Chłodzenie cieczą w NUTOLKU

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#31

Post napisał: RomanJ4 » 24 maja 2013, 21:40



pozdrawiam,
Roman

Tagi:


Autor tematu
binek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 12
Posty: 84
Rejestracja: 13 wrz 2007, 20:20
Lokalizacja: Wołów

#32

Post napisał: binek » 24 maja 2013, 22:30

jak będe miał chwile to pokaze jak to wygląda w zośce


IgorWojas
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 121
Rejestracja: 23 paź 2007, 18:35
Lokalizacja: Warszawa\Łomianki

#33

Post napisał: IgorWojas » 25 maja 2013, 10:08

RomanJ4 pisze:Ja swoją do piły zrobiłem tak


Kolegi rozwiązanie już gdzieś widziałem, bardzo mi się podoba i na pewno będę naśladował.

Interesuje mnie wanna i rozwiązanie spływu konkretnie do Zosi, ale to nie ten dział, nie bede robił OT.

kol. binek - Dzięki za odzew, czekam z niecierpliwością ;)

Pozdrawiam!
Igor

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#34

Post napisał: RomanJ4 » 25 maja 2013, 11:06

Wanna do Zosi...

Obrazek

ja bym wannę zrobił pod całą podstawę Zosi, trochę większą, np o 5 cm z przodu (tak by korba wystawała poza wannę) i tyłu, a szerokości maksymalnego wysuwu stołu w lewą i prawą stronę aby wychwytywać wióry) ze spływem w jednym rogu przez rurkę do zbiorniczka z pompką pod blatem. Na odpływ można wykorzystać gotowca w postaci dolnej części od małego odpływu umywalki z uszczelką,
ObrazekObrazek
w wannie wiercimy tylko centralny otworek pod śrubkę mocującą odpływ pod spodem (albo z boku wanny jeśli nie można inaczej) i otworki sitka dookoła , jak u kol. binka. podobnie zrobiłem do swojej tokarki
Obrazek
Wannę można wykonać np z blachy ocynk ≠0,5mm, lub wykorzystać np 2 odpowiednio duże blaszki do pieczenia znitowane na silikon (jak to widać na moim zdjęciu). Spływ ze stołu do wanny np założonym wężykiem by nie chlapało.
pozdrawiam,
Roman


IgorWojas
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 121
Rejestracja: 23 paź 2007, 18:35
Lokalizacja: Warszawa\Łomianki

#35

Post napisał: IgorWojas » 25 maja 2013, 13:00

Zdaję sobie sprawę jak to powinno wyglądać, widziałem kilka takich rozwiązań, bezustannie buszuję w internecie w poszukiwaniu jakiegoś dobrego patentu. Ale z zosią jest inny problem - w dalszej części postu.

Blacha do pieczenia, hmm, o tym nie pomyślałem. W zosi jest inny problem mianowicie przy zjeżdżaniu kolumną w dół w pewnym momencie wychodzi ona od spodu stopy maszyny i jeśli w podstawie nie ma otworu to będzie próbowała "podnieść" całą frezarkę. Moja jest jeszcze dłuższa niż seryjna, o 100mm, . Na chwilę obecną stoi na beczce z piaskiem.

Obrazek

W pokrywie beczki mam wycięty otwór na kolumnę, wewnątrz jest jeszcze rura (chyba kominowa, na bank nierdzewna) która izoluje kolumnę od piachu. Frezarka jest przypięta na śruby m8 żeby nie skakała. Okazuje się że beczka jest bardzo marnym pomysłem, chyba że by ją zalać np betonem. Ale nie o tym jest mowa.

Pokrywa beczki mogłaby być wanną ale...

Problem jest właśnie z tą dziurą na kolumnę. Żeby ją uszczelnić, musiałbym podnieść całą frezarkę do góry (na stałe) i zmajstrować uszczelnienie które będzie zezwalało jednocześnie na ruch kolumny i jej całkowite wysunięcie ponad maksymalną wysokość beczki. Ale kol binek nie ma pewnie beczki tylko jakiś stół. Jak zobaczę i mi się spodoba to będę chciał wykonać taki sam. Ciekaw jestem właśnie rozwiązania sprawy z kolumną.

Jeszcze z innej strony zastanawiam się czy to w ogole ma sens w takiej "frezarce" bo ani tam nie można za szybko ani za bardzo więc i chłodzenie nie jest niezbędne. Może zostanę przy boroleju i pędzelku?

Ale koniec już OT!!! :) Kolegom binek i RomanJ4 bardzo dziękuję, jeszcze trochę "przeżuję" sprawę, jak coś mnie przerośnie założę temat w odpowiednim dziale, gdzie będziemy sobie mogli bez krępacji i do woli zagłębiać się w nim.

Pozdrawiam!

Igor


lukasz.radomski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 440
Rejestracja: 06 maja 2010, 15:32
Lokalizacja: Częstochowa

#36

Post napisał: lukasz.radomski » 25 maja 2013, 13:14

RomanJ4 pisze:Wanna do Zosi...


Wannę można wykonać np z blachy ocynk ≠0,5mm, lub wykorzystać np 2 odpowiednio duże blaszki do pieczenia znitowane na silikon (jak to widać na moim zdjęciu). Spływ ze stołu do wanny np założonym wężykiem by nie chlapało.
a co to za pompka do chłodziwa?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#37

Post napisał: RomanJ4 » 25 maja 2013, 13:43

lukasz.radomski pisze:a co to za pompka do chłodziwa?
To "fabryczne", kupione kiedyś na allegro za ~300zl. Gdzieś takie widziałem u polskiego sprzedawcy, ale nie pomne gdzie..

http://www.axminster.co.uk/axminster-ax ... prod21084/


http://bedair.org/Grizzly12x/GrizzlyG4003G5.html
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”