Problem po zimie

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
Supremo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 127
Rejestracja: 30 paź 2006, 08:56
Lokalizacja: Poznań

Problem po zimie

#1

Post napisał: Supremo » 11 mar 2011, 21:15

Ponieważ na dworze czuć już wiosnę odwiedziłem warsztat by zobaczyć jak przezimowały moje maszynki w nieogrzewanym pomieszczeniu. Na pierwszy rzut oka wszystko OK. Nie ma rdzy ani wycieków, wszystkie pokrętła się kręcą. Jedyną ofiarą zimy jest imak nożowy, a dokładnie ten "grzybek" na sprężynce co znajduje się pod imakiem. Nie mogę go wyciągnąć. Polałem WD40, odczekałem dwa dni i nic. Siedzi jak zaklęty. muszę go jakoś wydobyć bo inaczej imak nie przylega dokładnie do sanek.
Macie jakieś propozycje jak to zrobić bez uszkadzana "grzybka"?



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 11 mar 2011, 21:52

no mój sie chowa całkiem tak ze nic nie wystaje skoro twój wystaje to znaczy że nie siadł do końca wiec można go delikatnie po stukać ,potraktować magnesem nadać mu ruch obrotowy przez uderzenie punktakiem pod skosem, jeśli naprawdę nic nie skutkuje to można go przewiercić małym wiertłem nagwintować i wkręcając śrubę przez niego powinno go wypchnąć lub nie wiercić na wylot a zahaczyć za łeb śruby młotek bezwładnościowy -- zdjąć sanki i uderzać nimi o klocek drewniany może siła bezwładności go wypchnie (mam tak z przystawką do narzynek jak włożę redukcje z M12 na M10 to tylko uderzając oprawko o klocek jest szansa by ta redukcja wyszła) a no jeszcze jak wystaje dośc to można go Dremelkiem naciąć pod płaski śrubokręt
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 11 mar 2011, 23:34

A zdejmując szufladkę, nie ma od spodu czasem wkręta zamykającego gniazdo sprężynki?
Chyba że zatrzask wychodzi razem ze sprężyną do góry (nie wiem, bo nie mam Nutola)
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Supremo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 127
Rejestracja: 30 paź 2006, 08:56
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: Supremo » 12 mar 2011, 19:15

Dzięki za porady.
Jak czyściłem tokarkę po kupnie, wydawało mi się, że ten grzybek jest z cieniutkiej blaszki. Dlatego bałem się go traktować brutalnie. Teraz sobie myślę, że najlepszy będzie sposób ze śrubką. Jak się popsuje to wytoczę sobie coś podobnego.

A z innej beczki.
Jaki jest optymalny kąt jaskółczego ogona, na przykład w imaku szybkowymiennym? I kolejna pytania. Jaką stal można zastosować na taki imak, gdzie się takie kloce kupuje i ile kosztuje taki materiał?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 13 mar 2011, 01:18

RomanJ4 pisze:Chyba że zatrzask wychodzi razem ze sprężyną do góry
jeśli tak jest i od spodu nie ma żadnego wkręta, to zamiast
adam Fx pisze:można go przewiercić małym wiertłem nagwintować i wkręcając śrubę przez niego powinno go wypchnąć lub nie wiercić na wylot a zahaczyć za łeb śruby młotek bezwładnościowy
można też od spodu, przewiercając małym wiertłem otworek, włożyć pręcik i wybić całość do góry nie uszkadzając zatrzasku.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Supremo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 127
Rejestracja: 30 paź 2006, 08:56
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: Supremo » 30 mar 2011, 21:37

RomanJ4 pisze:można też od spodu, przewiercając małym wiertłem otworek, włożyć pręcik i wybić całość do góry nie uszkadzając zatrzasku
Dzięki, tak właśnie zrobiłem, potem potraktowałem grzybek papierem ściernym, oliwką i śmiga jak nowe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”