować w/g otworów w wannie).
Na dole ramy widać, że poprzeczki są szersze niż górna rama by zwiększyć rozstaw wibroizolatorów i stabilność całej podstawy, otwory są pod wibroizolatory(nakrętki śrub regulacyjnych wibroizolatorów wspawane od dołu poprzeczek - jak widać na wcześniejszym zdjęciu)

Jak na fotkach widać, długość ramy jest nieco mniejsza od długości tokarki, ale i tak całość jest w tej osi bardzo stabilna, natomiast w osi poprzecznej jest szeroka jak wanna, ale może być i szersza, np jak szafki, tylko front szafek najlepiej niech będzie równo z krawędzią wanny dla wygodniejszej obsługi tokarki w niektórych operacjach. Do tyłu rama i szafki mogą wystawać poza wannę.

Przy spawaniu w całość zwłaszcza górnej ramy należy zwrócić uwagę by się nie skręciła, bo prostowanie będzie bardzo problematyczne.
Najlepiej do sczepiania i spawania skrępować profile do jakiejś sztywnej płaskiej powierzchni, i spawać naprzemiennie krótkimi ściegami by jak najmniej się grzała. Lepiej poświęcić więcej czasu na stygnięcie spawów niż potem się mocować.
Zresztą, drewniane klocki pod nogami łoża oprócz zwiększenia prześwitu łoże/wanna i wibroizolacji, mają za zadanie służyć także jako dylatacja dla wyrównania ewentualnego drobnego skręcenia płaszczyzny ramy, by owo nie przenosiło się na łoże tokarki przy dokręceniu śrub kotwiących. A w razie większego problemu łatwiej dopiłować klocek/klocki niż całą ramę.
Trzymam kciuki...
pozdrawiam,
Roman


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2839
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Stół do nutoola

#196

Post napisał: tristar0 » 22 mar 2024, 14:48

Roman jak widzę już jajka ma w koszyku :lol: :lol: :lol: Obrazek

Dodane 1 minuta 20 sekundy:
A po prawicy coś do popicia tokarz na wszystko przygotowany :P
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 47
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Stół do nutoola

#197

Post napisał: RomanJ4 » 22 mar 2024, 22:24

:D
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”