bernardo profi 700bqv vs optimum tu 3008

potrzebuje opini

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
rudygustav
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2020, 16:16

bernardo profi 700bqv vs optimum tu 3008

#1

Post napisał: rudygustav » 27 gru 2020, 21:54

dobry wieczór
jestem nowym użytkownikiem forum i chciałem poprosić o opinie.
przy założeniu że nie mam za dużo miejsca w warsztacie oraz wolałbym nie poświęcać czasu na reanimacje nowej tokarki, czy któryś z kolegów może podzielić się opinią na temat dwóch modeli wymienionych w tytule. tokarka nie będzie pracowała zarobkowo- czyste hobby i powinna mieć otwór wrzeciona powyżej 30mm. oczywiście jeśli jest coś lepszego/ lepszego i tańszego będę wdzięczny za podpowiedzi.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: bernardo profi 700bqv vs optimum tu 3008

#2

Post napisał: RomanJ4 » 28 gru 2020, 00:44

Gdybym miał płacić 14300 za Optimum które podobnie jak Bernardo zalicza się jeszcze do grupy obrabiarek amatorskich, to już wolałbym dołożyć te niecałe 2 tys. i kupić tokarkę o klasę wyższą, bliższą profesjonalnym, np https://alle gro.pl/oferta/tokarka-metalu-1000mm-austria-nowa-tokarki-2xposuw-7512626055 lub podobną, z mechaniczną skrzynią biegów we wrzecienniku(obr min już od 70rpm vs 150/Opti, i to z regulatora silnika, a co za tym idzie i większy moment), pełnozakresową skrzynką posuwów(czyli bez potrzeby zmiany kół gitary do dobrania skoku czy posuwu) która zapewnia więcej skoków i posuwów niż Opti - 9 (parametry można sobie porównać),
Obrazek
nieco większym jeszcze przelotem wrzeciona(⌀38mm),
oraz trochę większą długością toczenia w kłach(w sumie to nie zajmie dużo więcej miejsca niż Optimum). Również normalne "tokarkowe" przełączanie obrotów(kto gwintuje ten wie o co chodzi)
Nie bez znaczenia jest też 2x większa masa, a to już przekłada się na dużo większe parametry obróbki, większą stabilność i mniejsze tendencje do wpadania w drgania. Dodatkowo ma nieco więcej wyposażenia w standardzie, podtrzymki stałą i ruchomą, tarczę tokarską, i fabryczna podstawę- przy Optimum nie jasno napisane czy w zakresie podstawa czy tylko wanna na wióry)

Ja bym się zastanowił...

W załączniku dla zorientowania się DTR-ka prawie identycznego jak Holzmann modelu
Tok.do met.CQ6230A - 2.pdf
(8.24 MiB) Pobrany 282 razy
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
rudygustav
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2020, 16:16

Re: bernardo profi 700bqv vs optimum tu 3008

#3

Post napisał: rudygustav » 28 gru 2020, 19:21

serdecznie dziękuję za odpowiedź, faktycznie optimum nie ma podstawy w zakresie dostawy, zabieram się za porównania

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”