kupno Nutoola

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
lukon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 75
Rejestracja: 06 maja 2009, 19:53
Lokalizacja: Żurowa

kupno Nutoola

#1

Post napisał: lukon » 17 maja 2009, 08:17

Panowie już od pewnego czasu szukam małej tokarki już miałem parę na oku ale wybór padł na Nutool MC550E cena w Krakowie 3490zł napiszcie na co zwracać uwagę przy kupnie na co patrzeć za co pociągnąć ? wybieram się po nią i nie chciałbym kupić jakiejś felernej dziękuję i pozdrawiam :wink:



Tagi:


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#2

Post napisał: lukadyop » 17 maja 2009, 11:06

Witam zwróć uwagę czy konik z wrzecionem są w osi, czy wrzeciono nie ma bicia, sprawdź aby śruba miała równy gwint i nie była pokrzywiona, łoże aby nie było stłuczone i pokancerowane, zwróć uwagę na suport aby nie był uszkodzony i śruby nie były wadliwie wykonane, spędź przy niej godzinę ze sprzedawcą jak znajdziesz jakieś MINUSY do usunięcia to możesz troczę stargować. A tak na marginesie czy za takie pieniądze nie lepiej kupić np, TSB16 polska i naprawdę świetna maszyna sam taką posiadam.

Awatar użytkownika

MarekM1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 142
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#3

Post napisał: MarekM1 » 17 maja 2009, 11:09

lukadyop pisze: A tak na marginesie czy za takie pieniądze nie lepiej kupić np, TSB16 polska i naprawdę świetna maszyna
albo nawet TSB 20? - do której się przymierzam :) Jest ich zresztą kilka w cenach od 3 do 7 tys.
Marek
"Diabeł jest mądry nie dlatego, że jest diabłem, tylko dlatego, że jest stary"


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#4

Post napisał: lukadyop » 17 maja 2009, 11:19

Albo tsb 20 też dobra maszyna trochę więcej możliwości jeżeli chodzi o gwinty.


Autor tematu
lukon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 75
Rejestracja: 06 maja 2009, 19:53
Lokalizacja: Żurowa

#5

Post napisał: lukon » 17 maja 2009, 12:28

Myślałem nad TSB-16 lub TSB-20 ale jest ona dużo cięższa i rozmiarowo większa nie mam jej za bardzo gdzie postawić a pod Nutoola mam już gotowe miejsce a chciałem się na czymś nauczyć a kiedyś w przyszłości zakupić już coś poważniejszego więc myślę że na początek będzie dzięki wielkie za wypowiedzi pod koniec miesiąca wybieram się na wekend do Krakowa to spędzę przy kupnie trochę czasu pozdrawiam

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: clipper7 » 17 maja 2009, 19:36

Generalnie, szukaj ew. uszkodzeń prowadnic i innych powierzchni, śladów uderzeń itp. Luzami się nie przejmuj, i tak musisz maszynę rozkonserwować i wyregulować, nie powinno być jedynie wyczuwalnego luzu na wrzecionie. Konik powinien być na odpowiedniej wysokości, w osi poprzecznej jest regulacja. Łatwo to sprawdzić kłami stałymi MK2 i MK3 ( są w zestawie z maszyną). Warto też sprawdzić, czy uchwyt tokarski ( zwykle nie jest założony na wrzeciono) pracuje równo, bez zacięć i czy wchodzi ciasno na tarczę zabierakową. Zębatka posuwu wzdłużnego zwykle ma luz (brak kasowania), można tylko wybrać lepszy egzemplarz lub wyfrezować potem "łezki" w otworach mocujących. Przed rozpoczęciem pracy musisz wszystko oczyścić ze smaru konserwującego (przeważnie koloru czerwonego), przesmarować i wyregulować. Zaślep otwory do mocowania podtrzymki ruchomej ( inaczej wióry polecą na prowadnice), nie używaj blokady suportu, nie dociskaj za mocno blokady konika ( łatwo ją uszkodzić), najlepiej wymień filce w zgarniaczach wiórów. Zalej skrzynię przekładniową.

PRZECZYTAJ ODPOWIEDNIE WĄTKI NA TYM FORUM, TAM JEST DUŻO INFORMACJI!
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#7

Post napisał: lukadyop » 17 maja 2009, 20:25

clipper7 pisze:Generalnie, szukaj ew. uszkodzeń prowadnic i innych powierzchni, śladów uderzeń itp. Luzami się nie przejmuj, i tak musisz maszynę rozkonserwować i wyregulować, nie powinno być jedynie wyczuwalnego luzu na wrzecionie. Konik powinien być na odpowiedniej wysokości, w osi poprzecznej jest regulacja. Łatwo to sprawdzić kłami stałymi MK2 i MK3 ( są w zestawie z maszyną). Warto też sprawdzić, czy uchwyt tokarski ( zwykle nie jest założony na wrzeciono) pracuje równo, bez zacięć i czy wchodzi ciasno na tarczę zabierakową. Zębatka posuwu wzdłużnego zwykle ma luz (brak kasowania), można tylko wybrać lepszy egzemplarz lub wyfrezować potem "łezki" w otworach mocujących. Przed rozpoczęciem pracy musisz wszystko oczyścić ze smaru konserwującego (przeważnie koloru czerwonego), przesmarować i wyregulować. Zaślep otwory do mocowania podtrzymki ruchomej ( inaczej wióry polecą na prowadnice), nie używaj blokady suportu, nie dociskaj za mocno blokady konika ( łatwo ją uszkodzić), najlepiej wymień filce w zgarniaczach wiórów. Zalej skrzynię przekładniową.

PRZECZYTAJ ODPOWIEDNIE WĄTKI NA TYM FORUM, TAM JEST DUŻO INFORMACJI!


Posłuchaj Kol. clipper7 dobrze radzi sam ma tę tokarkę więc wie co jest grane.


tokarek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2009, 11:49
Lokalizacja: polska

Re: kupno Nutoola

#8

Post napisał: tokarek » 18 maja 2009, 15:23

lukon pisze:Panowie już od pewnego czasu szukam małej tokarki już miałem parę na oku ale wybór padł na Nutool MC550E cena w Krakowie 3490zł napiszcie na co zwracać uwagę przy kupnie na co patrzeć za co pociągnąć ? wybieram się po nią i nie chciałbym kupić jakiejś felernej dziękuję i pozdrawiam :wink:
LD 550 ma większą średnicę toczenia nad łożem i jest do załatwienia za dużo niższą cenę (jakieś 1100zł mniej a wszystko to samo + czasem można gratisy wyrwać ).


Autor tematu
lukon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 75
Rejestracja: 06 maja 2009, 19:53
Lokalizacja: Żurowa

#9

Post napisał: lukon » 19 maja 2009, 16:04

Wiem że jest tańsza ale w Krakowie nie sprowadzą (pytałem) a nie wiem gdzie można by ją jeszcze kupić oprócz allegro nie chce z allegro bo to jakby kota w worku :smile:


tokarek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2009, 11:49
Lokalizacja: polska

#10

Post napisał: tokarek » 19 maja 2009, 22:55

lukon pisze:Wiem że jest tańsza ale w Krakowie nie sprowadzą (pytałem) a nie wiem gdzie można by ją jeszcze kupić oprócz allegro nie chce z allegro bo to jakby kota w worku :smile:
Jak dam radę to coś się załatwi Koledze i sprawdzę co jest wart maszynka przed zakupem (zgodnie ze wskazówkami Kolegów z forum ).Ma kolega PW .
Ja mam LD 550 i da radę na niej toczyć bez problemu z dokładnością 0,05mm a mi to w zupełności wystarczy .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”