Pytanie od czego zacząć - konkretny projekt

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Pytanie od czego zacząć - konkretny projekt

#11

Post napisał: rdarek » 28 sty 2019, 18:28

mrkaczor pisze:
28 sty 2019, 16:22
Idea była taka aby uzyskać prawdziwy obraz malowany z widoczną strukturą farby i pociągnięć pędzla.
Domyśliłem się. Są już drukarki (nie podam konkretnych modeli) które potrafią zasymulować strukturę materiału jednak niestety nie oddadzą w pełni pociągnięcia pędzla.
mrkaczor pisze:
28 sty 2019, 16:22
Jeśli chodzi o barwy to najpierw robilibyśmy obrazy w jednej tonacji albo R albo G albo B a potem ew zmieniali pędzel po wydruku jednej tonacji - w technice ikono-pisarstwa kładzie się najciemniejszą warstwę a potem rozświetla w technice olejnej malujemy jasne a potem pobieramy coraz ciemniejszy odcień - będziemy testować różne podejścia i zobaczymy które i kiedy się sprawdza.
Napiszę tak trochę z przekorą miałem incydent z malowaniem (olej) ale to już przeszłość :mrgreen: .
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem zamiar, temat jest oczywiście ciekawy i rozwojowy.
Ale do rzeczy przestrzeń barwna R, G, B, (Red, Green, Blue) jest to przestrzeń barw dla wszelkich ekranów, wyświetlaczy i fotografii dlatego nie bardzo rozumiem jak ma być realizowany obraz z tych kolorów.
W druku korzystasz natomiast z farb odbijających światło i podstawowymi kolorami są C,M,Y,K
czyli Cyan, Magenta, Yellow i dla kontrastu Black oczywiście wszystkie te farby są transparentne / mieszające się dla uzyskania pożądanego koloru.
Przy malowaniu olejem podstawowa paleta jest nieco szersza (w skład wchodzą między innymi biele) i sporo kolorów się miesza indywidualnie są to przede wszystkim farby kryjące.

Oj Picasso to by dopiero miał pole do popisu :mrgreen:



Tagi:


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

Re: Pytanie od czego zacząć - konkretny projekt

#12

Post napisał: ajt » 30 sty 2019, 09:45

Ciekawy projekt, liczę na relację z budowy i działania.
Sam jakieś 15 lat temu zacząłem coś podobnego, powstały nawet początki konstrukcji, coś zaczęło jeździć w XY, ale ciągle brakowało czasu, materiał "rozszedł się" na co innego, więc pewnie już tego nie dokończę, chyba że kiedyś jako emeryt :)
Podzielę się więc swoimi przemyśleniami, może coś się przyda...
Wyglądało to tak:

Oprogramowanie:
Z tym również u mnie najmniejszy problem. Zacząłem pisać filtr do Gimpa (z planami przeróbki na samodzielny program) który robił konwersję zdjęcia na zbiór ciapek i kresek symulujących malowanie pędzlem. Do tego redukcja palety do max kilkunastu barw, ale dobranych w każdym przypadku z większego zestawu. Docelowo miało to wyglądać tak, że planowałem kilkadziesiąt pojemników z farbami, również wymieszanymi w różnych proporcjach, w celu osiągnięcia wielu odcieni. Ślady farb na płótnie miały być skanowane i spośród nich program miał dobierać kilka(naście) pasujących do danego obrazu.
GCode sobie darowałem, miało być niskopoziomowe sterowanie silnikami i własny zestaw komend. Jeśli chodzi o sterowanie, to 15 lat temu miało być kilka rejestrów podpiętych pod port drukarki, do tego klucze tranzystorowe i silniki ze stacji 5 1/4, bo takie miałem. Teraz pewnie byłoby arduino.

Mechanika:
Pole robocze X1000 Y600, z możliwością wkładania dłuższych obrazów i malowania na raty. Rozważałem również malowanie na płótnie z rolki, ale to może w jakiejś rozwojowej wersji :)
Rama delikatna i lekka, boki Y z kątowników aluminiowych, po których jeździły wózki na gumowych rolkach. Napęd na paskach. Magazynek z farbami w pojemnikach, pobieranymi tak samo, jak pisaki w dawnych ploterach. Początkowo miały być pudełka po kliszach foto, ale uznałem za zbyt małe, no i z dostępnością zrobił się problem. Kolejna wersja to kubeczki na mocz, dostępne w każdej aptece :)
Malowanie miało wyglądać tak, że głowica pobiera pojemnik z farbą i jeździ z nim po całej powierzchni, a pędzel, zamocowany obrotowo, jest na przemian maczany w farbie i dosuwany do płótna. Potem pojemnik jest odstawiany i pobierany następny. Gdzieś z boku pojemnik z wodą, do którego pędzel okresowo podjeżdża w celu umycia i wytarcia o jakąś gąbkę. Rozważałem też magazynek pędzli. Każdy byłby używany przez jakiś czas, potem wrzucany do pojemnika z wodą i pobierany następny.
Nie rozwiązane pozostało wykrywanie poziomu farby, który będzie malał w trakcie malowania. Może ultradźwięki, a może po prostu dwie maczane elektrody.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2350
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pytanie od czego zacząć - konkretny projekt

#13

Post napisał: Avalyah » 30 sty 2019, 12:23

ajt pisze:GCode sobie darowałem, miało być niskopoziomowe sterowanie silnikami i własny zestaw komend. Jeśli chodzi o sterowanie, to 15 lat temu miało być kilka rejestrów podpiętych pod port drukarki, do tego klucze tranzystorowe i silniki ze stacji 5 1/4, bo takie miałem. Teraz pewnie byłoby arduino.

Witaj w klubie :D Też zrobiłem sterowanie na najniższym poziomie, bezpośrednio komendy dir/step.


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

Re: Pytanie od czego zacząć - konkretny projekt

#14

Post napisał: ajt » 30 sty 2019, 14:18

Jeszcze jako ciekawostkę pokażę takiego dziwoląga, żeby nie było, że tylko teoretyzuję :)



To ustrojstwo zrobiłem w 2003 roku, mechanika powstała właściwie w jeden wieczór. Nawet przez parę lat używałem do opisywania płyt z programami, które sprzedawałem. Pod Windows 98 chodziło szybko i płynnie, na filmiku bardziej buczy i trochę szarpie, bo podłączone pod XP z jakimś dziwnym sterownikiem portu drukarki, żeby tylko ruszyło i dało się sfilmować :)
Następny miał być właśnie ploter malujący, ale (na razie) nie wyszło...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”