Remont tokarki MINI LATHE

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Remont tokarki MINI LATHE

#1

Post napisał: BYDGOST » 01 kwie 2009, 23:08

Trafiła do mnie kolejna mała tokarka do remontu. Tym razem to egzotyczna maszynka MINI LATHE, znana mi z opisów na stronach www.
Przyczyna niesprawności: nagłe, niespodziewane wjechanie nożem w obrabiany materiał.
Objaw: brak niższych prędkości ( po przełączeniu dźwigni do poz. L )
Uszkodzenie: wyłamane zęby w kole zębatym przekładni wrzeciennika. Koła zębate napędu głównego zostały wykonane z tworzywa sztucznego metodą wtrysku.
Sposób naprawy: wykonanie nowych kół zębatych z odpowiedniego materiału a konkretnie ze stali w gat. 40H.
Korpus wrzeciennika jest tak zbudowany, że nie ma możliwości smarowania olejem. Zastosować można tylko smarowanie smarem stałym.
Obecnie przekładnia i cała tokarka jest zmontowana i pracuje bardzo dobrze, w zakresie napędu. Co do reszty nie wypowiadam się.
Załączniki
Koła gotowe do montażu w tokarce.JPG
Koła gotowe do montażu w tokarce.JPG (149.37 KiB) Przejrzano 13671 razy
Wałek pośredni - powierzchnia pod łożysko.JPG
Tak wykonała fabryka.
Wałek pośredni - powierzchnia pod łożysko.JPG (184.07 KiB) Przejrzano 13630 razy
Mini Lathe założone koła stalowe.JPG
Mini Lathe założone koła stalowe.JPG (25.37 KiB) Przejrzano 13633 razy
ABCD0003.JPG
Widoczne uszkodzenia kół zębatych.
ABCD0003.JPG (27.42 KiB) Przejrzano 13668 razy
ABCD0002.JPG
Dźwignia do przełączania biegów z niskich na wysokie.
ABCD0002.JPG (20.31 KiB) Przejrzano 13600 razy
ABCD0001.JPG
ABCD0001.JPG (32.52 KiB) Przejrzano 13613 razy



Tagi:


kyrst
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 09 mar 2011, 14:25
Lokalizacja: tychy

#2

Post napisał: kyrst » 09 mar 2011, 14:28

BYDGOST, Witam. wiem, że ten post jest już stary, ale mam pytanie. Czy istnieje możliwość zamówienie takich kół zębatych u kolegi?

Awatar użytkownika

Autor tematu
BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: BYDGOST » 10 mar 2011, 23:49

Zamieszczam uproszczony rysunek kół zębatych jakie wykonałem do tej tokarki. Musiałem zdecydować się na zmianę modułu bo oryginalne koła wykonane z tworzywa miały bliżej nieokreślony moduł. Ja zastosowałem moduł 2 i dostosowałem ilość zębów do odległości osi. Konkretnie to rysunek przedstawia wymiary otoczek na koła zębate bez naciętych zębów. Podaję ilość zębów dla każdego koła. W praktyce wyglądało to tak, ze koła zębate kupiłem u sponsora, obtoczyłem nadmiar bo były szersze niż tu potrzeba i zmontowałem wg rysunku. Koła Z2 i Z4 zamontowałem na tulei Ø30 wewnątrz a koło Z1 stoczyłem tak, żeby utworzyć czop, na który wcisnąłem koło Z3.
Obrazek
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#4

Post napisał: rynio_di » 27 wrz 2011, 20:04

Jeżeli kolega jest tak uprzejmy to proszę jeszcze o sprawdzenie czy dobrze zrozumiałem że jako zestaw muszę kupić:
Na Z-1 koło o symbolu T-16889
,, Z-3 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, T-16897
,, Z-2 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, T-43452
,, Z-4 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, T_16899
I czy ze średnicy zewnętrznej należy coś toczyć? A w drodze podziękowania ... to piwko.

Awatar użytkownika

Autor tematu
BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 27 wrz 2011, 23:47

Z2 ma 32 zęby i jest to koło T43424. Pozostałe się zgadzają. Pewnie przeczytałeś linijkę dalej, ale przestawiłeś ostatnie cyfry bo takiego koła nie mogę znaleźć. Średnicy zewnętrznej czyli po zębach nie toczysz, to oczywiste. Zbierasz od strony jednego boku żeby uzyskać szerokość koła wg rysunku. W tak uzyskanych kołach trzeba wykonać otwory tak, żeby zamontować je na tulejach. Zamieszczam przykład na rysunku. Wymiary wg. uznania. Dbałem o to, żeby uzyskać stopień na tulei, żeby do niego dopchnąć koło. Zamieszczam rysunek wersji składanej. Jeśli ktoś ma takie możliwości to może wykonać te koła w całości, ale zestawu Z1_Z3 nie da się zrobić na frezarce w podzielnicy.
Obrazek
A i jeszcze jedno bo zapomniałem. Piwa to ja nie piję tak naprawdę, tzn mało, ale gdy będę w Lublinie to z chęcią się skuszę.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#6

Post napisał: rynio_di » 28 wrz 2011, 08:13

OK. Tak źle wpisałem symbol koła Z-2. Podpowiedz mi jeszcze co robiłeś z tymi tulejami dystansowymi na wrzecionie , pozostawiłeś oryginalne z tworzywa czy toczyłeś nowe? Oraz czy zachowałeś kołki ustalające ? Bo zdaje mi się że wykonać cały zestaw kół z tulejami o wymiarze L- to w całości nie wejdzie we wrzeciennik. Więc tulejki są potrzebne. Całość zamówię dzisiaj i wykonam w/g twoich rysunków. Piwka możemy się napić a na razie ( nie mogę ci dodać punktu za pomoc.). Dlaczego?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 28 wrz 2011, 09:54

BYDGOST pisze:zestawu Z1_Z3 nie da się zrobić na frezarce w podzielnicy.
chyba, że frezami palcowymi, takimi jak na stronie 35/37 http://www.fette.de/rd_fpn/ZahnformfraeserKatEN.pdf niestety ciężko osiągalnymi

może się komuś przyda
http://thehobbyistmachinestore.com/store/Mini-Gears/
podzielnica domowej roboty i inne
http://www.deansphotographica.com/machi ... tary1.html
http://www.deansphotographica.com/machi ... jects.html
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Autor tematu
BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#8

Post napisał: BYDGOST » 28 wrz 2011, 10:38

Z frezami palcowymi może być problem bo mało miejsca na wybieg narzędzia. Tu chodzi o najprostsze rozwiązania a zatem i najtańsze. A stronka o majsterkowaniu warsztatowym bardzo ciekawa. Też mam wiele zaszufladkowanych.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#9

Post napisał: rynio_di » 28 wrz 2011, 10:40

Ano. Jak podzielić mam na czym to frez palcowy modułowy nie znajduje się w moich zasobach. Podkładając frez tarczowy nie docinało by zęba do końca. Więc wykonanie nim jest nie możliwe. Ale już koła zamówione u sponsora dzisiaj wysyłka z resztą sobie poradzę .
A patrząc na ten sposób wykonania podzielnicy domowym sposobem i jak widzę taki kawał metalu założony do tej tokarki to śmiech mnie szarpie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#10

Post napisał: BYDGOST » 28 wrz 2011, 10:49

rynio_di pisze:Podpowiedz mi jeszcze co robiłeś z tymi tulejami dystansowymi na wrzecionie
Tuleje zostały z tworzywa bo gościu chciał oszczędnie no to miał jak chciał. Dla siebie bym wytoczył. Nie mogę sobie przypomnieć o jakie kołki Ci chodzi. Niestety czas daje znać o sobie. Montaż odbył się bez problemu. Załączam zdjęcia z netu pokazujące demontaż i montaż wrzeciona. A masz do niej DTR?
A punktu POMÓGŁ nie możesz przyznać bo to mój temat i ja jako autor mogę dawać punkty. Każdy w swoim temacie daje punkty - taki regulamin! He he.
Załączniki
Demontaż wrzeciona.rar
(536.64 KiB) Pobrany 738 razy
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”