Silniki 3-fazowe do Nutoola....

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#11

Post napisał: bartuss1 » 02 wrz 2008, 19:48

tez mam 550 3 fazy w c6 mam 750 3 fazy z falownikiem LG i tak wiekszosc jade na max obrotach bo na bardzo wolnych silnik sie nie chłodzi


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#12

Post napisał: rynio_di » 02 wrz 2008, 19:55

Wtrącę swoje trzy grosze dotyczące cen silników( używanych)
- silnik 230V 2850 obr/min moc 1.1kW oś 14mm wyjęty z pompy ogrodowej 25zł
-// -// // // 2.2 k oś 18mm // z myjki ciśnieniowej 50zł jedyny kłopot to ,że silniki posiadają montaż kołnierzowy ale zaleta można podłączyć z obrotami w obie strony.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#13

Post napisał: clipper7 » 03 wrz 2008, 10:40

bartuss1 pisze:na bardzo wolnych silnik sie nie chłodzi
Polecam osobno zasilany wentylator.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Mietek59
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2009, 21:57
Lokalizacja: Śląskie

Silnik

#14

Post napisał: Mietek59 » 14 wrz 2009, 21:34

Silnik Nutool to porażka. U mnie tylko chodzi do prędkości trzeciej czyli ok 400 obrotów, jest tak słaby że nie może wejść na obroty tylko szarpie na wyższych biegach. Jak ją przywiozłem ze sklepu to myślałem że skrzynia biegów jest uszkodzona bo był taki hałas ja by nie było zębów na zębatkach. Po rozebraniu skrzyni przekładniowej okazało się że skrzynia jest ok, tylko silnik nie na siły wystartować. Na niskim biegu chodzi, ale jak wiercisz i chcesz dać większy wiór to staje. Doszłem do wniosku że tylko silnik 3 fazy 1,1kw i falownik 1,5kw.
Żadne zasilanie z jednej fazy, bo to jest porażka. Nawet najlepszy silnik jednofazowy z końdziorem nie ma szans z silnikiem 3 fazy. I nikt mi nie powie że silnik jednofazowy jest dobry, bo po pierwsze wypala się wyłacznik odśrodkowy co włacza drugą cewkę do rozruchu, po drugie jest słaby moment rozruchowy. To na razie tyle co do silników. Myślę że jak ktoś chce mieć komfort pracy i brak stresu to tylko siła. Pozdrawiam


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#15

Post napisał: Bbuli » 14 wrz 2009, 21:37

Jeśli jest kondensator to nie ma wyłącznika odśrodkowego.....


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#16

Post napisał: ARGUS » 15 wrz 2009, 23:58

Mietek59 pisze:Silnik Nutool to porażka. U mnie tylko chodzi do prędkości trzeciej czyli ok 400 obrotów, jest tak słaby że nie może wejść na obroty tylko szarpie na wyższych biegach.
Więc popuść troszkę naciąg paska klinowego bo w tym jest problem
Mój Nutol przepracował już kilkadziesiąt godzin i nie mam problemu z wejściem na obroty nawet na najwyższych startuje dobrze
( zakładam że twój silnik jest sprawny )
Na pewno silnik trzyfazowy jest lepszy ale nie zawsze jest go gdzie podłączyć a kupno nowego silnika i falownika to dość spory koszt


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#17

Post napisał: m.j. » 16 wrz 2009, 07:02

:grin: Widzę, że niektórzy myślą iż wszyscy mają nieograniczone możliwosci finansowe i lokalowe orazprzy okazji chcą wykonywać na swoich Nutoolach i podobnych masową robotę :grin: Ja przykładowo będę miał gdzie postawić swoją LD550 i będę miał tez zasilenie fazowe. Jednak jak na razie zmiana silnika czy zakup falownika byłby dla mnie zbyt wielkim wydatkiem. Zresztą czy przy zastosowaniach hobbystycznych i wykonywaniu jakiegoś detalu raz na jakiś czas czy wykorzystam możliwości nawet tego 0.5KW silnika jaki ma Nutool? Być może, zgodnie ze słowami powiedzenia:"w miarę jedzenia apetyt rośnie" z czasem będę przerabiał i unowocześniał swoją tokarkę. Mało jeszcze wiem jednak z tego co wyczytałem i się dowiedziałem to nawet przy twardych materiałach, mając dobry nóż na małym posuwie i małych obrotach da się wszystko zrobić - mając oczywiście dużo cierpliwości w zapasie.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#18

Post napisał: ARGUS » 17 wrz 2009, 08:59

m.j. pisze:Mało jeszcze wiem jednak z tego co wyczytałem i się dowiedziałem to nawet przy twardych materiałach, mając dobry nóż na małym posuwie i małych obrotach da się wszystko zrobić - mając oczywiście dużo cierpliwości w zapasie.
I to jest "złota myśl w ramce"
do tego jeszcze parenaście (lepiej pareset )godzin praktyki trochę zniszczonego materiału oraz noży i
maszynka zacznie robić to co my chcemy anie to na co ma ochotę
I wtedy można zacząć "unowocześniać " do naszych wymagań
Już kiedyś pisałem - Nutol i jemu podobne to maszynki do Małych warsztatów i raczej jednostkowej "produkcji " nie oczekiwałbym więc osiągów jak w potężnych mocą i konstrukcja maszynach
Według mnie silnik 550 W sprawdza się całkiem przyzwoicie
ale wymiana na 750 W na siłę i do tego falownik na pewno polepsza pracę maszyny i wygodę pracy
Niestety na to trzeba wydać troszkę kasy
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#19

Post napisał: clipper7 » 17 wrz 2009, 10:06

ARGUS pisze:Niestety na to trzeba wydać troszkę kasy
Kasa jest mała, a zysk spory. Na Allegro można kupić w miarę tanio nowe silniki 750W z czujnikiem temperatury ( istotne przy stosowaniu falownika), a falowniki tej mocy są oferowane za niewielkie pieniądze ( cena rośnie gwałtownie przy mocach > 1 kW). Zyskujemy płynny rozruch i hamowanie, zabezpieczenie przeciążeniowe, pomiar prędkości obrotowej, prądu itp. (jeżeli falownik ma wyświetlacz), możliwość "podkręcenia" obrotów ( w rozsądnych granicach), można kontrolować przeciążenie silnika i dopasowywać charakterystykę momentu, itp.,itd. Ja na pewno nie chciałbym zamienić z powrotem silnika 3f na oryginalny 1 fazowy :grin:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#20

Post napisał: m.j. » 21 wrz 2009, 11:45

Mam pytanko - czy silnik 3-fazowy 0.37KW jest lepszy od 1-fazowego 0.55KW?
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”