TSA 16 ustawienia gitary

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
tomla
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:27
Lokalizacja: Warszawa

TSA 16 ustawienia gitary

#1

Post napisał: tomla » 26 kwie 2011, 22:22

Witam!
Znalazlem DTR doteczace ustawien gitary, ale nie wiem za bardzo o co chodzi z literkami ABCDEF , jak mniemam sa to tryby, ale nie za bardzo wiem co wskazuja liczby podane w tabelce. Czy sa to srednice obrabianych elementow? Prosilbym o oswiecenie mnie w tym temacie :) Tokarka jest kombletna i posiada wszystkie tryby, ale aktualnie przesow jest za wolny do moich potrzeb. Element ktory chce obrobic ma srednice 29,5mm i chcialbym naciac gwint 1.75/1.5.


cs



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 26 kwie 2011, 22:43

Litery oznaczają kolejne koła w przekładni.
Jeżeli znakiem * oznaczymy "zazębiają się" a znakiem + oznaczymy "są na tej samej osi", to dostaniemy łańcuch wrzeciono+A*B+C*D+E*F+skrzynka Nortona.
W deteerce masz rysunek.

Koła dobierasz według tabeli.
Niektóre posuwy można uzyskać na różnych kołach, przestawiając Nortona.

Odradzam nacinanie dzikich gwintów, potem się zapomina wymiary i są problemy.

.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: TSA 16 ustawienia gitary

#3

Post napisał: Andrzej 40 » 26 kwie 2011, 23:27

tomla pisze:Witam!
Znalazlem DTR doteczace ustawien gitary, ale nie wiem za bardzo o co chodzi z literkami ABCDEF , jak mniemam sa to tryby, ale nie za bardzo wiem co wskazuja liczby podane w tabelce. Czy sa to srednice obrabianych elementow? Prosilbym o oswiecenie mnie w tym temacie :) Tokarka jest kombletna i posiada wszystkie tryby, ale aktualnie przesow jest za wolny do moich potrzeb. Element ktory chce obrobic ma srednice 29,5mm i chcialbym naciac gwint 1.75/1.5. cs
Panie "pan magister" - ortografia się kłania -" kombletna i przesów", pominę "doteczące". Przed wysłaniem warto przeczytać co się napisało. Przy okazji: te tryby nazywa się zębami, a w drugim przypadku kołami zębatymi. To jest opisane w DTRce.
Powodzenia w zabawie z TSA-16.
Andrzej

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 26 kwie 2011, 23:40

Popatrz jeszcze raz na tabelkę z przełożeniami gitary. Z lewej strony tabeli, w pierwszej kolumnie, masz podany skok nacinanego gwintu. Już na to patrzyłeś i wiesz, że masz wybrać wiersz tabelki z liczbą 1,75. Teraz kolejne kolumny masz oznaczone literami od A do F i są to kolejne koła zębate, które mają znaleźć takie ułożenie w gitarze jak na rysunku po prawej stronie tabelki. Liczby oznaczają ilości zębów tych kół zębatych. Kolega tuxcnc powyżej opisał to, ale może jeszcze raz: na wrzecionie masz koło A ( czyli w Twoim przypadku koło z 35 zębami. To koło zazębia się z kołem B ( 50 zębów), które osadzone jest na wspólnej osi z kołem C ( 30Z). Teraz koło C zazębia się z kołem D (127Z), które z kolei jest na wspólnej osi z kołem E (100Z). Koło E zazębia się z kołem F (40Z), które jest osadzone na wałku wchodzącym do skrzynki Nortona. Skrzynka ma przełączaną dźwignię, która musi mieć określoną pozycję dla każdego gwintu i w tym przypadku jest to pozycja nr 1 ( ostatnia kolumna tabelki).
Popatrz na zdjęcia w mojej galerii. Są tam zdjęcia wielu podzespołów TSA 16 w także gitary i skrzynki Nortona. W razie co pytaj.
Załączniki
TSA_16_gwinty metryczne.gif
TSA_16_gwinty metryczne.gif (200.6 KiB) Przejrzano 9846 razy
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
tomla
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Podziekowania

#5

Post napisał: tomla » 27 kwie 2011, 00:10

Witam ponownie!
Bardzo dziekuje za szybka, wyczerpujaca odpowiedz, teraz wszystko jasne. Przepraszam jednoczesnie za podla ortografie i bledy, ktorych sie dopuscilem. Obiecuje poprawe.
Klikam oczywiscie "POMOGL" :)

[ Dodano: 2011-04-27, 12:14 ]
Mam jeszcze do Was dodatkowe pytanie, jaki zestaw nozy kupic do tej tokarki. Widzialem na allegro zestawy po 80zl za komplet 10 nozy, ale czy sa one dobre? Moze byscie cos polecili.

pozdrawiam


gfgfgfgf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2012, 09:52
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: gfgfgfgf » 21 sie 2012, 10:00

Witam,
Kończę składać tokarkę. Jedno, czego nie rozumiem, to jakie koła powinny być założone w gitarze przy normalnym toczeniu? W tabelkach widzę tylko odpowiednie koła do nacinania poszczególnych gwintów. Będę wdzięczny jak ktoś mi to wyjaśni.

Pzdr-F


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: Andrzej 40 » 21 sie 2012, 12:19

gfgfgfgf pisze: Jedno, czego nie rozumiem, to jakie koła powinny być założone w gitarze przy normalnym toczeniu? W tabelkach widzę tylko odpowiednie koła do nacinania poszczególnych gwintów. Będę wdzięczny jak ktoś mi to wyjaśni.
Dowolny z zestawów. Posuw będzie taki sam jak przy nacinaniu gwintu ewentualnie dodatkowo zmieniony Nortonem. Najwolniejszy jaki można uzyskać to zestaw do posuwu 0,2mm z ustawieniem gitary na poz. 9. Wyniesie ok. 0,2x(30:44)=0,136mm/obrót. 30/44 to zmiana przełożenia na Nortonie z 4 dla 0,2 mm/obrót na 9. Koło 4 ma 30z, 9 ma 44z.
Parę danych zmian Nortonem: z 1 na 8 = posuw z 1 x0,6; z 1 na 4 - z 1 x0,8; z 4 na 8 - z 4 x0,75; z 6 na 8 - z 6 x0,9.


gfgfgfgf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2012, 09:52
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: gfgfgfgf » 21 sie 2012, 14:05

Dzięki Andrzej, potwierdziło to moje ostatnie przypuszczenia i rozwiało wątpliwości.

Pozdrawiam
Grzegorz


madziax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 26 gru 2012, 17:01
Lokalizacja: Warszawa

TSA 16 ustawienia gitary

#9

Post napisał: madziax » 30 gru 2012, 18:47

Witam serdecznie,

Posiadam tokarkę produkcji USA firmy South Bend 10” lenght of bed 4,5 catalog no. 8187RN i chciałbym nacinać gwinty metryczne o skokach 1-1,25-1,5-1,75-2-2,5-3, ale nie wiem jak to zrobić. Tokarka posiada skrzynkę Nortona na której jest tabliczka w calach i chyba nacina tylko gwinty calowe. Nad skrzynką Nortona jest dźwignia, którą przesuwając w lewo zwiększają się obroty śruby pociągowej, a w prawo zmniejszają. Śruba pociągowa ma 8 nitek gwintu na cal, średnica tej śruby to 20,5mm. Z innych źródeł dowiedziałem się, że można dorobić koła zębate do gitary. W tej tokarce wydaje mnie się, że gdyby trzeba było dorobić koła, to tylko koła A. Ponieważ inne koła nie mają regulacji wzg. swoich osi (nie można ich oddalać i przybliżać).
Proszę o pomoc w ustawieniu skrzynki Nortona oraz dobraniu (lub dorobieniu) kół z odpowiednią ilością zębów do gitary do podanych wyżej skoków gwintów.
Pozdrawiam i proszę o podpowiedzi. :smile:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 2013, 20:57 przez madziax, łącznie zmieniany 3 razy.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#10

Post napisał: pabloid » 30 gru 2012, 20:01

Obrazki daj w pionie bo rozwalają ekran.
To zmienne przełożenie służy do przechodzenia z posuwów do toczenia na gwintowanie.
Do przejścia z systemu calopwego na metryczny potrzebne ci koło 127 zębów. Resztę musisz sobie policzyć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”