dodatkowy przekaźnik w CNCgraf wersja dos

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu cncGraf

Autor tematu
Riczmund
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 12 wrz 2006, 08:41
Lokalizacja: Głuszyca

dodatkowy przekaźnik w CNCgraf wersja dos

#1

Post napisał: Riczmund » 12 maja 2007, 14:49

Witam!
Czy któryś z kolegów próbował wysterować dodatkowy przekaźnik w CNCgrafie DOS??
Konkretnie chodzi mi o to czy istnieją w tej wersji funkcje M ,które zmieniały by stany na wolnych stykach wyjściowych LPT (np pin8 lub pin9) ta jak M03 i M05 zmienia stan na pinie1 oraz M05 i M09 na pinie14.
Automatyka będzie wykorzystana dość nietypowo do sterowania dwugłowicową maszyną szyjącą i w trakcie cyklu chciałbym mieć możliwość użycia jednej\drugiej\lub dwóch na raz igieł ,więc:
PK-1 podnieś\opuść 1-wszą głowice
PK-2 -----------------2-gą głowice
PK-3 wł.\wył. napęd głowic
Myślałem o wykorzystaniu któregoś z parametrów Z (z którego nie będę korzystał) do wysterowania przekaźnika (np.DIR) ale po co mieszać,potem przy pisaniu programów miałbym problem.
Powstanie również problem jak zatrzymać posuw stołu podczas podnoszenia głowic ale o tym jeszcze nie myślę.



Tagi:


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: qqaz » 13 maja 2007, 12:19

Z jakiego powodu do sterowania urzadzeniem typu start stop z wariantami - I lub II głowica - chce kolega zastosować sterowanie dedykowane jako graficzne lub 3D. Prawdopodobnie łatwiej by było oprzeć sie o sterownik programowany, choćby typu LOGO, EASY, Mitsubishi itp.
Cena na poziomie do 1000zł z duza ilścia wejść i wyjść, dodatkowo ekran gdzie mozna zaszyć prostą komunikację podstawowych parametrów np długość sciegu lub jego wzór typu ileś lewa, ileś prawa, dalej obie,stop, czekam na dalszy scieg. Natomiast długie i zróznicowane wzory wkładac do sterownika albo w oparciu o RSa lub bezpośrednio z LPT.
Chyba że to coś jak hafciarka, teraz pomyslałem, to faktycznie gotowa grafika i do przodu.


riczmund
Posty w temacie: 2

#3

Post napisał: riczmund » 13 maja 2007, 12:46

Maszyna pikuje kołdry na ramach zamocowanych na wózkach (wózek X jeździ po wózku Y).
Tą którą chcę zmodyfikować do tej pory zasilała krzywka-więc tylko jeden wzór w jednym rozmiarze.Posiadam nowszą wersje tej maszyny z prastarym komputerem i dwoma serwami X\Y.Dodam dla informacji kolegi że rama nie zatrzymuje się w momencie wbicia igły tylko pracuje płynnie a ścieg jest regulowany prędkością ramy.
A teraz skąd mój pomysł zastosowania CNCgrafa, w ciągu jednej zmiany (8h) operator maszyny wykonuje parę rodzajów wzorów i to dodatkowo w różnych rozmiarach co daje kilka lub kilkanaście zmian pliku w ciągu 8h.
Nie wyobrażam sobie żeby wyszkolić go w wczytywaniu plików do Moelera (dodam,że jest to kobieta) jeśli w CNCgrafie można "szybko wczytać" dowolny plik przy dość przejrzystym MENU.
Poza tym posiadam gotowe pliki DIN z wzorami kołder które już skonwertowałem do CNCgrafa(nie bez problemów) które posiadam w ofercie dla klienta (a jest ich sporo) więc po co tworzyć kolejne programy do innego sterownika??
Meritum sprawy pozostaje nie wyjaśnione,jakimi funkcjami M G-codu zmienić stan wolnego pinu wyjściowego w CNC-grafie?????


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#4

Post napisał: qqaz » 13 maja 2007, 14:54

Skoro i tak przewidywana jest modyfikacja plików pod katem dodatkowego wyjścia to może warto rozważyć przejście na program Kol. Rakowskiego. Trzy sterowane wyjścia na pokładzie, a w szczególnym przypadku pewnie autor nie odmówi nakładki na pikowarkę?. I obsługi nie trzeba uczyć bo łatwiejsza od CNCgrafu.


Autor tematu
Riczmund
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 12 wrz 2006, 08:41
Lokalizacja: Głuszyca

#5

Post napisał: Riczmund » 13 maja 2007, 16:01

HMM!!!
Nie do końca rozumiem intencje kolegi odwiedzenia mnie od pomysłu skorzystania z CNCGrafa??
Jestem teraz na etapie prób (sterowanie na desce ha ha) i coraz to nowe dylematy czy 3Nm wystarczą by napędzić wózki, a to czy osiągnę interesujące mnie prędkości itd.
Moim zdaniem w tej chwili mój wybór jest najodpowiedniejszy bo całkowicie free!!!!
Jestem świeży na forum a nawet i w tym temacie ale z tego co wyczytałem to cytuje:" Cena, którą sobie założyłem jest 199 zł za sam STEP2CNC oraz 299 za wersję z eduCADem.",więc po co na początek wchodzić w zbędne koszty??
Nie wypieram się ,że nie będę musiał skorzystać z takiej lub innej droższej opcji ale chcę zminimalizować koszty.
P.S
Jutro podłącze diody na wolne piny i podejrzewam ,że szybciej znajdę odpowiedz na moje pytanie niż na forum.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#6

Post napisał: qqaz » 13 maja 2007, 17:11

Może nie tak do końca chęc odwiedzenia od CNCgraf co pewne przekonanie o wyższości sterowania na które w jakimś zakresie mozna mieć wpływ. Choć może to być tylko płonna nadzieja - wszak bardziej teraz nieproszony wypowiadam się w imieniu ewentualnego przyszłego rozmówcy kol. Rakowskiego. Po prostu uwazam że CNC jest skostniały a potrzeby kolegi dopiero się zaczynaja artykułować. I o ile przy typowych aplikacjach jakiegoś programu problem pozostanie tylko na poziomie znajomości jago pełnych możliwości - tak jak teraz, jaki M.. aby bit - to w przypadku kolegi pozostanie w tym ograniczeniu prędzej czy póżniej spowoduje odrzucenie jego jako zbyt nierozwojowego. A pomocy w nakładkach znikąd. I dlatego, póki to właściwie poczatek, sugeruję rozejrzeć się w bardziej elastycznym systemie a nie tylko w "dopoznaniu jednego polecenia". Podejrzewam, że działalności kolega nie zamierza kończyć i zaraz bedzie potrzebny jakiś dodatkowy sterowany element i kicha.


Autor tematu
Riczmund
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 12 wrz 2006, 08:41
Lokalizacja: Głuszyca

#7

Post napisał: Riczmund » 13 maja 2007, 19:58

Zgadzam się z kolegą i chylę czapkę, ponieważ już widzę braki w tym zastosowaniu CNCGrafa przede wszystkim program nie jest w stanie zobaczyć stanów z dodatkowych krańcówek które potrzebowałbym zastosować (głowice podniesiona\opuszczona) a co dopiero zatrzymać posuw na czas tej operacji (w innym przypadku igły połamane).Jednak w tej chwili chodzi mi o to aby wysterować zakupione silniki i sterowniki oraz sprawdzić jak maszynka będzie się zachowywać mechanicznie,ponieważ nie do końca jestem przekonany czy silniki krokowe 3Nm które zakupiłem dadzą sobie rade z napędem maszyny.Teoretycznie powinny ale wszystkie maszyny ramowe które posiadam działają w pętli zamkniętej z servonapędami co prawda też 3Nm ale to przecież całkiem inna bajka.
Tak więc planuje poskładać wózki z przekładniami ,sterowanie, i puścić całą maszynerie na razie z CNCgrafa na parę godzin,jak będzie o.k. poszukam przyjaźniejszego i bardziej rozwojowego programu.
Zwłokę na podnoszenie i opuszczanie głowic na razie załatwię G4 tylko zostaje (tymczasowy) problem trzeciego przekaźnika!


qqaz
Posty w temacie: 2

#8

Post napisał: qqaz » 13 maja 2007, 20:31

Tego to ja nie wiem

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „cncGraf”