Ustawienie wrzeciennika LD550

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
Marrog3800
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 30 wrz 2019, 09:45

Ustawienie wrzeciennika LD550

#1

Post napisał: Marrog3800 » 01 wrz 2021, 22:59

Cześć wszystkim. Po gruntownym remoncie i usuwaniu niedociągnięć tokarki Ld 550 przyszedł czas na ustawienie wrzeciennika względem loża. Jak wy ustawialiście w tych maszynach domowych warunkach wrzeciono? A może ktoś ma z okolic Katowic do pożyczenia trzpień kontrolny? Lub ktoś może wykona taki trzpień na stożek MK3 o ile jest to możliwe. Dziękuję za jakąkolwiek pomoc i odpowiedzi. Pozdrawiam.




Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ustawienie wrzeciennika LD550

#2

Post napisał: Adam Domański » 02 wrz 2021, 07:58

Ja ustawiałem bez czpienia. Po prostu mocowałem wrzeciono brałem kawałek pręta i planowełem powierzchnię bez podparcia koniem, mierzyłem stożek, poprawiałem ustawienie wrzeciona i tak aż do skutku.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Ustawienie wrzeciennika LD550

#3

Post napisał: RomanJ4 » 02 wrz 2021, 12:25

Adam Domański pisze:Po prostu mocowałem wrzeciono brałem kawałek pręta i planowałem powierzchnię bez podparcia koniem, mierzyłem stożek, poprawiałem ustawienie wrzeciona i tak aż do skutku.

Obrazek
(https://pfmrc.eu/topic/60403-frezowanie ... y-romanj4/)

To dobra metoda na pomiar bez trzpienia kontrolnego, ale by taki pomiar był miarodajny to trzeba wziąć pod uwagę i spełnić pewne warunki:
- aby wrzeciono nie miało nadmiernego luzu na łożyskach,
- ów "kawałek pręta" nie był zbyt cienki (wiotki) i zbyt długi względem średnicy(choć z drugiej strony im dłuższy - tym pomiar dokładniejszy), bo długi wiotki pręt będzie pod wpływem promieniowych sił/oporów skrawania(reakcyjnej do FCN/Fo siły odpychającej Fo') odginał się na wolnym końcu dając w rezultacie oś obrotu materiału(OM) nierównoległą do osi łoża(OT) i stożkowaty kształt powierzchni toczonej, co zafałszuje obraz równoległości osi wrzeciona do osi łoża (czyli brak bazy do pomiaru).
Obrazek
- dlatego też, by promieniowe opory skrawania(odpychanie materiału Fo') zminimalizować, trzeba do zatoczenia użyć noża z prostopadłą do materiału(czyli osi toczenia) krawędzią skrawającą(kąt przystawienia Kr=90°), zgodnie z prawidłami teorii skrawania https://pfmrc.eu/topic/78625-techniki-t ... zu/page/3/, http://www.pcez-bytow.pl/download/plk/3 ... teoria.pdf
Obrazek Obrazek
- ewentualnie użyć płytkę do składaka z jak najmniejszym kątem wierzchołkowym(rξ) naroża, i zagłębieniem(przybraniem ap) ostrza w materiał nie mniejszym jak 2/3 rξ z tego samego powodu..
Obrazek
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”