Zderzak wielopunktowy na bogato

Pomysł i wykonanie.

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zderzak wielopunktowy na bogato

#1

Post napisał: grawer » 09 maja 2020, 13:54

Poprzedni zderzak na magnesie ma dużo wad i jest prosty do granic możliwości.
Od wczoraj robię coś bardziej rozbudowanego. Zderzak wielopunktowy z 30-stoma punktami o skoku co 1 milimetr.
Będzie mocowany jako przystawka by można było go zdjąć gdyby przeszkadzał. Mocowany na dwóch śrubach do suportu. Jest w trakcie budowy. Zderzaki starałem się zrobić w miarę dokładnie. Od 1mm do 10mm z tolerancja 0.01. Powyżej 10mm do 30mm to już maksymalnie 0.03mm. Na razie parę zdjęć.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zderzak wielopunktowy na bogato

#2

Post napisał: adam Fx » 09 maja 2020, 18:34

super :) trochę pracy to kosztowało
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


lukaszek0705
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 16 sie 2017, 07:53
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zderzak wielopunktowy na bogato

#3

Post napisał: lukaszek0705 » 09 maja 2020, 21:05

Witam moim zdaniem jest to nie potrzebne noże na imaku max 4 przy małym imaku,na większym da się założyć więcej jeden zderzak ewentualnie jakieś dostawki do zderzaka reszta na sankach regulacja od styku jako tokarz takich cudów nie widziałem a pracuję kilkanaście lat


Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zderzak wielopunktowy na bogato

#4

Post napisał: grawer » 09 maja 2020, 22:14

Takich cudów nie widziałeś bo jesteś za młody. :D
Ja pracuję jako tokarz od 1965 roku. I widziałem nie takie cuda. Jest masę sztuczek czy to przy tokarce czy frezarce.
Nie jeden tokarz mi pokazał takie rzeczy że młodym się w głowie nie mieści. W tedy nie było CNC a powstawały takie właśnie cuda. :mrgreen: :lol:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zderzak wielopunktowy na bogato

#5

Post napisał: adam Fx » 10 maja 2020, 01:51

Z doświadczenia z YT wiem że większość myśli tylko swoimi kategoriami na bazie swych doświadczeń Ktoś może być tokarzem i od dziecka a w życiu nie poznać wielu procesów i ich zastosowań przez co nie docenia przydatność do tego dochodzą nawyki i ulubione sposoby (np. Ptasiński nie używa średnicówek tylko za każdym razem dotacza sprawdziany tłoczkowe) ... np. ja powiem nagniatanie to archaiczny proces nikomu nie potrzebny (bo wżyciu się z nim na żywo nie spodlałem i jak kogoś pytam to albo nie zna albo niewiele wie) a iny powie to wspaniała technologia używamy jej na co dzień

polecam https://www.youtube.com/channel/UCnJSm2 ... Kq2ZSO8oGQ tam to dopiero różnych przyrządów i zderzaków można uświadczyć
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zderzak wielopunktowy na bogato

#6

Post napisał: tuxcnc » 10 maja 2020, 08:57

To jest klasyczny przykład sytuacji, gdy autor tak się podnieca swoim dziełem, że przestaje widzieć jego wady, a już tym bardziej nie widzi alternatywnych rozwiązań.
Ja bym takiego cudaka przy maszynie nie chciał, a jego użyteczność oceniam jako wątpliwą.


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Zderzak wielopunktowy na bogato

#7

Post napisał: mineque » 10 maja 2020, 10:35

A @tuxcnc nie widzi różnicy pomiędzy krytyką a konstruktywną krytyką.
Zamiast jęczeć bez uzasadnienia to może wykaż wady zaproponuj inne rozwiązanie a tym bardziej pokaż alternatywne rozwiązania . Pisanie sensownego postu zajęłoby ci niewiele dłużej.

Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 385
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zderzak wielopunktowy na bogato

#8

Post napisał: maszynista1 » 10 maja 2020, 11:08

tuxcnc pisze:To jest klasyczny przykład sytuacji, gdy autor tak się podnieca swoim dziełem, że przestaje widzieć jego wady

Napisał to ktoś kto wymyślił takiego knota. imak-szybkowymienny-tuxcnc-t105556.html?hilit=imak

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zderzak wielopunktowy na bogato

#9

Post napisał: tuxcnc » 10 maja 2020, 12:00

maszynista1 pisze:
10 maja 2020, 11:08
Napisał to ktoś kto wymyślił takiego knota. imak-szybkowymienny-tuxcnc-t105556.html?hilit=imak
Zrobiłeś ?
Przetestowałeś ?
Czy tylko tak Ci się wydaje ?


Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zderzak wielopunktowy na bogato

#10

Post napisał: grawer » 10 maja 2020, 15:21

Dzisiaj już jest po próbie generalnej. Chciałem to skończyć w sobotę i się udało.
Krytykę przyjmuję. Każdy ma prawo się wypowiedzieć.
Urządzenia które buduję nigdy nie powstały w wyniku rysunku technicznego. Były ogólne założenia co do konstrukcji i odręczne szkice. Reszta powstaje z marszu. Pana Ptasińskiego znam z internetu. To jest fachowiec przez duże F starej daty który potrafi nie tylko wymyślić ale zrobić. Czy operator maszyny CNC jest fachowcem?. Teoretycznie tak. Ale jest różnica, Pan Ptasiński dostanie kawałek metalu i dzięki swojej własnej wiedzy i zdolnością manualnym z tego coś stworzy. Operator CNC jest tylko "maszyną" do maszyny. Nie stworzy NIC jeśli nie wpisze programu do maszyny, i maszyna zrobi to za niego.
Takie jest moje zdanie, nikt nie musi się z nim zgadzać.
Zderzak spisuje się bardzo dobrze, nawet lepiej niż myślałem. Jego zamontowanie nie przeszkadza w pracy, a gdyby coś trochę w niektórych operacjach przeszkadzał wystarczy wykręcić jedną śrubę i go zdemontować.
Dużo toczę, frezuję i dorabiam elementów dla lotnictwa. Są to niektóre części zamienne oraz nowe do samolotów ultralekkich. Z lotnictwem jestem związany od 1965 roku. Więc tej wiedzy trochę posiadam. Pracowałem na tokarkach, frezarkach pionowych, poziomych, szlifierkach do płaszczyzn oraz do wałków, strugarce, oraz jako ślusarz i monter.
Ale wróćmy do tematu.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

I Na koniec efekt końcowy na szybko w nocy. Pręt nierdzewny Φ 8mm zataczany co 2mm z uskokiem 0,5mm.

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”